CEMİL TEKELİYE GÖZALTI UZATMASI

11-15 Ocak 2018 tarihleri arasında tertip edilen KUDÜS ziyareti programı kapsamında 15.01.2018 Tel Aviv-İstanbul Atatürk saat 21.00 uçağıyla dönüş öncesi Tel Aviv’de Ben Gurion Havalimanı’nda İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil TEKELİ pasaport işlemleri sırasında hukuka aykırı olarak gözaltına alınmıştı. Büyükelçilikten alınan bilgiye göre; ”Tekeli, bugün Salem Askeri Mahkemesine çıkarıldı. Güvenlik Servisi, […]
Genel - 28 Ocak 2018 22:17 A A

11-15 Ocak 2018 tarihleri arasında tertip edilen KUDÜS ziyareti programı kapsamında 15.01.2018 Tel Aviv-İstanbul Atatürk saat 21.00 uçağıyla dönüş öncesi Tel Aviv’de Ben Gurion Havalimanı’nda İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil TEKELİ pasaport işlemleri sırasında hukuka aykırı olarak gözaltına alınmıştı.

Büyükelçilikten alınan bilgiye göre;

”Tekeli, bugün Salem Askeri Mahkemesine çıkarıldı. Güvenlik Servisi, gözaltı süresinin 12 gün uzatılması talebinde bulundu. Mahkeme, talebi çok bularak 8 günlük (4 Şubat’a kadar) uzatma verdi.

Tekeli ve Avukatı, duruşma kapalı gerçekleştiğinden dolayı salona sırasıyla alındı. Tekeli salondan ayrıldıktan sonra avukat, Büyükelçiliğimiz temsilcisinin de duruşmayı izlemesi talebinde bulundu, ancak talep kabul edilmedi. Avukat, Tekeli’nin ülkemizdeki faaliyetleri görüşüleceği için talebin kabul edilmediğini söyledi.

Tekeli, duruşmada sağlık sorunlarını dile getirmiş, günlük bakımının yapıldığını ve 18 Ocak’ta Beilinson Hastanesine götürüldüğü söylemiş, salıverilmesini talep etmiştir.

Hakimin, sorguda ilerleme kaydedildiğini, salıverilmesi halinde kaçma ihtimalinin bulunduğunu, bu nedenle gözaltının gerekli olduğunu söylediği öğrenilmiştir.

Gözaltına yarın Ofer Mahkemesine itirazda bulunulacaktır. Avukatla görüşme kısıtına yapılan itiraz ise yarın 14:00’te Yüksek Mahkemede ele alınacaktır.

Büyükelçiliğimizce ailesine bilgi verilmektedir.”

 

Comments

comments

Bu haber 5498 kez okundu.
Genel - 22:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.