Cenazeler Artık Ahi Evran Camii’nden Kalkacak

Kırşehir’de başta şehit cenazeleri olmak üzere çok sayıda cenaze töreninin yapıldığı Cacabey camii’inde başlanacak restorasyon çalışmaları nedeniyle cenaze namazları artık Ahi Evran Camii’nde kılınacak.   Kırşehir’de Cacabey camii’nde 2019 yılı içerisinde başlanacak restorasyon çalışmaları nedeniyle cenazeler, artık geçici olarak Ahi Evran Camii külliyesi’nden kaldırılacak. Kırşehir’de bulunan ve 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren […]
Manşet Haberleri - 3 Mart 2019 00:27 A A

Kırşehir’de başta şehit cenazeleri olmak üzere çok sayıda cenaze töreninin yapıldığı Cacabey camii’inde başlanacak restorasyon çalışmaları nedeniyle cenaze namazları artık Ahi Evran Camii’nde kılınacak.

 

Kırşehir’de Cacabey camii’nde 2019 yılı içerisinde başlanacak restorasyon çalışmaları nedeniyle cenazeler, artık geçici olarak Ahi Evran Camii külliyesi’nden kaldırılacak.

Kırşehir’de bulunan ve 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren 12. Yüzyıl’dan kalma Cacabey Gökbilim Medresesi için restorasyon çalışmaları başlayacak.Tarihi Cacabey camisi,Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bakıma alınacak.

CENAZE NAMAZLARI BURADA KILINACAK

Kırşehir’de başta şehit cenazeleri olmak üzere çok sayıda cenaze töreninin yapıldığı Cacabey camiiii’nde başlanacak restorasyon çalışmaları nedeniyle cenaze namazları artık Ahi Evran Camii önünde bulunan Ahi Evran Külliyesi’nde kılınacak.Külliye alanında bir tane bulunan musalla taşı sayısı 3’e çıkarıldı.Cacabey camiine yapılacak restorasyon çalışmaları tamamlandığında ise tekrar cenaze namazları bu camii’den kılınmaya devam edecek.

ULUSAL VE YEREL BASIN GÜNDEME TAŞIMIŞTI

Kırşehir’in simgesi olan Cacabey Gökbilim Medresesi’nin 2010 yılı itibari ile odaları ve kubbesi tadilattan geçirilmesine rağmen yapı, meydana gelen rutubet nedeniyle dökülmeye başlamış,yerel ve ulusal basın konuyu gündeme taşımıştı.

DÜNYANIN İLK ASTRONOMİ OKULU
Türk-İslâm kültür ve medeniyetinin en muhteşem mimari özelliklerini yansıtan Cacabey Medresesi, Selçuklular döneminde dinî ilimler yanında müspet bilimlerin de öğretildiği bir fakülte olarak kullanılmış; gökyüzünün, güneşin, ayın, yıldızların hareketlerini inceleyen bir gözlemevi olarak yıllar boyu ayakta kalmıştır.Selçuklu dönemine ait Kılıçarslan oğlu Keyhüsrev zamanında Cebrail İbni Caca tarafından 1272 tarihinde Kırşehir’de yaptırılan Cacabey Medresesi, o dönemde astronomi çalışmalarının yapıldığı bir rasathâne olarak kullanılmıştır.

Comments

comments

Bu haber 12257 kez okundu.
Manşet Haberleri - 00:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.