CHP GENEL BAŞKANI DA O KONUYU KONUŞTU AMA…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM grup toplantısındaki konuşmasında Kırşehir Belediyesinin CHP’de olması dolayısıyla Ahilik kutlamalarının Konya’da yapıldığını savundu. Kılıçdaroğlu’nun artık Konya’da yapılacağını düşündüğü Ahilik Haftası Kutlamaları bu yıl 32. kez Ticaret Bakanlığı koordinesinde 16-22 Eylül tarihleri arasında Kırşehir’de yapılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun değindiği kutlamalar ise Konya’da yine Ticaret Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş […]
Manşet Haberleri - 3 Aralık 2019 17:29 A A

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM grup toplantısındaki konuşmasında Kırşehir Belediyesinin CHP’de olması dolayısıyla Ahilik kutlamalarının Konya’da yapıldığını savundu.

Kılıçdaroğlu’nun artık Konya’da yapılacağını düşündüğü Ahilik Haftası Kutlamaları bu yıl 32. kez Ticaret Bakanlığı koordinesinde 16-22 Eylül tarihleri arasında Kırşehir’de yapılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun değindiği kutlamalar ise Konya’da yine Ticaret Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi idi.

Ahi Evran’ın bütün dünyada saygınlık gören bir kişi olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “Esnafın da etik değerleri vardır. Onları belirleyen Ahi Evran’dır. Her yıl Ahi Evran dolayısıyla Kırşehir’de Ahilik Haftası kutlanır. Fakat gelin görün ki Kırşehir Belediye Başkanlığını CHP aldı. Bunları bir telaş aldı. ‘Ahi Evran’ı nerede kutlayacağız?’ Kırşehir’de kutlasalar belediye başkanı CHP’li. ‘Ne yapalım? Konya’ya alalım.’ Konya’da kutladılar Ahi Evran’ı. Şimdi ben merak ediyorum. İstanbul’un fethini nerede kutlayacaklar? Herhalde İstanbul’un fethini de Bursa’ya alırlar, öyle anlaşılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KIRŞEHİR’DEN DE AÇIKLAMALAR GELDİ

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’nde bir konuşma yapan ve “Ahiliğin merkezi Konya’dır” cümlesini sarfeden Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın bu tavrı CHP kanadında “Kırşehir CHP’de diye Ahilik taşındı” algısı yaratırken Ak Parti kanadında Ahi Evran’ın katlinden sorumlu Mevlana ile buluşması olarak gösterildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay’ın kutlamaların merkezinin Kırşehir olduğunu belirten yönetmelikten haberdar olmadığı sanılan konuşmasının ardından partidaşlarının herhangi bir özür isteği olmadığı da yapılan açıklamalarda göze çarptı.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kırşehir Sanayi ve Ticaret Odası ve Kırşehir Ziraat Odası tarafından yapılan açıklamada ise Konya’daki etkinliğin Cumhurbaşkanlığı tarafından herhangi bir destek almadığı belirtildi. Ancak Fuar Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve bir çok sponsor desteği alarak düzenlenmişti. Yine aynı açıklamada “Ahilik Kutlamalarının Kırşehir’den alınıp bir başka İl’e verildiğine/verileceğine ilişkin tüm haber ve spekülasyonlar gerçek dışıdır.” ifadesi kullanıldı.

MİLLETVEKİLİ MUSTAFA KENDİRLİ’NİN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

Saygıdeğer Hemşehrilerim.

Türk kültür ve medeniyet dünyasının mihenk taşlarından biri olan Kırşehir’imize hizmet etmenin, Kırşehir’in evladı olmaktan gurur duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

Ahilik ve abdal kültürü ile medeniyet tarihimizde silinmez izler bırakan Kırşehir, ahilik geleneğiyle ecdadımızın kurduğu devletlerin ilk yıllarında tabir yerindeyse adeta bir çimento gibi görev yapmış, Osmanlının kuruluşunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşunda etkin görevler üstlenmiştir.

AK Parti Hükümetleri olarak biz de bu yapıcı, kurucu özelliğinin de etkisiyle ahilik teşkilatına, ahilerimize özel önem vermiş, ahilerimizin günümüzdeki temsilcilerine Cumhuriyet tarihinde hiç görülmemiş imkân ve teşvikler sunduğumuzu belirtmek isterim.

AK Parti’nin ahilik teşkilatına ve ahilerimize verdiği önemi görmeyen, görmek istemeyen kimi çevreler son günlerde Ahi Evran Hazretlerinin de manevi şahsiyetinde rahatsızlık verecek derece de bu asırlık geleneğe halel getirmek istemektedirler.

Ahilik Kanunu çıkartan ve merkezi Kırşehir’dir diyen, üniversite kurup ismini Ahi Evran yapan, Ahi Evran Külliyesini inşa eden AK Parti iktidarı ve bizler, göreve gelmelerinden bu yana hiçbir hizmet üretmeyip, sadece insanımız arasına fitne sokmaya çalışan bu zihniyete teslim olmayacak ve Ahilik adabına, kültürüne halel getirmeyeceğiz.

Kıymetli hemşehrilerim…

Ahiliğin merkezi Kırşehir’dir ve bu böyle sürüp gidecektir. Ancak merkezin Kırşehir olması, ahilik kültürünün yine bu ülkenin bir başka şehrinde tanıtılması amacıyla etkinlik yapılmasına engel değildir. Aksine bu tanıtımlar programlar gereklidir, şarttır.

Ahilik haftası kapsamındaki etkinlikler ülkemizin farklı şehirlerinde olduğu gibi gönül coğrafyamızda yer alan farklı ülkelerde de düzenlenebilmektedir. Bu kapsamda bu yıl ahilik kutlamaları Cumhurbaşkanlığımızın Himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir program düzenlenerek devletin en üst noktasında temsil edilmiştir. Bu kutlamalar kapsamında da belirtiğim gibi Konya’da da bir program düzenlenmiştir. Bu ahiliğin merkezinin Konya’ya taşınması değil, Ahi Evran ile Mevlana Hazretlerinin buluşmasıdır. İki gönül erbabının, bu toprağın mayalarının bir araya getirilmesidir. Ahi Evran ve Mevlana Celaleddini Rumi’nin buluşmasından ayrılık gayrılık hesabı yapanlar, bu iki gönül insanına da layık olmayanlardır.

Bizler yine Ahi Evran’ın, Mevlana’nın yolunda yürüyüp, gönüller yapmaya devam edecek, birliğe, beraberliğe zarar vermeyeceğiz. Bizlerin niyetini bilmeden art niyetle hareket edenlere onların diliyle değil, Kırşehir’in evladı Neşet Ertaş’ın dilinden cevap vererek, “Sevgi dünyasına yalan girmez, gönülden sevmeyen Hak’ka eremez” diyoruz. Gelin aramıza yalanlarla nifak sokmayın diyoruz.

Yalan siyaseti yaparak, iktidarımıza iftira atarak siyaset yaptığını zannedenler Kırşehir’e en büyük kötülüğü yapmaktadırlar, bu en hafif tabirle siyaset cambazlığı yaparak, halkı kandırmaktır.

Konya’da düzenlenen Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ni siyasete malzeme edip, yanlış ve kasıtlı bilgilerle Kırşehir halkını kışkırtma gayretlerine şahit oluyorum.

Sosyal medya aracılığıyla yayılmaya çalışılan “AK Parti Kırşehir’de Belediye Başkanlığı’nı kaybettiği için Ahiliğin merkezini Konya’ya taşıyor” şeklindeki akıl dışı, ahlak dışı algıyı yaratmaya çalışanlar, gerçekler ortaya çıktığında, Ahiliğin Kırşehir’den başka hiçbir yere gitmediği görüldüğünde vatandaşımızın yüzüne nasıl bakacaklar, merak ediyorum.

İddia sahiplerinin, ortaya attıkları yalan bilgilerin daha tesirli olması için Kırşehir’in siyasi tarihinde yaşanmış bazı olayları kullanmaları, kötü hatıraları yeniden canlandırmaya çalışmalarını da ne vatanseverlikle ne de Kırşehir’e hayırlı bir hizmetle bağdaştırmak mümkün değildir.

Ne yazık ki bu yalanlar, Kırşehir’imize hizmet etmesi gereken, belediyemiz tarafından da kasıtlı olarak yayılmaktadır. Ahilikle ilgili hiçbir etkinlik yapmayan, faaliyette bulunmayan Kırşehir Belediyesi, bunun farkına varmayıp, bunu kendine dert edinmeyip, ahilik kültürünün tanıtımı için Konya’da yapılan etkinlikleri de yalan, yanlış beyanlarla sabote etmektedir. Kırşehir Belediye başkanının, 8 aylık süreçte hiç bir iş yapmayıp sadece iftira atmayı bir gelenek haline getirdiğini görmek bizi üzdüğü gibi şehrimizin geleceği adına da endişelendirmektedir.

Ahilik Kırşehir’de yaşayan, ömrünü burada tamamlayan ve bu topraklarda ebediyete erişen Ahi Evran’ı Veli Hazretleri’nin tüm dünyaya bıraktığı manevi bir hazinedir. Kırşehir böyle kıymetli bir hazinenin ev sahibidir.

Bugün adını yaşatan bütün eserlerle, Külliyesi, Üniversitesi ile Ahi Evran-ı Veli Kırşehir’dedir.

Ancak Ahilik onun Anadolu’ya, ümmete, millete ve tüm insanlığa mirasıdır. Bu pınardan daha fazla insanın nasiplenmesi ne Ahiliğin değerini azaltır, ne de Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğu gerçeğini değiştirir.

Türkiye’nin herhangi bir ilinde Ahilik ile ilgili bir faaliyetin gerçekleştirilmesi bizi memnun etmelidir. Ahiliği tüm dünyanın tanıması, bilmesi bizi mutlu etmelidir. Kırşehir kaynağı kendisinde olan bir zenginliğin herkes tarafından tanınmasından, bilinmesinden, mirasının yaşatılmasından rahatsız olacak kadar dünyayla bağlarını koparmış içine kapanmış bir şehir değildir. Bu tür kasıtlı yönlendirmeler en çok Kırşehir’e zarar vermektedir.

Ahi Evran-Veli aynı zamanda debbağlık yapan bir esnaftı ve sanatkârdı. Kurduğu ahilik teşkilatı da öncelikle esnaf ve zanaatkâra birlik, dirlik ve düzen sağlayan bir teşkilattır. Ahiler, sadece Kırşehir’in değil ülkenin her yerinden esnaf ve sanatkârın ataları kabul edilir.

Bugün Ticaret Bakanlığı’nın uhdesinde sırf Ahilik ile ilgili çalışmaları yürüten bir Daire Başkanlığı mevcuttur. Kırşehir’de yapımı devam eden Ahilik Külliyesi devletimizin TESK, TOBB gibi sivil toplum kuruluşlarıyla ortak yürüttüğü bir projedir. Ahilik Haftası kutlamaları her yıl 81 ilde Kırşehir Merkezli kutlanır. Burada yapılan kutlamalara 81 ilden esnaf ve sanatkâr temsilcileri katılır.

Geçtiğimiz Eylül ayında kutladığımız Ahilik Haftası Kutlamaları gibi Kırşehir’de yapılan bütün kutlamalara Devlet protokolü katılır. Ticaret Bakanlığı Kırşehir’de yapılan kutlamaların programını ve bizzat yürütür.

Bu 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da, daha sonra da değişmeyecek. Kırşehir Ahiliğin merkezi kalmaya devam edecek. Ahilik de bütün esnafa, sanatkâra, milletimize ve insanlığa birlik, beraberlik, edep ve ahlak mesajı olmaya devam edecek.

Kamuoyuna saygıyla arz ederim.

Mustafa Kendirli

AK Parti Kırşehir Milletvekili

ODALARIN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

27 – 30 KASIM 2019 TARİHLERİNDE KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN ULUSLARARASI AHİLİK FUARI VE İŞ AHLAKI ZİRVESİ İLE BİRLİKTE ULUSAL VE YEREL BASINLA BİRLİKTE ÖZELLİKLE SOSYAL MEDYADA OLUŞAN BİLGİ KİRLİLİĞİNİ GİDERMEK AMACIYLA BUGÜN AHİLİK KÜLTÜRÜNÜN BEŞİĞİ OLAN KIRŞEHİR’İMİZDEKİ MESLEK KURULUŞLARI TEMSİLCİLERİ OLARAK ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPILMASI GEREKLİ HALE GELMİŞTİR.
Konu ile ilgili;
1) Ahilik Haftası Kutlamaları 13.08.2008 tarih 26966 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle çerçevelendirilmiştir.

2) Bu Yönetmeliğin 5. maddesi ile Ahilik Kutlamalarının merkezinin Kırşehir olduğu açıkça belirtilmiştir.

3) 13.08.2008 Tarihli Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğinin 8.Maddesi gereği; Ticaret Bakanlığı uhdesinde “Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu oluşturulur.

4) Bakanlıkta oluşturulan bu Merkez Yürütme Kurulunda; Kırşehir Valisi, Kırşehir Belediye Başkanı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kırşehir ESOB Başkanı yer almaktadır. Söz konusu kurulda başka herhangi bir ilden herhangi bir temsilci bulunmamaktadır. Merkez Yürütme Kurulu Ahilik Kutlamaları ile ilgili tüm yurt içi ve yurt dışı programları planlamakla yetkilidir.
5) Ahilik Haftası Kutlamaları her yıl Kırşehir merkez olmak üzere 81 ilde gerçekleştirilir. Bu kutlamalar için her yıl 2 milyon Lira’nın ÜZERİNDE BÜTÇE AYRILIR. Kırşehir dışındaki 81 İl’e 3’er bin lira kaynak gönderilir. Geri kalan 1 milyon 750 bin lira’lık kaynak Kırşehir’deki kutlamalar için harcanır.

6) En son Ahilik Etkinliklerinin 32.’si 16-22 Eylül tarihleri arasında başarı ile gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda da böyle olacaktır.

7) Ahilik Haftası etkinliklerinin şu ya da bu nedenle ilimizden alınması ve bir başka İl’e verilmesi asla söz konusu değildir. Kutlama yönetmeliğinde herhangi bir değişiklik yoktur. Böyle bir yönetmelik değişikliği de kimsenin gündeminde değildir.

8) Ahi Evran-ı Veli Hazretleri tıpkı, Mevlana gibi Yunus Emre gibi tüm Türk Milletine mal olmuş bir değerdir. Ahilik sadece Kırşehir esnafının değil tüm Türkiye esnafının ortak düsturudur. Nasıl Yunus Emre ile ilgili veya Mevlana ile ilgili yurdun değişik illerinde etkinlikler yapılıyor ise Ahi Evran ile ilgili veya Ahilikle ilgili çeşitli illerimizde bir takım etkinlikler yapılmaktadır ve yapılmalıdır. Zaten Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu’nun oluşturulmasındaki temel amaçta budur.

9) 27-30 Kasım tarihlerinde Konya ilinde gerçekleştirilen bir etkinliğin adında Ahiliğin olması, Ahilik Kutlamalarının merkezinin Konya’ya taşındığı anlamına gelmez. Zaten farklı illerde farklı tarihlerde Ahilikle ilgili; paneller, sempozyumlar vb. etkinlikler düzenlene gelmektedir.

10) Kamuoyunda bir takım söylentilere sebep olan Konya’da ki etkinlik ile ilgili ne Ticaret Bakanlığı’nın ne de Cumhurbaşkanlığı’nın herhangi bir kaynak aktarmadığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu etkinlik Konya’nın yerel imkanları ile gerçekleştirilmiş olup, genel kutlamalara yönelik herhangi bir yönlendirici niteliği yoktur. Her il gibi Konya’nın da Ahiliği yaşama ve yaşatma hakkı vardır.

11) Kaldı ki; Ahilik Vakfı Yasası taslağı hazırlanmış olup, bir Ahilik Vakfının kuruluş çalışmaları sürdürülmektedir. Bu yasa taslağına göre; yine tüm kutlamaların merkezi Kırşehir kabul edilmekte ve kurulacak Ahilik Vakfının yönetim kurulu üyeleri arasında; Kırşehir Valisi, Kırşehir Belediye Başkanı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kırşehir ESOB Başkanı’na yer verilmektedir.

12) Ünü Anadolu sınırlarını aşmış olan Ahi Evran’ın ve Ahiliğin yurt dışında ve yurt içinde şu ya da bu tarihte anılıyor ve kutlanıyor olması Kırşehir’in ve Kırşehir Ahileri’nin sevinmesi gereken bir durumdur. Biz Konya’da yapılmış olan bu etkinliğin Ahiliğe değer katacağına ve Kırşehir’i gölgede bırakacak bir etkinlik olmadığını değerlendiriyoruz. Kaldı ki bu kutlamaların en tepesinde Kırşehir’li bir Genel Müdür bulunmaktadır. Ahilik Kutlamalarının merkezinin Kırşehir’den bir başka İl’e taşınmasına en başta Genel Müdürümüz imkan ve fırsat vermeyecektir.

13) Sonuç olarak Ahilik Kutlamalarının Kırşehir’den alınıp bir başka İl’e verildiğine/verileceğine ilişkin tüm haber ve spekülasyonlar gerçek dışıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bahamettin ÖZTÜRK Mustafa YILMAZ Sinan PURCU
Kırşehir ESOB Başkanı Ticaret ve Sanayi Başkanı Ziraat Odası Başkanı

 

Comments

comments

Bu haber 6194 kez okundu.
Manşet Haberleri - 17:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.