CHP NİĞDE MİLLETVEKİLİ ÖMER FETHİ GÜRER, “SORUNLARIMIZ DERİNLEŞİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir İl Başkanlığını ziyaret etti. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun direktifi doğrultusunda Milletvekili arkadaşlarımız Türkiye genelinde illere gidip ekonomi ile ilgili ne olup ne bittiğinin raporlanmasını istediklerinden bizi de Kırşehir’e görevlendirdiler diyen Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkede neler oluyor, ne […]
Genel - 18 Ocak 2019 17:46 A A

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir İl Başkanlığını ziyaret etti. CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun direktifi doğrultusunda Milletvekili arkadaşlarımız Türkiye genelinde illere gidip ekonomi ile ilgili ne olup ne bittiğinin raporlanmasını istediklerinden bizi de Kırşehir’e görevlendirdiler diyen Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkede neler oluyor, ne haldeyiz bunu da paylaşmak istedik” dedi.

“SORUNLARIMIZ DERİNLEŞİYOR”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun direktifi doğrultusunda Milletvekili arkadaşlarımız Türkiye genelinde illere gidip ekonomi ile ilgili ne olup ne bittiğinin raporlanmasını istediklerinden bizi de Kırşehir’e görevlendirdiler. Ülkede neler oluyor, ne haldeyiz bunu da paylaşmak istedik. Ülke iyi yönetilmiyor, sorunlarımız derinleşiyor. Bu seçim sadece bir yerel seçim değil, genel seçim kavramını da barındırabilecek kadar önemli bir seçim. Emeklilikte yaşı takılan ve taşeron tanımlaması içinde yer alan çalışanların gerçek anlamda, ülkemize büyük mağduriyet yaşattığı ortada.  1996 yılı şartlarında, ülkede deprem olmuş, ülkede ekonomi sorunlu hale geldiği süreçte prim ve gün sayısının yanına birde yaş kavramı eklendi. O güne kadar 20 yıl çalışan kadın, 25 yıl çalışan erkek ise emekli olabiliyordu. Ama orada kadın ve erkeklerin çalışma süreleri uzatılarak yapılan düzenlemenin dışında bir şey daha gerçekleştirildi. Dünyada çok az örneği olan yasa geriye doğru işletilerek işe başlamış olanların çalışma koşullarını bilerek işe girmiş olanlarında hakları gasp edilerek onlar için maç başlatıldıktan sonra kural değiştirilerek emekli olmalarının önü kesildi.”

“YUKARI DOĞRU GİDİŞ DEĞİL, GERİYE DOĞRU GİDİŞİ OLUŞTURAN SİSTEM GETİRİLDİ”

Milletvekili Gürer, “2006 yılında meclisten geçirilip 2008 yılında uygulamaya konulan bir yöntemlerde emeklilik yaşı 65’e çıkarıldı. Emeklilik diye tanımladığımız bu süreçte prim gün sayısının dışında emekli maaşlarında da yukarı doğru gidiş değil, geriye doğru gidişi oluşturan sistem getirildi. Emeklilikte yaşa takılanlar 65 yaşına geldiklerinde bu sistemle sana maaş yokta denilebilir. Bununla ilgi kanun teklifimiz AK Parti’nin oylarıyla ret edildi. Ama sürecin takipçisiyiz. CHP’den farklı Milletvekili arkadaşlarımızda bu konuyla ilgili kanun teklifini verecek. Bunlarla birlikte emeklilikte yaşa takılanları Türkiye gündeminden döndürmeyeceğiz. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları çözülünceye kadar CHP bunun takipçisi olacak.”

“ÇALIŞANLARIN MAĞDURİYETLERİ DEVAM EDİYOR”

Taşeron çalışanlarının sorununu çözüyoruz denildi. Kanun hükmünde kararnameyle belediye de çalışanlar belediye kadrosuna alınmadı diyen Vekil Gürer, “Belediye işletme anlayışıyla işletmeler kuruldu. Taşeronun adı değişti. Bu sefer belediyenin taşeronları türetildi. Asıl işi yapanlara asıl kadro verilmedi. Şuanda yaklaşık 400 bin civarında belediye de iktisadi teşekkül olarak çalışan bit dediğimiz kesim var. Biz bunların doğrudan belediyenin kadrosuna alınmasını talep etmiştik ve bu talebimizi sürdürüyoruz. Mevsimlik işçilerin kadroları verilmedi. Çalışanların mağduriyetleri devam ediyor. Türkiye’de ne acıdır ki modern kölelik değdiğimiz esnek çalışma yöntemi, kıdem ihbar almadan çalışma yönteminin yanında 5 ay 29 gün ya, 9 ay 29 gün çalışan yâda mevsimlik işçiler işsizlik fonuna para kesildiği halde işsizlik fonundan işten çıkarılınca ücret alamıyorlar ama İşsizlik fonunu farklı amaçla kullanılıyor. Buna karşıda mücadelemiz sürüyor.”

“SOĞANI BİLE İTHAL EDER HALE GELDİK”

Türkiye’de artık sistemin geleceğini şekillendirmek gerektiğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,“Türkiye’nin tek bir kurtuluşu var. Dünya bunu keşfetmiş. Tarım ve hayvancılığın yanında sanayiyi geliştirmek. Tarım ve hayvancılıkla birlikte yurt dışına satış yapar noktaya gelemezsek, Türkiye’nin bu anlamda geleceği sıkıntılı bir sürece girecek. İlaç, gübre, tohum, mazot, elektriği yüksek fiyatlarla üreticiye verdiğimiz için girdi fiyatları katlanıyor. Soğanı bile ithal eder hale geldik. Her gelen farklı bir tarım politika uyguladı. Her köye mutlaka bir tane veteriner, ziraat mühendisi verilmeli. Aile sistemine geri dönmek. Yeniden köye dönüş sistemini gerçekleştirip köylüyü üretken kılamazsak, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bu Köylü Milletin efendisi dediği kavramda onların köyde varlığıyla üretimin geçerliliğini sağlayacak kimliklerini yarattığı süreci büyüyeceğini gördüğünü ne yazık ki göremiyorlar. Dünyanın her yerinde tarım ve hayvancılığa doğru yatırım yapanlar, bilimsel tarım yapanlar ve buradan fayda sağlayan ülkeler güçlenip büyüyorlar. Sanayi devriminin karşısında tutunabileceğimiz alan burası. Köydeki aile tipi işletmeleri destekleyeceğiz ve ürettikleri ürünü de sanayileştirerek dışa satacak yapılanmayı da gerçekleştireceğiz. Süt sudan ucuz olursa, süt inekçiliği yapanlara ineğimi keseceğim boyutuna getirmişse burada ki soruna doğru bakılmadığının da göstergesi. Bugün yem fiyatları aldı başını gitti. Tarım arazileri yok edildi, meralar tüketildi” ifadelerine yer verdi.

“HİÇ KİMSE HALİNDEN MEMNUN DEĞİL”

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir İl Başkanı Şeref Baran Genç, “Türkiye’nin ekonomik durumu ortada. Kırşehir’inde bu durumdan ne kadar etkilendiğini görüyoruz ve yaşıyoruz. Durum hiç iç açıcı değil. Çiftçisinden hayvancısına bir eczacı olarak ben dahi etkileniyorum. Doktorlar, eczacılar, öğretmenler, çiftçiler, hayvancılar, emekli hiç biri memnun değil. Bununla ilgili vekilim bizi ziyaret etti.”

“KIRŞEHİR’DE YAŞAYANLAR OLARAK EN BÜYÜK SORUNUMUZUN İŞSİZLİK OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, “Ülkenin ve Kırşehir’in ekonomik durumu belli. Biz Kırşehir’de yaşayanlar olarak en büyüksorunumuzu işsizlik olduğunu görüyoruz. 24 Haziran seçimlerinden sonra bize günde 3-4 kişi işsizim diye başvururken şuanda bu sayı 8-10’lara katlandı. Yani işsizlik rakamları tüm Türkiye’de çığ gibi büyüyor. Kırşehir’de insanların çalışabileceği iş ortamı yok. Sadece PETLAS var, o da yeterli gelmiyor. Şeker fabrikamız vardı, oda satıldı. Bu anlamda Kırşehir’de çalışabileceği bir ortamı göremiyoruz. Ekonomik kriz Kırşehir’de fazlasıyla hissediliyor. Biz seçimi kazandığımızda özellikle esnaflarımızı ziyaret ettiğimizde esnaflarımızın borç yükü içinde olduğunu gördük. İnsanlarda müthiş bir sıkıntı vardı ve her geçen gün iflasın eşiğine geldiğini söylüyorlardı.Biran önce CHP’nin bunlar için umut olmasını istiyorlardı ve gittiğimiz her yerde Selahattin Ekicioğlu’nu neden aday çıkarmıyorlar diye bize soruyorlardı. Bizde halkın sesi olduk ve Selahattin Ekicioğlu’nu CHP’den 31 Mart seçimleri için aday gösterdik. Gerçekten Selahattin Ekicioğlu sokağa çıktığından beri müthiş bir hava estirdi Kırşehir sokaklarında.”

“SELAHATTİN EKİCİOĞLU’NU KIRŞEHİR’E BÜYÜK BİR ŞANS OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ”

Kırşehir’imizin sadece ekonomik işsizlik anlamında değil, bizim geçim kaynağımız olan tarım ve hayvancılıkta da büyük sıkıntılarımız var diyen Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, “gittiğimiz her düğünde, cenazede mazot, gübre, tohum fiyatlarının düşmesini istiyor. Çünkü artık insanlar tarlasını ekecek durumda değil. Ürettiğini de satamamak Kırşehir’de çok büyük bir problem. Yakın şehirlere baktığımız zaman onlarda da aynı durum var. Buğday, arpa, şeker pancarı hepsi elimizde kaldı. Nereye bakarsanız orada aynı problemler var.  Bu sorun sadece Kırşehir’in sorunu değil. Hep birlikte 31 Mart seçimlerinde çözüme doğru ne gerekiyorsa onu yapmamız lazım. Kırşehir’in seçim kaynağı hayvancılık ama şimdi bakıldığında mandıraların yavaş yavaş boşaldığını görüyoruz. Çünkü dışardan hayvan ithal ettiler, bunun üzerine birde şarbon çıktı. İnsanlar hem korktu hemde üretimden vazgeçti. Çevre illerimizin sanayide Turizm’de nasıl geliştiğini görüyoruz ama Kırşehir’de bunu göremiyoruz. Fabrika satıldı bir sürü işsiz ortaya çıktı. Selahattin Başkanı kazandıracağız. Mart’ın sonu bahar” diye konuştu.

 

Comments

comments

Bu haber 6200 kez okundu.
Genel - 17:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.