ÇİÇEKDAĞI ÇİFTÇİSİNE YOZGAT VEKİLİ BAKIYOR

Hasat dönemi başladı, TMO Yerköy’de alımı durdurdu Hasat dönemiyle birlikte ürünlerini TMO’ya götüren Çiçekdağı ve Yerköy’deki çiftçilerin özel bir şirkete yönlendirildiği iddia edildi. Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımları durdurduğu ileri sürüldü. Hasat dönemiyle birlikte ürünlerini TMO’ya götürün çiftçilerin özel bir şirkete yönlendirildiği iddia edildi. Çiçekdağı ilçemizdeki çiftçilerin de ürünlerini teslim ettiği Yerköy TMO’nun […]
Genel - 19 Temmuz 2018 00:54 A A

Hasat dönemi başladı, TMO Yerköy’de alımı durdurdu Hasat dönemiyle birlikte ürünlerini TMO’ya götüren Çiçekdağı ve Yerköy’deki çiftçilerin özel bir şirkete yönlendirildiği iddia edildi.

Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımları durdurduğu ileri sürüldü. Hasat dönemiyle birlikte ürünlerini TMO’ya götürün çiftçilerin özel bir şirkete yönlendirildiği iddia edildi.

Çiçekdağı ilçemizdeki çiftçilerin de ürünlerini teslim ettiği Yerköy TMO’nun 80 yıldır hizmet verdiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yerköy ve Çiçekdağında çiftçilerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yerköy Tarım Borsası’nı ziyaret etti. Çiftçilerle bir araya gelen Keven, son günlerde yaşanan silo sorununa ilişkin sorunlarını dinledi. Yerköy’de TMO’ya ait silonun devre dışı bırakılması ile özel şirkete ait bir siloya yönlendirildiklerini ifade eden çiftçiler, Keven’e sorunlarını anlatıp çözüm istediler. Üreticiler ürünlerini satmak için 25 kilometre yol kat ettiklerini belirttiler. Çiftçiler devlete ait silonun kapanması ile birlikte oluşan tekelleşmeden dolayı buğday alım fiyatlarının 87 kuruş olarak belirlendiğini dile getirdiler.

Çiçekdağı ilçemizdeki çok sayıda çiftçinin ürünlerini Yerköy’e götürürken, bu kez 25 kilometre daha uzaklığa götürerek 400 liralık nakliye masrafının ortaya çıktığını belirten Çiçekdağılı Çiftçilerimiz, bu konuda Kırşehir ve Yozgat milletvekillerinin gerekli çalışmayı yaparak önü çöplüğe dönüşen TMO Yerköy Ofisi’nin açılmasını istediler.

TMO ALIMLARI DURDURDU

CHP Milletvekili Keven, Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinde arasında bulunan Yozgat’ta yaşanan bu sorunun çiftçiler açısından üzüntü verici olduğunu aktardı. Keven, Yerköy ve çiçekdağının tarımsal üretimde öncü bölgelerden olduğunu belirterek, 1938 yılında kurulan ve ülkemiz tarımının önemli kuruluşlarından Toprak Mahsulleri Ofisinin buğday ve arpa gibi ürünlerin yıllardır alımını yaptığına dikkat çekti.

Keven, “Devletimizin silolarında bu ürünlerimiz güvenle ve emniyetle saklanmıştır. Ancak bu hasat döneminde Yerköy Ofis Müdürlüğümüz alıma başladıktan bir süre sonra ne olduysa alım yapmayı durdurmuştur. Ayrıca Şefaatli ilçemizde bulunan Ofis de buğday alımını durdurmuştur. Özel bir şirkete ait silolara çiftçimiz yönlendirilmiş ve buğdayını oraya vermek zorunda kalmıştır. Peki bu iki ilçemizde bulunan devasa silolar boş dururken neden özel şirkete ait silolara çiftçimiz yönlendirilmektedir. Bu kamu maliyesine bir zarar değil midir? Tüm bunların yaşamasında iki ilçemizde depoculuk faaliyeti yürüten özel bir şirket olabilir mi? Bu şirket kimindir? Arkasında kimler bulunmaktadır? Bu şirketin Yerköy ve Şefaatli de özel silolarının olması bir tesadüf müdür? Yoksa Yozgat Merkez de bulunan Ofis alım yaparken bu iki ilçemizde neden alım yapılmamaktadır? 80 yıldır Ofis hizmet verirken şimdi neden asli görevini bırakmış çiftçilerimizi özel şirketlerin insafına terk etmiştir? Bunun gerekçesinin açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

ÇİFTÇİ ZARAR EDİYOR

Keven, Ofis alım yapmaya başladığında buğdayı ortalama 95 kuruşa alırken özel silo 1.05 liraya alım yaptığını, Borsa esnafı ise 88 kuruşa alım yaptığını vurguladı. Keven, Ofisin alımı durdurmasıyla birlikte fiyatı 87 kuruş civarına düştüğüne dikkat çekerek, “Borsa esnafı ise aynı fiyatta alıma devam etmiştir. Bu durumdan çiftçimiz zarar etmiştir. Yerköy ekonomisi zarar etmiştir. Ancak birilerinin ekonomisi karına kar eklemiştir. Zaten yüksek enflasyon ve maliyetlerin aşırı yükselmesinden dolayı zarar eden yoksullaşan alım gücü düşen çiftçilerimiz bir de bu silolardan dolayı zarar ettirilmiştir. Taban fiyatlarının makam koltuklarında belirlendiği bu sistemde çiftçi kar edemez. Devlet alımının zorlaştırılarak özel sektörün insafına terk edilen bu sistemde çiftçi kar edemez” diye konuştu.

ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Keven, açıklamasında şunları kaydetti:
“Ülkemizin bin bir emekle kurduğu Toprak Mahsulleri Ofisi adım adım işlevsiz bırakılıp lağvedilmek mi isteniyor? Çiftçinin Kara Gün Dostu diye anılan ofisimiz de mi özelleştirme furyasından nasibini alacak? Bunca yıl çalışan bu kurumlarımız ne oldu da birkaç özel şirketin piyasaya girmesiyle devre dışı bırakıldı? Biz bugün burada 80 yıllık TMO’ya sahip çıkmak için buradayız. Çiftçiye üreticiye sahip çıkmak için buradayız. Bu kurumlar Yerköy için, Şefaatli için bir değerdir. Bu ilçelerimize yıllardır istihdam ve canlılık kazandırdı. Katma değer sağladı. Çiftçinin Kara Gün Dostu oldu. Kapısına kilit vurulmasına izin vermeyelim. Özelleştirme furyasının Toprak Mahsulleri Ofisini de vurmasına izin vermeyelim. Hep birlikte bu kurumlara sahip çıkalım. Ben Yozgat  Milletvekili olarak Meclis’te de bu durumu gündeme taşıyacağım.”

Comments

comments

Bu haber 8875 kez okundu.
Genel - 00:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.