DAĞ KADROSUNA ELEMAN TEMİN ETMEKTEN 9 YIL 9 AY

 Kırşehir‘de, terör örgütü PKK’nın üniversite yapılanmasında yer aldığı iddiasıyla yargılanan eski üniversite öğrencisine 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, terör örgütü PKK üyeliği suçlamasıyla hakkında dava açılan tutuklu sanık Ali Saday ve avukatı katıldı. Mahkeme heyeti, tanık ifadelerinde ve elde edilen dijital verilerde, PKK’nın üniversite yapılanması için İstanbul’dan geldiği iddia […]
Genel - 29 Mart 2018 13:28 A A

 Kırşehir‘de, terör örgütü PKK’nın üniversite yapılanmasında yer aldığı iddiasıyla yargılanan eski üniversite öğrencisine 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, terör örgütü PKK üyeliği suçlamasıyla hakkında dava açılan tutuklu sanık Ali Saday ve avukatı katıldı.

Mahkeme heyeti, tanık ifadelerinde ve elde edilen dijital verilerde, PKK’nın üniversite yapılanması için İstanbul’dan geldiği iddia edilen M.A.B’nin, HDP Kırşehir İl Başkanlığı ve farklı yerlerde düzenlediği toplantılara katıldığının tespit edildiğini hatırlatarak, Saday’dan son savunmasını aldı.

Saday, M.A.B’nin düzenlediği hiçbir toplantıya katılmadığını ve PKK üyesi olmadığını ileri sürerek tahliye ve beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Ali Saday’a “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 9 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerlere düzenlenen terör saldırısının ardından Kırşehir‘de, terör örgütü PKK’nın kırsaldaki kadrosuna eleman kazandırmak için faaliyet yürüttükleri iddia edilen kişilere yönelik soruşturma başlatılmıştı.

Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, Kırşehir, Edirne ve Niğde’de üniversite öğrencilerinin PKK’nın dağ kadrosuna kazandırılmasını sağladığı öne sürülen “Umut” kod adlı örgüt üyesi M.A.B. Şanlıurfa’da, M.A.B’nin örgüte kazandırdığı iddia edilen Ö.S. de Adana’da yakalanarak Kırşehir‘de tutuklanmıştı. Aynı soruşturma kapsamında HDP Kırşehir İl Başkanlığı binasındaki örgüt toplantılarına katıldıkları ileri sürülen 16 üniversite öğrencisi ve mezunu yakalanmıştı.

Haklarında dava açılan, aralarında öğrencilerin de bulunduğu 16 tutuklu sanık, yargılama sonunda çeşitli hapis cezalarına çarptırılmıştı. Bu sanıklardan bazılarının verdiği ifadeler sonucu Ali Saday hakkında da dava açılmıştı.

Comments

comments

Bu haber 6810 kez okundu.
Genel - 13:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.