DEVLET TİYATROSU RÜZGARI ESTİ

Kırşehir’de Devlet Tiyatrosu Rüzgarı Esti. Oyun bittiğinde seyircilerin dakikalarca ayakta alkışladığı, izleyenleri iki saat boyunca soluksuz sahneye kilitleyen, yirmi metrekare parke zeminde sanatçının yapabileceği her şeyi yapan, yangın çıkartan, silahlı (kurusıkı) çatışma sahneleyen, dans eden, şarkılar söyleyip müzikal tadını hissettiren, aşk, heyecan, korku, kahkahalar attıran harika bir sahne vardı. Kültür ve turizm müdürlüğü salonunda seyircisiyle […]
Genel - 8 Şubat 2018 01:14 A A

Kırşehir’de Devlet Tiyatrosu Rüzgarı Esti.

Oyun bittiğinde seyircilerin dakikalarca ayakta alkışladığı, izleyenleri iki saat boyunca soluksuz sahneye kilitleyen, yirmi metrekare parke zeminde sanatçının yapabileceği her şeyi yapan, yangın çıkartan, silahlı (kurusıkı) çatışma sahneleyen, dans eden, şarkılar söyleyip müzikal tadını hissettiren, aşk, heyecan, korku, kahkahalar attıran harika bir sahne vardı.

Kültür ve turizm müdürlüğü salonunda seyircisiyle buluşan Adana Devlet Tiyatrosu “tütüncü dükkanı” oyun ekibi izleyenleri büyüledi.

JOSE LUIS ALASO DE SANTOS un yazdığı, ENGİN KARACAÖREN’in çevirisini yaptığı, ERAY ESEROL’un yönettiği oyunun başrolünde SEMA ÖNER KELAV sahne aldı.

2 Saat süren oyunda, 21 kişilik dev bir kadroyla hizmet veren Adana Devlet Tiyatrosu ekibi, sahne sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı ve izleyenler tarafından tekrar sahnelenmesi için talepler geldi.

Kırşehir’de 38. Kez sahneledikleri oyunu Kırşehir’de tekrar sahnelenmesini isteyen seyirciler, oyun sonunda oyuncularla sohbet etme imkanıda buldular.

Dekor tasarımı Hakan Dündar’a, kostüm tasarımı İnci Kangal Özgür’e, ışık tasarımı Kadir Karagöl’e, koreografisi Lilia Petrova’ya, müzikleri ise Berna Tülay Uğurlar’a ait olan “Tütüncü Dükkanı “Tütüncü dükkanını soymaya kalkan iki soyguncunun trajikomik hikayesini konu alıyor.

 


Gökhan Doğan, Sema Öner Kelav, Murat Özben, Saliha Karahasan, Saadet Eylül Nalbantoğlu, Nazlı Köymen, Meryem Asil, Hakan Akyüz ve Ercan Uslu rol aldığın oyun sonunda Kırşehir Aktüel’e konuşan, 21 yıldır Devlet tiyatrolarında sahnede olan, Saanat aşığı, Oyunun başrol oyuncusu Sema Öner Kelav, “Devlet tiyatroları sizler için var, talep etmeniz yeterli, isteyin bizler koşarak geliriz” dedi.

Tiyatronun önemine değinen Kelav, “Türkçenin düzgün kullanılması, Türk kültürünün korunması ve aktarılması, Türk yazarların korunması ve çoğalması misyonuyla Kurulan Devlet Tiyatrolarının gayretinin bu güzel seyirciyle beslenmesi, desteklenmesi gerektiğini” söyledi.

Seyircinin kendisiyle ilgili onay aldığı yerin Tiyatro olduğunu, kendileri için eğitim kurumu olan tiyatronun seyirci için bakış açısını zenginleştireceği mecra olarak değerlendirdi.

Özellikle çocuklarımızın tiyatroyla tanışması gerektiğinin altını çizen, Sema Öner Kelav ; kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için, daha geniş açılardan olayları ve durumları süzmesi açısından gereklilik arz ediyor, dedi.

Sahnede 5 kişi göründüklerini ama arkada tarafta 21 kişilik dev bir fedakar ekip var diyen Sema Öner Kelav, kadrolu olmayan arkadaşlar, maddi karşılık almadan gece gündüz tiyatroya emek veren Sanat Aşığı insanların olduğu bir ekibiz, umarız kadro sorunları bir an önce çözülür diyen Tiyatro seyircisinin tepkilerini sıcağı sıcağına teneffüs ettikleri için çok sevdiğini dile getiren usta oyuncu Kelav, Kırşehir harika bir kent, insanları çok yardımsever, aydın ve açık fikirli naif insanlar, bunuda Ahi Evran ve Neşet Ertaş’ın yansıması olarak değerlendiriyoruz, devamlı gelebilmek için can attığımız bir şehir dedi.

Bizlerde bu harika ekibe Kırşehir Aktüel ailesi olarak teşekkür ediyor, tekrar şehrimizde görmek için sabırsızlandığımızı bildiriyoruz.

 

 

Comments

comments

Bu haber 13648 kez okundu.
Genel - 01:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.