DİKKAT!!! SALGIN KIRŞEHİR’DE

Bazı sağlık çalışanları tarafından SURİYELİ hastalığı olarak adlandırılan, el ayak ve agız bölgesinde su çiçeğini andıran ateş yüksekliği, yutkunma zorluğu yapan,bulaşıcı hastalık KIRŞEHİR’de sıkça rastlanmaya başladı. Hem hava sıcaklığında yaşanan değişiklikler hem de okulların açılması ile birlikte çocukların daha fazla bir arada olması, bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bebeklerde Ağızdaki Yaralar Nedeniyle Yutma Güçlüğü Oluşuyor   […]
Genel - 14 Eylül 2017 21:22 A A

Bazı sağlık çalışanları tarafından SURİYELİ hastalığı olarak adlandırılan, el ayak ve agız bölgesinde su çiçeğini andıran ateş yüksekliği, yutkunma zorluğu yapan,bulaşıcı hastalık KIRŞEHİR’de sıkça rastlanmaya başladı.

Hem hava sıcaklığında yaşanan değişiklikler hem de okulların açılması ile birlikte çocukların daha fazla bir arada olması, bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Bebeklerde Ağızdaki Yaralar Nedeniyle Yutma Güçlüğü Oluşuyor

 

Bulaşıcı Bir Hastalık Olduğundan Direk Temastan Kaçınılmalı

 

Hastalığın Herhangi Bir Tedavisi Yok

Alınacak ayrıntılı bir hastalık öyküsü ve fizik muayenesi sonucunda; ağızda, ellerde ve ayaklarda karakteristik döküntüler, genellikle hastalığın teşhisi için yeterlidir. Su çiçeği, benzer bulguları olan ağız içi aftlar ve uçuk gibi hastalıklarla ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Genellikle, hiçbir laboratuvar çalışması gerekmez. Hastalıktan korunmak için aşı yoktur. Bu nedenle, hasta ile temastan kaçınmak ve bazı temel temzilik kurallarına dikkat ederek hastalıktan korunmak gerekir.

El-Ayak- Ağız Hastalığından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

•    El temizliğine dikkat etmek, özellikle tuvalet kullanımı sonrası veya bez değiştirdikten sonra mutlaka el yıkamak,

•    Oyuncaklarda dahil olmak üzere çocukların kullandığı tüm malzemelerin yüzey temizliğini ve dezenfeksiyonunu doğru yapmak,

•    Hastalarla yakın temastan (öpüşme, sarılma gibi…) ve ortak tabak, bardak kullanımından kaçınmak, hastalıktan korunmada önemli rol oynar.

 

 

Comments

comments

Bu haber 13800 kez okundu.
Genel - 21:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.