Dr. Omura: Kaman’da İpek Yolu’ndan daha eski bir yol var

Kırşehir’de 4 bin 300 yıl öncesine ait yanmış saray kalıntısı bulunduğunu belirten Kalehöyük Arkeoloji Kazıları Başkanı Dr. Sachihiro Omura, buradan İpek Yolu’ndan daha eski bir ticaret yolu geçiyor. En az 10 bin yıllık bir yol var burada, yolun güzargahındaki izleri takip ediyoruz ve Orta Asya’ya kadar uzandığını tahmin ediyoruz, dedi. Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı […]
Manşet Haberleri - 15 Nisan 2019 20:35 A A

Kırşehir’de 4 bin 300 yıl öncesine ait yanmış saray kalıntısı bulunduğunu belirten Kalehöyük Arkeoloji Kazıları Başkanı Dr. Sachihiro Omura, buradan İpek Yolu’ndan daha eski bir ticaret yolu geçiyor. En az 10 bin yıllık bir yol var burada, yolun güzargahındaki izleri takip ediyoruz ve Orta Asya’ya kadar uzandığını tahmin ediyoruz, dedi.

Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı ve Kalehöyük Arkeoloji Kazıları Lideri Dr. Sachihiro Omura, Kırşehir’in Kaman ilçesindeki arkeolojik kalıntılardan hareketle Orta Asya’ya dek uzadığı tahmin edilen en az 10 bin yıllık bir ticaret yolu tespit ettiklerini söyledi.

Kırşehir’de Turizm Haftası açılışı programı Japon Hükümeti’nin “Kültürel Mirası Koruma Projesi” çerçevesinde Kaman ilçesi Çağırkan Kasabasında gerçekleştirildi. Kalehöyük Arkeoloji Müzesinde düzenlenen programa; Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Milletvekili Metin İlhan, Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, İl Kültür Müdür Vekili Eyüp Temur, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Dr. Sachihiro Omura, Kaman Kaymakamı Metin Girgin, Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak, kurum müdürleri, ilçe protokolü ve öğrenciler katıldı.

4.300 yıl öncesine ait saray kalıntıları keşfedildi

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen Turizm Haftası açılış töreninde konuşan Dr. Sachihiro Omura, Kaman Kalehöyük bölgesinin medeniyetlerin merkezi olarak gördüklerini belirterek, kazılarda 4 bin yıl öncesine kadar olan tarihi nitelikteki eserlere ulaştıklarını ifade etti.

Bölgede 4 bin 300 yıl öncesine ait yanmış bir saray olduğunu kaydeden Omura, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu sarayın kültürünün üzerinde asırlar var. Mezopotamya’dan gelmişler burada alışveriş yapmak istemişler. Fakat onlar höyüğün üzerinde değil kenarında kalmış. Saray üzerinde Asurlar var. Tüccarların nerede kaldığını tespit etmek amacıyla höyük kuzeyinde kazıya başladık. Kalıntılarda ortaya çıkmaya başladı. Bulgularımızı konferanslarla gösteriyoruz. İç Anadolu’nun tamimiyle tarihi ortaya çıkacak. Arşiv tespit edeceğiz. Tarih ortaya çıkacak. Bölgedeki Türk çalışanlar bizim için temel, bu arkadaşlarımız olmasa iş yürümez. Şimdi yavaş yavaş gençler de çıkıyor.”

Buradan geçen yol İpek Yolu’ndan daha eski

Anadolu’nun 5 bin yıllık tarihinin araştırıldığını vurgulayan Omura, “4 bin yıl öncesinde ne olduğunu buradan anlıyoruz. Çünkü burası medeniyetlerin merkezi olmuş. Yazılar çıkıyor. Buradan geçen yol İpek Yolu’ndan daha eski, en az 10 bin yıllık bir yol var burada. Bu yol boyunca gittiğiniz her yerde höyükler var ve yol Orta Asya’ya kadar uzanıyor. Kalehöyük doğu-batı ve kuzey-güney arasında kalmış, bütün buraların ortak kültürünü barındıran bir yer.” diye konuştu.

Burada bir çok Japon bilim insanıyla çalıştıklarını vurgulayan Omura, şöyle devam etti: “Ahi Evran Üniversitesinden gelen öğrencilerimizle bilgilerimizi paylaştık. Kaman’da çıkan eserleri burada bulunan arkadaşlarımız tez çalışmaları olarak kullanıyorlar. Yıllık en az 100 kişiye akademik çalışmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Çıkan malzemeleri de müzede sergiliyoruz. Japonya’dan gelen öğrencilere 1986 yılından beri ders veriyor, yapılan çalışmaları anlatıyoruz. Bu köyün insanları da buraya emek verdi. Artık bilgilendiler ve Japon gençlerine ders veriyorlar. Onları köyün emekçi insanları yetiştiriyor. Her hafta toplanıp öğrencilere buradan ne eserler çıkmış onları anlatıyoruz.”

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Türkiye’nin sahip olduğu kültürel ve doğa güzellikleri ile turizm cenneti olduğunu ifade ederek, “Kapadokya’nın giriş kapısı Kırşehir turizmde önemli bir konumdadır. 2019 yılının Japonya’da ‘Türkiye Yılı’ ilan edilmesiyle Japon dostlarımızı ilimizde ağırlamaktan büyük onur duyarım.” dedi.

Kırşehir Kültür ve Turizm Müdür Vekili Eyüp Temur, kazı alanında Japon arkeologların görev aldığını belirterek, 2019 yılının Japonya’da “Türkiye Yılı” ilan edildiğini, kazıların Türk-Japon dostluğuna vurgu yapan önemli bir merkez konumunda olduğunu söyledi.

Temur, 1986 yılından beri Kalehöyük, Yassıhöyük ve Büklükale’de kazı çalışmaları yapıldığını dile getirerek, şöyle konuştu: “Bu bağlamda bu yıl turizm etkinliklerimizi 30 yılı aşkın bir süredir Kaman’da yapılan kazıdan çıkan eserlerin sergilendiği Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirdik. 5 bin yılı aşkın tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri bulunan Kırşehir, Anadolu’nun tarihi, Kapadokya’nın giriş kapısı konumundadır. 2018 yılında müzelerimizi 73 bin 963 yerli, bin 357 yabancı olmak üzere 75 bin 320 turist ilimizi ziyaret etti. Japon bahçemizi ise 87 bin 344 yerli, 4 bin 447 yabancı olmak üzere 91 bin 791 turist ziyaret etmiştir. Umarım daha fazla turisti ilimize çekerek, ilimizin tanıtımını yaparız.”

Milletvekili Metin İlhan, “Köklü geçmişe ve her alanda olduğu gibi oldukça önemli birikime sahip Kırşehir’imiz Anadolu’nun ortasında azımsanmayacak kültürel ve tarihsel mirasa sahiptir. Bu bağlamda şehrimizin gerek tarihi birikimi gerekse de kültürel değerleri ile turizm alanında önemli bir potansiyeli bulunmaktadır. Turizmde en önemli yatırım tanıtıma yapılmalıdır. Bizler de geniş yelpazede tarihi birikime sahip şehrimizi turizmin her alanında tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Kırşehir’in tanıtımında ve kalkınmasında farkındalığı artırmalı, çeşitli etkinliklerle bu konuya katkılar sunmalıyız” ifadelerini kullandı.

Comments

comments

Bu haber 9857 kez okundu.
Manşet Haberleri - 20:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.