EFSANE GERİ DÖNDÜ

Türkiye’de ilk defa 1966 yılında göreve başlayan ve emniyet teşkilatının en büyük destekçilerinden olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri 1991 yılında sokaklardan çekilerek yardımcı hizmetlere alınmıştı. 2007 yılında ise mevcut bekçiler polis yapılmış ve kahverengi üniformalar tamamen yok olmuştu. Yeni kararla birlikte 12 yıl aradan sonra Kırşehir’de 57, Kaman’da 10, Mucur’da 8 bekçi bugün göreve başladı. […]
Manşet Haberleri - 25 Şubat 2019 11:25 A A

Türkiye’de ilk defa 1966 yılında göreve başlayan ve emniyet teşkilatının en büyük destekçilerinden olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri 1991 yılında sokaklardan çekilerek yardımcı hizmetlere alınmıştı. 2007 yılında ise mevcut bekçiler polis yapılmış ve kahverengi üniformalar tamamen yok olmuştu. Yeni kararla birlikte 12 yıl aradan sonra Kırşehir’de 57, Kaman’da 10, Mucur’da 8 bekçi bugün göreve başladı.

Kırşehir’de ve ilçelerinde görev yapacak mahalle ve çarşı bekçileri bugün göreve başladı. 6 haftalık eğitime tabi tutulan Kırşehir’de 57, Kaman’da 10, Mucur’da 8 bekçi, alanlarında uzman eğitmenlerden spor, kondisyon, silah mekaniği, atış disiplini, silahlı olaylara müdahale, önlem geliştirme, yakın savunma taktikleri, şüpheli taşıma teknikleri, kelepçe ve cop kullanma ile kişisel güvenlik tedbirleri gibi birçok alanda eğitim aldı. Günlük 6 saatlik eğitim gören bekçilere, “çarşı ve mahalle bekçileri için müdahale ve yöntem teknikleri”, “temel hukuk”, “uygulamalı çarşı ve mahalle bekçiliği”, “ceza ve disiplin hukuku”, “önemli tesislerin korunması”, “olay yerine ilk giden ekibin harekat tarzı”, “şüpheli ve patlayıcı maddelerin tanınması ve alınacak önlemler” gibi konularda da teorik dersler verdi. Bekçiler, tam donanımlı poligonlarda özel hazırlanan alanlarda, yanaşık düzen eğitimi, şınav, mekik, barfiks, lastik ve kütük taşıma, sürünme ve komando dansı gibi sportif eğitimlerle fiziki ve psikolojik dayanıklılıkları artırılarak göreve hazır hale getirildi.

 

Comments

comments

Bu haber 12413 kez okundu.
Manşet Haberleri - 11:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.