Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım: 2023 VİZYONUNDA HİÇBİR ADIM ATILMADI

İlimize gelerek Eğitim İş Sendika Binasında toplantıda konuşan Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Eğitim sisteminde yaşanan sıkıntılara değindi. “Atatürkçü Düşünce Sisteminin Yok Edilmeye Çalışıldığı Bir Eğitim Sistemi” Eğitim sisteminde yaşanan sorunları anlatarak, 2023 Vizyonunda hiçbir adım atılmadığını ifade eden Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, İlimize gelerek Eğitim İş Sendika Binasında gerçekleşen toplantıda Eğitim […]
Genel - 13 Kasım 2018 20:30 A A

İlimize gelerek Eğitim İş Sendika Binasında toplantıda konuşan Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Eğitim sisteminde yaşanan sıkıntılara değindi.

“Atatürkçü Düşünce Sisteminin Yok Edilmeye Çalışıldığı Bir Eğitim Sistemi”

Eğitim sisteminde yaşanan sorunları anlatarak, 2023 Vizyonunda hiçbir adım atılmadığını ifade eden Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, İlimize gelerek Eğitim İş Sendika Binasında gerçekleşen toplantıda Eğitim sisteminde yaşanan sorunlardan Andımıza kadar birçok konuyu ele aldı.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU EĞİTİM”

Atılan adımların birçoğu temel adımlardan yoksun diyen Eğitim İş Genel Başkanı Yıldırım, “Kırşehir’de Eğitim İş Sendikası olarak kurulduğumuz günden bugüne tüm Türkiye’de yaptığımızı faaliyetlerden birisi olan, illerimizde ki sorunlar, çözüm önerileri, çocukların genel durumu, binalar, eğitim sistemindeki yeni açılımlar ve bu açılımlara Eğitim İş sendikasının bakışını yerellerde aktarma faaliyetlerimizden bir tanesi de Kırşehir’de yapmak için geldik. Eğitimde ki yaşanan sorunlara çözüm üretemeyen ve bunu atamış oldukları bakanlar ile birlikte sürekli kargaşa çıkaran ve 2018’e gelindiğindeMilli Eğitim Bakanımız yeni bir şekilde Eğitim sürecine adım attı. 2023 vizyonu adı altında açıklanan ve Türkiye’nin 2023’e kadar yapacaklarının ana başlıklarının sıralanmış odluğu Türkiye’nin eğitimsorunlarının çözümüne yönelik atılacak adımlar belirtilmiştir. Ama bu atılan adımların birçoğu temel adımlardan yoksun”

“2023 VİZYONUNDA HİÇBİR ADIM ATILMADI”

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan Sözleşmeli öğretmen sorunu olduğunu dile getiren Başkan Yıldırım, “özlük hakları 2023 Vizyonunda çözülmedi. Var olan öğretmenlerimizin ekonomik ve özlük sorunlarıyla ilgili yine 2023 vizyonunda hiçbir adım atılmadı. Çocuklarımızın sınav odaklı olarak yetiştirilmesi, sınav odaklı olarak çocukluğunu yaşayamamasıyla ilgili çok acil atılması gereken çözüm önerileriyle ilgili yine elle tutulur bir adım yok”

“SORUNLAR HALA DEVAM EDİYOR”

“Son yıllarda Türkiye’deki eğitim sorunu, iyice kronikleştiren müfredat sistemi, bir tarafa çekilmemiş, var olan yanlış müfredatı hala devamı niteliğinde açıklama söz konusudur. Var olan müfredat bilimsellikten, çağdaşlıktan uzak Cumhuriyet Değerleri geriye atılmış Atatürkçü düşünce sisteminin azaltıldığı ve hatta yok edilmeye çalışıldığı bir eğitim sistemi. Öğrencilerin sınav sırasında yaşadıkları kargaşa istedikleri okula gidememe sorunu ne yazık ki 2023 vizyonunda karşımıza çözüm olarak gelmedi. Özellikle son birkaç bakan döneminde protokollerle karşımıza gelen, vakıflar ve cemaatlerle, Milli Eğitim bakanlığının imzalamış olduğu sorunlar hala devam ediyor. 2023 vizyonu gibi Türkiye’yi çok ileri taşıyacağı söylenen yeni eğitim hamlesinde hala çok gerici olan bilimsellikten ve çağdaşlıktan uzak, protokollerin devam edeceğini ne yazık ki görüyoruz. Bu sistemler değiştirilmeden 2023 vizyonundaki hedeflere ulaşılmasının mümkün olmadığı düşüncesindeyiz”

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEMYİZ DİLEKÇESİ KINANDI

Başkan Yıldırım, “1930’lardan günümüze kadar Türkiye’de öğrenci andı ilköğretimokullarında okutulmaya devam etmektedir. Fakat Andımızın kaldırılmasına karar verildi. Daha sonra Eğitim İş Sendikasının açmış olduğu dava nedeniyle gecikmeli de olsa 5 yıl sonra Andımızın kaldırılmasının doğru olmadığı yönünde karar vermiştir. Ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığı kaldırılma kararını uygulamak yerine temyize göndererek Andımızın yeniden okullara gelmemesi yönünde bir tavır göstermiştir. Geçmişte toprak bütünlüğünü sağlamak ve milli kimlik oluşturma amacıyla getirdiği ama günümüzde buna gerek olmadığı Çocuklarımızın her gün papağan gibi bu sözcükleri tekrarlıyor şeklinde Andımızı küçümseyen açıklamalar nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığının Temyiz dilekçesini kınıyoruz” dedi.

Comments

comments

Bu haber 5732 kez okundu.
Genel - 20:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • medya savarı sever 28 Kasım 2018 04:26

  yapacağın şeyi söyleyim ben sana kardeşim, video olan haber varsa ona bak.. kesmeden parçalamadan montajlamadan veriyorsa o daha iyi olur.. kendin süzersin artık

 • medya savar 28 Kasım 2018 04:26

  bende sizden bişey anlamadım. ihlas haber ajansında okudum aynı haberi bakandan çok memnunuz diyor.. senmi yalansın omu yalan. bi doğru haber okuyamıyoruz arkadaş

 • mahmut 5 Aralık 2018 13:28

  eğitim işçilerin eline geçince ne yapacaklar onları bi anlatabilseler iyi eğitimci diyeceğiz. anlatıp kendileri dinliyor

 • Eğitim Bilimci 6 Aralık 2018 06:33

  adı milli olan kurumun gündelik politikalara kurban edilmemesi lazım, andımız meselesi atılan güzel adımları duraksattı sanırım.