EKİCİOĞLU KADIN MUHTAR ADAYLARIYLA…  

Kırşehir de bu seçimde özellikle çoğalan ve kamuoyunun dikkatini çezbeden kadın muhtar adayları; Belediye Başkan adayı Selahattin Ekicioğlu ile bir araya geldi. “Kadınların toplumsal ve siyasal yaşama yaygın katılımı, bir ülkenin gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biridir. Günümüz dünyasında, milletler kadına verdikleri değer ölçüsünde statü kazanır duruma gelmiştir” diyen Ekicioğlu “Kadının toplumdaki yüksek yerinin milli kahramanımız […]
Genel - 11 Ocak 2019 23:44 A A

Kırşehir de bu seçimde özellikle çoğalan ve kamuoyunun dikkatini çezbeden kadın muhtar adayları; Belediye Başkan adayı Selahattin Ekicioğlu ile bir araya geldi.

“Kadınların toplumsal ve siyasal yaşama yaygın katılımı, bir ülkenin gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biridir. Günümüz dünyasında, milletler kadına verdikleri değer ölçüsünde statü kazanır duruma gelmiştir” diyen Ekicioğlu
“Kadının toplumdaki yüksek yerinin milli kahramanımız ve kurucumuz Mustafa kemal Atatürk sayesinde gerçekleştiğine”
işaret ederek şöyle dedi:
“Atatürk kadınlarımızın yüksek değerini yakından görüp tanımıştı. Şehirlerde, saraylardan yayılan kötü âdetlerin etkisi altında, kafes ardında yaşayan kadınlar vardı. Ancak, bir de, yurdun her köşesinde, kocasıyla omuz omuza üretim çabalarına katılan köy kadınları vardı ki Atatürk onlardan saygıyla söz eder ve şöyle der:
‘Tarih, Türk inkılâbını anlatırken, bunun bir kurtuluş olduğunu en başta söyleyecektir. Bu kurtuluşun çeşitli aşamaları içinde de, özellikle kadınların kurtulmasını anacaktır’
Nitekim öyle de olmuştur kadınlarımız , bir birey, bir kişi olarak kabul edilmiş
Tek eşlilik esas alınmış, kadınlarımız  cariye olmaktan kurtulmuş Mahkemede dava açma, şahit olma ve de Mirastan ” erkek evlat ” gibi yararlanma hakkı tanınmıştır
..

ARTIŞ VAR AMA YETERSİZ

Resmi olmamakla birlikte STK’ların verilerine göre; Türkiye’ de 31.963 mahalle, 18.329 köy olmak üzere toplam 50.292 muhtardan sadece 623 mahalle ve 51 köy olmak üzere toplam 674’ü kadındır. Bu sayı az olmakla birlikte,2014’de kadın muhtarların sayısı genel itibariyle bir önce ki seçimlere göre % 40,2 artışla, genel muhtar sayısının % 1,3 sini oluşturmaktadır.
Ülkemizdeki yerel yönetimlerin beşiği olan mahalle ve köy birimlerini oluşturan muhtar ve ihtiyar meclislerinde kadın temsilinin arttırılmasına katkı sunmak, yerelde kadın sorunlarının görünürlüğünü arttırmak ve çözüm önerileri oluşturmak yönüyle hayati bir öneme sahiptir.

CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUYLA BİRLİKTE SAĞLANAN BU KAZANIMLAR ASLA UNUTULMAMALIDIR.

5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri gerçekleşti: Kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Genç Cumhuriyet, 84 yıl önce kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden önce tanıdı, fakat bir asra yaklaşan sürede istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı. 

MUHTAR ADAYI OLARAK ÇIKMA MEDENİ CESARETİ GÖSTEREN KADINLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.

3 Nisan 1930’da Belediye Kanunu’nunda yapılan düzenlemeyle yerel siyasette yer alma ve yöneticileri belirleme hakkı elde eden cumhuriyet kadınları, en demokratik haklarını ilk kez bu yılın sonuna doğru gerçekleşen seçimlerde kullandı. Çok sayıda kadın belediye meclislerine girdi. 1933 yılına gelindiğinde Köy Kanunu’nun da yapılan değişiklikle kadınlarımız artık muhtar ve heyetlerine seçme ve seçilme hakkına da sahip oldu. Kadınlarımız yönüyle cumhuriyetimizin kuruluşuyla birlikte sağlanan bu kazanımlar asla unutulmamalıdır. Bu vesileyle şehrimizde muhtar adayı olarak çıkma medeni cesareti gösteren kadınlarımızı tebrik ediyor bu demokratik yarışta kendilerine başarılar diliyorum.

Comments

comments

Bu haber 10754 kez okundu.
Genel - 23:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.