Elektrik sayaç değişim bedelleri iade ediliyor

30 Mart 2013’te elektrik sayaçlarının mülkiyeti dağıtım şirketlerine geçti. Bazı dağıtım şirketleri değişikliğe rağmen, sayaç değişim bedeli almayı sürdürdü. EPDK’nın konuyla ilgili kararı uyarınca, dağıtım şirketlerinin sayaç bedellerini tüketiciye geri ödemesi gerekiyor. 28 bin aboneye sayaç ücretleri geri ödenecek Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başkanı Mustafa Yılmaz, yaptığı açıklamada, geri ödemeler kapsamında, bugüne kadar 9 dağıtım şirketinin […]
Manşet Haberleri - 25 Mart 2019 14:24 A A

30 Mart 2013’te elektrik sayaçlarının mülkiyeti dağıtım şirketlerine geçti. Bazı dağıtım şirketleri değişikliğe rağmen, sayaç değişim bedeli almayı sürdürdü. EPDK’nın konuyla ilgili kararı uyarınca, dağıtım şirketlerinin sayaç bedellerini tüketiciye geri ödemesi gerekiyor.

28 bin aboneye sayaç ücretleri geri ödenecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başkanı Mustafa Yılmaz, yaptığı açıklamada, geri ödemeler kapsamında, bugüne kadar 9 dağıtım şirketinin 170 bine yakın aboneye, toplamda 4 milyon 761 bin lira iade ettiğini belirtti. EPDK, yaklaşık 28 bin aboneye geri ödeme yapılmadığını tespit etti. Yılmaz, söz konusu abonelere, dağıtım şirketlerinin toplamda 466 bin liranın üzerinde iade edeceğini ekledi. Açıklamaya göre, bu abonelere ödeme yapılmamasının nedenleri, bir kısmına ulaşılamaması, bir kısmının ise haberdar olmaması olarak gösterilmiş.

BASIN AÇIKLAMASI

30.03.2013 tarihinden itibaren kullanıcılar tarafından tesis ve tedarik edilen sayaç bedellerinin MEDAŞ taafından iade edildiğini söyleyen Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. konu ile ilgili yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi;
“Sayın Tüketiciler,
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ nun 8138-3 sayılı kararı gereği enerji müsaadesi, güç artışı ve hasar talebi başvuruları mevzuatta belirtilen süreler içerisinde değerlendirilmeyen ve buna ilişkin tazminat ödemeleri yapılmayan tüketicilere hak edilen ödemeler,
8177 sayılı kararı ile de 30.03.2013 tarihinden itibaren kullanıcılar tarafından tesis ve tedarik edilen sayaç bedellerinin Şirketimizce iadesi gerçekleştirilmektedir.
Şirketimizce bildirimde bulunulan tüketiciler, ödemelere ilişkin işlemleri Şirketimiz web sitesinden (www.meramedas.com.tr) veya işletmelerimizden yapabilir.”

Sayaç bedeli nasıl ve nereden geri alınır?

  • Eğer sayaç bedeli 30 Mart 2013 tarihinden önce ödenmişse geri ödeme yapılmaz.
  • 30 Mart 2013’ten sonra abone olup sayaç bedeli ödeyenler bölgelerindeki elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile başvurmalıdır.

İade tutarı ne kadar?

EPDK’nın verdiği bilgilere göre, abone başına yaklaşık 16,65 TL tutarında iade yapılacağı tahmin ediliyor.

Sayaç değiştirme bedeli hakkında

30 Mart 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Elektrik Piyasası Kanunu‘na göre, elektrik sayaçlarının mülkiyeti dağıtım şirketine aittir. Bu tarihten itibaren dağıtım şirketleri kullanıcıların mülkiyetindeki sayaçları devralmıştır. Sayaçların işletme ve bakım sorumluluğu dağıtım şirketindedir. Elektrik piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliğinin 41. maddesine göre, sayaç değişimi ve diğer işlemler için, tüketiciden herhangi bedel talep edilemez ve tüm maliyetler dağıtım şirketi tarafından karşılanır. Yalnızca, sayacın yaptığı ölçümle ilgili şüpheli bir durum olduğunda, tüketici inceleme (kontrol) talep ederse sökme-takma bedeli tahsil edilebilir.

Comments

comments

Bu haber 7608 kez okundu.
Manşet Haberleri - 14:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.