“ENGELLİ OLMAK ENGEL DEĞİLDİR”

Sağlıklı bireyler olarak yaşamımız süresince karşımıza çıkan engelleri aşmak için hep çaba sarf ederiz. Bu engelleri aştığımızda yaşadığımız mutluluk duygusu başarmanın getirdiği mutluluk olsa gerek. Bunların sonucunda kendimizi güçlü hisseder ve cesaret alırız bu durumdan. Bazende engeller korkutur bizi, bir köşeye sıkışmış gibi çaresizlik hakim olur aklımıza, bedenimize. Atağa kalkmak içn o cesareti bulamayız kendimizde. […]
Genel - 27 Kasım 2017 12:24 A A

Sağlıklı bireyler olarak yaşamımız süresince karşımıza çıkan engelleri aşmak için hep çaba sarf ederiz. Bu engelleri aştığımızda yaşadığımız mutluluk duygusu başarmanın getirdiği mutluluk olsa gerek. Bunların sonucunda kendimizi güçlü hisseder ve cesaret alırız bu durumdan.

Bazende engeller korkutur bizi, bir köşeye sıkışmış gibi çaresizlik hakim olur aklımıza, bedenimize. Atağa kalkmak içn o cesareti bulamayız kendimizde. Böyle durumlarda ya biraz zaman geçmesini bekleriz ya da bir yakınımızın desteği can olur bedenimize ve harekete geçmemizi sağlar.

Peki ya hayatları boyunca kalıcı engellerle yaşamak zorunda olan insanların bu engellerle yaşayabilmelerini anlamak için bir çabamız varmıdır bizim? Paylaştığımız bu dünyada onları nereye koyuyoruz? Onları anlayabiliyor muyuz? Tanıyor muyuz? Onların sorunları ile ilgileniyor muyuz? Diyalog halinde olduğumuz, iletişim kurduğumuz engelli bir arkadaşımız var mı?

Ülke olarak engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına gelişmiş dünya ülkelerine kıyasla ne yazık ki geri kalmış durumdayız.

Oysa engelliler için yapacak o kadar çok şey var ki. Bu ülkede yaşayan sağlıklı yurttaşlar olarak hepimiz üzerine düşeni yapmalıyız. İlk olarak onlara karşı davranışlarımızı ve bakış açımızdan değiştirmekle başlayabiliriz.

Hiç işitmeyen birinin sesleri duymak istemesindeki özlemini, görmeyen birinin hayatı göremediğinden dolayı yaşadığı ruh halini, konuşamayan birinin derdini anlatamamasının verdiği ıstırabı bilebilir miyiz?

Tüm bunların farkında olmak, eğitimde bile eşitsizliğin hakim olduğu bir ülkede yaşamanın getirdiği zorlukları anlamak, engellileri anlamak için önemli bir adım olacaktır.

“Farkındayım sizi anlıyorum ve size yardımcı olmak için hazırım” düşüncesi yaşam şeklimiz olmalıdır.

Sanki bir engelliymiş gibi empati kuralım, sanki bir engelliymiş gibi düşünmeye çalışalım.

Unutulmamalıdır ki; ENGELLİ OLMAK, ENGEL DEĞİLDİR.” HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN…

ENGELSİZ BİR DÜNYADA YAŞAMAK DİLEĞİYLE.. SAYGILARIMLA…

Comments

comments

Bu haber 12086 kez okundu.
Genel - 12:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.