GAZETECİ SÜMEYYE ŞAHİN KIRŞEHİR’İ TEMSİL ETTİ

Kırşehir Basınının Çalışkan Yüzü, Başkan Mehmet Ali Dim’in Mutluluğuna Ortak Oldu 51 yıllık yayın serüveni boyunca göstermiş olduğu onurlu ve gururlu yayın hayatının ve başarılarının mutluluğunun yaşandığı Dim Medya Ailesinin Onur gecesi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Türk basınının çoğu GC Başkanı 48 önemli ismi ve seçkin konuklarının katılımıyla gerçekleşti. Kırşehir Gazeteciler […]
Genel - 10 Eylül 2018 20:59 A A

Kırşehir Basınının Çalışkan Yüzü, Başkan Mehmet Ali Dim’in Mutluluğuna Ortak Oldu

51 yıllık yayın serüveni boyunca göstermiş olduğu onurlu ve gururlu yayın hayatının ve başarılarının mutluluğunun yaşandığı Dim Medya Ailesinin Onur gecesi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Türk basınının çoğu GC Başkanı 48 önemli ismi ve seçkin konuklarının katılımıyla gerçekleşti. Kırşehir Gazeteciler Radyocular Televizyoncular Cemiyet  adına katılan 40 Arena Gazetesi Editörü, KIRGARAT-C Üst Kurul Delegesi Sümeyye Şahin’inde yer aldığı gece de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, Yerel Basının yaşadığı zor günlere değindi.

ANADOLU MEDYASINA DESTEK SÖZÜ  

Okurlarıyla ilk kez 1 Eylül 1968’de buluşan Yeni Alanya 51., Dim Medya A.Ş. bünyesinde hizmete giren Alanya’nın yeni nesil televizyonu Dim TV’nin ise 1. kuruluş yıldönümleri nedeniyle özel bir kutlamanın organize edildiği Onur ve Gurur gecesinde kutlama programı, Rabbit Restoran’da ’51 Yılda 51 Yeni Alanya’ sergisinin açılışıyla başladı. Konuklara açık büfe yiyecek ve içecek ikramlarının yapıldığı gecede Yeni Alanya ve Dim TV yıldönümü sunumları gerçekleştirildi. Yeni Alanya’nın 51’inci, Dim TV’nin 1’inci kuruluş yıldönümü kutlama gecesinin açılış konuşmasını yapan TGF Genel Başkan Vekili, AGC Başkanı ve Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, kur krizinden etkilenen Anadolu medyasının zorda olduğunu belirterek Bakan Çavuşoğlu’ndan destek istedi. Bakan Çavuşoğlu “Anadolu medyasını yaşatacağız” dedi

“GAZETECİLİĞİN EMEKÇİSİYİM, KENDİMİ PATRON OLARAK GÖRMÜYORUM”

Kendilerini asla yalnız bırakmayan Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’na teşekkür ederek başlayan Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, kendisini medya patronu olarak görmediğini, 37 yıllık gazeteci olduğunu, hala ilk günkü heyecanla sahada haber yaptığını söyledi. Dim “Babam Arıkan Yılmaz Dim’in öncülüğünde başladığımız gazete bugünlere kadar geldi, kolay olmadı, çok yorucu bir yoldu. Beni tanıyan, mesleki anlamda bilen çok insan var. 37 yıldan beri bu işi yapan birisiyim. Kendimi hep gazeteci gibi hissettim, hala elimde telefon canlı yayın yaparım, fotoğraf çekerim, gazeteciliğin emekçisiyim, kendimi patron olarak görmüyorum. O bakımdan Yeni Alanya bugünlere çok emek verilerek geldi. Bugün bu heyecanımızı paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Bugüne gelmemizde çok kişinin emeği var. Hepiniz sağ olun”

“ANADOLU BASINI BUGÜN ÇOK CİDDİ TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYA”

“Türkiye’nin her bir yerinden 40’tan fazla cemiyet başkanımız burada, bakanımızın da burada olmasıyla birlikte değinmek istediğim bazı şeyler var. Son dönemde dövizin artışı ile birlikte yaşanan bir kriz var, siz de biliyorsunuz. Anadolu medyası 1900’lardan itibaren, hatta Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Atatürk’ün de zaman zaman toplantılar yaptığı, istişarelerde bulunduğu, ‘Şu şekilde haberler yapın, halkı bilinçlendirin’ dediği bir misyonu taşıyor. Anadolu basını bugün çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya. Maalesef her ekonomik kriz döneminde sorunlar hasıl oluyor, biliyorsunuz ki dış güçlerden kaynaklı ciddi bir devalüasyon yaşıyoruz şu anda. Bugünlerde Anadolu medyası yine zora girmiştir. Anadolu medyasının hammaddesi konumunda bulunan kâğıt ve mürekkebe ciddi zamlar gelmiştir. Ne yazık ki ülkemizde kâğıt ve mürekkep üretilmemektedir. Üretiliyorsa da hammaddeleri dışarıdan gelmektedir. Bu nedenle çok ciddi gider kalemleri oluşmaya başlamıştır. Pek çok medya kuruluşu sayfa azaltmak, maliyetleri kısmak zorunda kalmışlardır”

“GAZETE KÂĞIDINA BASILI HABERCİLİK ANLAYIŞI YAVAŞ YAVAŞ GERİDE KALIYOR”

Yerel Basının çok zorda olduğunu ve bu duruma biran önce çözüm getirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Mehmet Ali Dim, “Tabi ki bakanımızın konusu değil ama bize aracılık ederse, Anadolu medyasının en azından gazete kâğıdına, kalıbına ve mürekkebine, yurtdışından getirdiğimiz malzemelerine devletimiz sübvanse imkânı tanıyabilirse çok önemli bir destek olacaktır. Düşük bir KDV ödüyoruz, Gümrük Vergisi ödemiyoruz ancak daha önce tonunu 450 Dolar’a aldığımız kağıdı şu anda 800 Dolar’a bize satıyorlar. Dövizde zaten kur artışı var, bir de döviz bazında zam yapıyorlar. Bu kriz çözülene kadar Anadolu basınının yaşatılması için bir çözüm bulmak zorundayız. Bu anlamda bakanımızdan bunu istirham ediyoruz. Gazete kâğıdına basılı habercilik anlayışı yavaş yavaş geride kalıyor. Anadolu basınında da kâğıdı bırakıp dijital medyaya geçiş noktasında hazırlık yapan pek çok kuruluş var. Ancak dijital de olsa maliyetleri çok yüksek. Bu anlamda bazı destekler gerekiyor. Bir paket hazırlanabilir, Anadolu medyasını biraz daha rahatlatacak çalışmalar yapılabilir”

“BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ GAZETELERE VERİLEN KREDİLER ANADOLU GAZETELERİNE’DE VERMELİ”

Basın İlan Kurumu, bazı kararlar alarak, İstanbul, İzmir ve Ankara’daki gazetelere verilen kredileri Anadolu gazetelerine de vermeli diyen Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Basın İlan Kurumu, bazı kararlar alarak, mutlaka İstanbul, İzmir ve Ankara’daki gazetelere verilen kredileri Anadolu gazetelerine de vermeli. Ayrıca Basın İlan Kurumu’nun bizlerden almış olduğu yüzde 15 bir komisyon var. Bu rakam yılda 10 milyon TL yapıyor, bu para çarçur ediliyor. Bu para da Anadolu basınına destek olarak kullanılabilir”

“GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ, ANADOLU MEDYASINA GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Türkiye’nin her yerinde yerel medyanın dinamik ve canlı olduğunu gördüğünü dile getiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Yeni Alanya Gazetesi’nin 51, Alanya’nın yeni nesil kanalı Dim TV‘nin 1’inci yıldönümü etkinliklerinde sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum….Devletin hassas olduğu konu, terördür. Teröre kucak açan kim olursa olsun, o özgürlükten yararlanamaz. Terörden çok çektik, kayıplar verdik ama mücadele ettik. Kahramanlarımız sayesinde içeride temizledik, sınırda da mücadelemizi veriyoruz” diye konuştu. Son dönemde yükselen kâğıt fiyatları ve bu yüzden bazı gazetelerin kapanmasıyla ilgili de konuşan Bakan Çavuşoğlu “Arkadaşlarımızla gerekli çalışmaları yapıyoruz. Anadolu medyasına gereken desteği vererek yaşatacağız” dedi.

‘ENGELLERİ BERABER AŞACAĞIZ’

Davete katılmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ise, basının dünyadaki önemine dikkat çekti. Bakan Ataoğlu “Alanya ile çok yakın bir mesafede oluşumuzdan dolayı, 4-5 yıl ara verdikten sonra, Alanya-Girne seferlerini başlatmış oluyoruz. Mehmet Ali Dim ve ekibine kolaylıklar diliyorum” dedi.

KIRGARAT-C Üst Kurul Delegesi Sümeyye Şahin ise Başkan Dim’e misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek gecede emeği geçenleri tebrik etti. Yerel Basının geçirdiği zor günlere ortak akıl vurgusu yapan Şahin, “Başkan Mehmet Ali Dim, Sn. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’na Yerel Basının durumunu anlatmasıyla, Sn. Bakan Çavuşoğlu, Yerel Basına destek konusunda gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. Yerel Basının geçirdiği bu zor günlerde 81 ilin öncüsü olan Başkan Dim’e teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

KIRGARAT-C BAŞKANI YANIK VE ÜST KURUL DELEGESİ ŞAHİN’E ALANYA’YA ÖZGÜ HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından, Bakan Çavuşoğlu, Bakan Ataoğlu, Yavuz Donat, GC başkanları ve tüm konuklarla birlikte yaş günü pastası kesilirken, Mehmet Ali Dim, Kırşehir Gazeteciler Radyocular Televizyoncular Cemiyet Başkanı Sait Yanık ve Cemiyetin Üst Kurul Delegesi, 40 Arena Gazetemiz Editörü Sümeyye Şahin’e hediye taktim ederek, Şahin, Başkan Yanık’ında hediyesini teslim aldı. Tüm misafirlerine Alanya’ya özgü hediyeler takdim eden Başkan Dim, konukları ile toplu fotoğraf çekindi. Dim Medyasının Onur gecesi Shaman Dans Grubu gösterisi ile renklendi. Ardından gece ünlü sanatçı Neco’nun sahne almasıyla sonlandı.

SEÇKİN KONUKLAR 

Rabbit Restoran’da gerçekleşen kutlamada Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim’in konukları arasında Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu‘nun yanı sıra, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya’da bulunan siyasi partilerin ilçe başkanları, Alanya’da hizmet veren esnaf odaları başkanları, Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, TGF Genel Başkanı ve Eskişehir GC Başkanı Yılmaz KaracaTGF Genel Başkan Yardımcısı Osman Altınışık, Aksaray GC Başkanı Celil Acar, Kayseri GC Başkanı Veli Altınkaya, Tarsus GC Başkanı Okan Çalışkan, Güneydoğu GC Başkanı Veysi İpek, Gaziantep GC Başkanı İbrahim Ay, Ordu GC Başkanı Recep Aydın, Çorum GC Başkanı Birkan Demirci, İskenderun GC Başkanı Veysel Cıncık, Karaman GC Başkanı Ahmet Küçük Cicibıyık, Adıyaman GC Başkanı İbrahim Aslan, Osmaniye GC Başkanı İsrafil Avcı, Tekirdağ GC Başkanı Naci Akyazı, Elazığ GC Başkanı Mustafa Doğan, Niğde GC Başkanı Şerife Türkeş, Şanlıurfa GC Başkanı Kemal Kapaklı, Batman GC Başkanı Arif Arslan, Manisa GC Başkanı Hakan Özen, Trakya GC Başkanı Lütfü Karakaş, Uşak GC Başkanı Ali Erkin Sarıoğlu, Karabük GC Başkanı Serap Karaoğlu, Avrasya GC Başkanı İsmail Kahraman, Mersin GC Başkanı Turgay Demirtaş, Samsun GC Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Çanakkale GC Başkanı Gökhan Kökçak, Ereğli GC Başkanı Necati Günay, Ardahan GC Başkanı Özkan Karakaya, Afyon-Karahisar GC Başkanı Mehmet Emin Güzbey, Rize GC Başkanı Faik Bakoğlu, KKTC GC Başkan Yardımcısı Ali Hançerli, İzmir GC Başkan Yardımcısı Sadık Uçar, Kırşehir GC Üst Kurul Delegesi Sümeyye Şahin, Bartın GC Başkan Yardımcısı Mehmet Kasapoğlu, Malatya GC Başkan Yardımcısı Duran Özkan, Kahramanmaraş GC Başkan Yardımcısı Bekir Doğan, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Başkan Yardımcısı Muhterem Çakır, KKTC GC Başkan Yardımcısı Ali Ruhluel, Sivas GC Başkan Yardımcısı Naci Yıldız, Kocaeli GC Başkan Yardımcısı Levent Altun, Malatya GC eski Başkanı Mikail Pelit, Aydın GC eski Başkanı Suat Deniz, Tokat GC eski Başkanı Kemal Özdilek, Karabük GC eski Başkanı Osman Çetinkaya, Çorum GC eski Başkanı Hacı Odabaş, Nevşehir GC eski Başkanı Muammer Başer ve Kayseri GC eski Başkanı Metin Kösedağ da vardı. Geceye yaklaşık 300 kişilik seçkin bir davetli grubu iştirak etti.

KAYNAK : http://www.kirsehirarenagazetesi.com/kirgarat-c-baskan-mehmet-ali-dimin-mutluluguna-ortak-oldu.html

 

Comments

comments

Bu haber 14325 kez okundu.
Genel - 20:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.