Gülüce Pilavı ve Biber Festivalinin 14.sü Gerçekleştirildi

Kırşehir Çayağzı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen 14. Gülüce Pilavı ve Biber Festivali büyük bir coşku ve yoğun bir katılımla yapıldı… 14. Gülüce Pilavı ve Biber Festivali gerçekleşti Aylardır hazırlıkları süren, tüm Cemelelilerin sabırsızlıkla beklediği, köylüler arasında birlik beraberliği sağlayıp meşhur Cemele Biberi’nin tanıtılması amaçlanan 14. Gülüce Pilavı ve Biber Festivali büyükkatılım ve coşku içinde […]
Genel - 30 Temmuz 2018 23:30 A A

Kırşehir Çayağzı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen 14. Gülüce Pilavı ve Biber Festivali büyük bir coşku ve yoğun bir katılımla yapıldı…


14. Gülüce Pilavı ve Biber Festivali gerçekleşti Aylardır hazırlıkları süren, tüm Cemelelilerin sabırsızlıkla beklediği, köylüler arasında birlik beraberliği sağlayıp meşhur Cemele Biberi’nin tanıtılması amaçlanan 14. Gülüce Pilavı ve Biber Festivali büyükkatılım ve coşku içinde geçti.

Pazar günü Gülüce mevkiindeki festivale Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir Jandarma Komutanı Albay Orhan Ekemen, Kırşehir Jandarma Komutan vekili Yarbay Durmuş Yöndem, Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, CHP Kırşehir İl Başkanı Hacı Tanrıbuyurdu, MHP Kırşehir Milletvekili adayı Oğuz Sulusaray, Ak Parti Ankara 1. bölge A.Adayı Kani Araz, Ak Parti Merkez ilçe başkanı Bilgehan Altaş, Ak Parti  Merkez ilçe Başkan Yardımcısı Ahmet Kayapa, Kırşehirli Dernekler Federasyonu genel başkanı Hilmi Gökçınar, Kırşehirli Dernekler Federasyonu genel sekreteri Hüseyin Ata ve pek çok Kırşehirli vatandaş katıldı.


Kırşehir Çayağzı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Mehmet Kızılırmak yaptığı açılış konuşmasında, festivalin Kırşehir ve Çayağzılılar için önemine dikkat çekti ve katılanlara teşekkür etti.


Festivali düzenlemekteki amaçlarının meşhur Cemale Biberini tanıtmak ve ekonomik değerini artırmak olduğuna dikkati çeken Başkan Mehmet Kızılırmak şunları söyledi:
“Derneğimiz tarafından düzenlenmiş olan 14. Gülüce Pilavı ve Biber Festivalimize hoş geldiniz. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Değerli konuklar bu pilav ve biber festivalini düzenlemekteki birinci amacımız hemşerilerimiz arasında birlik beraberliği sağlayıp, köyün dışında gurbette yaşayan köylülerimizi bir araya getirip ana yurdu baba ocağı yurtlarına özlemlerini gidermektir. Kısaca sıla-i rahim etmektir.
“İkinci amacımız meşhur Cemale Biberimizi tanıtmak ve ekonomik değerini artırmaktır. Bu iki hedefimize ulaşmaktık. Hep birlikte bunun haklı gururlarını yaşamaktayız. Her geçen gün kardeşlik
duygularımız güçlenmekte biberimizde hak ettiği ekonomik değeri bulmaktadır. Bunu hep birlikte başarmanın mutluluğunu yaşamaktayız ben hemşerilerimle gurur duyuyorum.
“Değerli hemşerilerim ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım pilavımızın ve festivalimizin düzenlenmesi için güzel geçmesi için yoğun bir çaba harcadık. Elimizden geldiği kadar iyi organize
olmaya çalıştık, bütün imkânlarımızı zorladık. İyi niyetle ve samimiyetle çaba harcadık. Bütün bu çabalarımıza rağmen eksikliklerimiz olmuş olabilir bunlardan dolayı şahsım adına yönetim adına
affınıza sığınıyorum. Konuşmalarıma son verirken bugün aramıza katılarak bizleri onurlandıran birbirinden değerli konuklarımız, vekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, bürokratlarımız ve asıl
mensuplarımıza ayrıca bağış yapan tüm hemşerilerimize pilav hazırlanmasında emeği geçenlere ve burada olan tüm hemşerilerime teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım. Pilavımız afiyet olsun.


Değerli hemşerilerim aslında bugün buraya hepimiz Gülüce Pilavını yemeye gelmedik. Pilavın en kralını evimizde yapar yeriz, bunu biliyoruz. Zaten pilav bizi bir araya getiren bir araç. Amacımız pilav yemek değil. Bu amacımızı da gerçekleştirdik, hepiniz buraya toplandınız. Ellerinize, ayaklarınıza, yüreklerinize sağlık tekrar hoş geldiniz. Değerli hemşerilerim çok sayıda köylümüz hayır için pilav kazanlarının parasını ödedi. Bazısı yarım kazan bazısı bir kazan bazıları iki kazan pilav sarın aldı. Bizde dernek olarak bu hayırsever kardeşlerimizin geçmişleri için, ölmüşleri için Ankara’da iki camide köyümüzde iki camide mevlidi şerif okuttuk. Allah hayır dualarını kabul etsin hepsinin. Yine bu pilavımızın etini alan Korali amca bir düve, kelek amca bir koyun Halil Odabaş bir koyun, İlhan Çalışkan bir koyun, foturlu İsmail amca bir koyun, tamer yiğit bir koyun, Sedat Can bir koyun İlker Demirbilek bir koyun aldı. Allah hayırlarını kabul etsin. Bunların dışında para bağışı yapan çok değerli hemşerimiz var. Onların isimlerini tek tek saymayacağız. Ciddi anlamda destek çıktılar onlara da yürekten teşekkür ediyoruz.
“Evet değerli hemşerilerim bu sene Çayağzıspor tarihinin hatta kasabamızın en büyük başarısı elde etti Bal Ligi’ne yükseldi. Kırşehir de şampiyon oldu, şimdi Kırşehir Çayağzı olarak kimlerle mücadele edecek, Yozgatspor, Çankrıspor, Aksarayspor daha aklınıza gelebilecek büyük şehirlerle maç yapacak. Yani köyümüzün takımı gidecek, koskoca Yozgat’la maç yapacak. Bu başarının mimarı İlker Demirbilek kardeşimiz. Köyümüzün kasabamızın bir altın çocuğu diyorum. Kendisine teşekkür ediyorum. standımız var futbolcuları getirdi, müthiş bir başarı diyorum. Kırşehir’imizi bütün bu illerde temsil edecek. Bir kez daha tebrik ediyorum, onun, bu takımın ayakta kalması lazım. Çıkmak kolay ama sahip çıkmamız lazım. İş adamalarımız, esnaflarımız, belediye başkanımız sayın valimiz elinizin uzandığı kadar. Kimimiz sattığımız biberden bir forma alacağız kimimiz bir kaşkol alacağız ve bu kardeşimize sahip çıkacağız.

Müthiş bir şey yakaladı lütfen arkadaşlarımız futbolcularımız orda bekliyorlar. Bir kez daha tebrik ediyorum. Sağ olun var olun İlkerciğim. Başarının daimi için tabi ki öyle sözle olmuyor forma satıyorlar.
Forma altmış lira ben iki formaya üç yüz lira verdim gönlümden koptu. Herkes gücü yettiği oranda bekliyoruz.”


CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ METİN İLHAN: “CEMELE BİBERİ’Nİ HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ!”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Cemele’nin ve biberinin hak ettiği yerde olması için elinden gelen her şeyi yapacağını dile getirerek şunları söyledi:
“Yaklaşık 24 yıldır bu festivalin yapıldığını duydum, merak ettim koşarak geldim. Ortamında çok güzel olduğunu gördüm. Seçim çalışmaları döneminde biz Cemele’ye gelmiştik. Cemeleliler çok sıcak çok ilgili onların yanında bu festivalde olmak istedim. Cemele biberi bizim için çok önemli. Ben bir milletvekili olarak hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Bunun için elimizden geleni yapıp Cemele biberini markalaştırmak istiyorum bütün reklamları bütün konuşmaları her tarafta deneyeceğiz Cemele’yi ve Cemele biberini layık olduğu yere getireceğiz. Çünkü o biber sağlık açısından çok önemli, antioksidan etkisi var lezzetli ve vitamin deposu. Gribe karşıda son derece etkili. Tüm Türkiye’nin Cemele biberini tatmasını ve onun etkilerinden faydalanmasını istiyorum. Bu arada Cemele Çayağzıspor’uda kutluyorum, inşallah çok başarılı olurlar bizde onların yanında destekçisi olacağız. Bu festivalin devamını diliyorum.”


ELMADAĞ BELEDİYE BAŞKANI GAZİ ŞAHİN: “CEMELE’NİN YERİ BEN DE ÇOK AYRI”

Ankara Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, yaptığı konuşmada Cemele ile çok eski bağı olduğunu ve ayrı bir ilişkisi olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Değerli Milletvekilim, Kırşehirliler Federasyonu saygıdeğer genel başkanım, jandarma alay komutanımız, çok saygıdeğer siyasi parti temsilcilerimiz, il başkanlarımız, iş adamlarımız ve
misafirlerimiz. Hanımefendiler beyefendiler hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Gerçekten benim saat ikide bir nikah kıymam lazım ama sizin davetiniz olunca akan sular duruyor. Aşağı yukarı otuz beş yıldır ben bu toprakları bilirim, Cemele’de ben çocukluğumda bir müddet kaldım. Allaha şükür o gün bugündür biz buraya hep hayırlı güzel işler için geliyorum. Sizlerin dirlik ve düzenini kutluyorum.
Saygıdeğer Çayağzı dernek başkanı ve yönetimi sık sık bizleri burada topluyorlar çok güzel işler yapıyorlar. Dernek başkanım benimde size bir şilt göndermem gerek. Çayağzısporu’da tebrik ediyorum.
Benim yerim belli Ankara’ya girişte. Oradan geçmeden giremezsiniz. Eğer takım bana gelirse, kaptan bana gelirse söz veriyorum formalarını eşofmanlarını veririm. Hem de bizi bir ziyaret etmiş olurlar.
Dirliğinizin beraberliğinizin daim olmasını Allahtan niyaz ediyorum. Katılımcılara saygılar sunuyoruz. Giderken Cemele biberinizden de götüreceğiz. Geçerken Elmadağ’a bekliyoruz, hepinize kapımız açık. Hepinizi saygılarımla selamlıyorum.”

KIRŞEHİRLİ DERNEKLER FEDERASYONU GENEL BAŞKANI HİLMİ GÖKÇINAR, “KIRŞEHİR ÇAYAĞZI KASABASI
KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ’NİN ÇALIŞMALARINI İBRETLE VE GURURLA İZLİYORUM”

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hilmi Gökçınar, elliye yakın üyesi bulunan Kırşehirli Dernekler Federasyonunun güzide üyesi Kırşehir Çayağzı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin çalışmalarını gururla izlediğini bildirirken şunları söyledi:
“Çok değerli misafirlerimiz, değerli Çayağzı dernek başkanı ve üyeleri ve misafirler hepinizi sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 14.sünü kutladığımız Gülüce Pilavımız ve biber festivalimiz Çayağzı’na,
Kırşehir’imize ve tüm Kırşehirlilere hayırlı olsun. Biz Ankara’da yaklaşık elli tane derneği bünyesinde bulunduran Kırşehirli dernekler federasyonu olarak Ankara’da bulunan nüfusumuzu bir arada tutmak, birlik ve beraberliğimizi sağlamak, sosyal, kültürel ve ekonomik etkinliklerimizi yürütmek amacıyla 2003 yılında kurulduk. Ve kurulduğumuzdan bu yana elhamdülillah altı dernekle başladığımız yolculuk bugün elliye yakın dernek federasyonumuzun bünyesinde toplandı ve hep birlikte faaliyet gösteriyoruz.
Federasyonumuzun amacı da tek bir ses vücut olmak birlik olmaktır. Çok şükür bugüne kadar Kırşehir aşamıyor?

Federasyonumuzun amacı da tek bir ses vücut olmak birlik olmaktır. Çok şükür bugüne kadar Kırşehir Çayağzı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve diğer derneklerimizin göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı bu birlikteliği sağlamış bulunuyoruz. Tüm derneklerimiz çok güzide dernekler. Kırşehir’i her platformda en iyi şekilde temsil ediyorlar. Bunlardan bir tanesi ibretle ve gururla izlediğim Kırşehir Çayağzı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği. Emeği geçen tüm üyeleri, maddi ve manevi destek sağlayan tüm iş adamlarını kutluyorum. Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın, bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Çayağzıspor yönetimiyle sık sık görüşüyorum, bir sorunları olduğunda çözüyoruz. Başarılar diliyorum, Kırşehirsporumuz da 3. Lige çıktı ona da başarılar diliyorum. Bu festivalde emeği geçen başta başkanımıza, yönetim kurulu üyelerine ve ekonomik katkı sağlayan tüm esnaflarıma teşekkür ediyorum. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum.”


DERNEK OLARAK EMEĞİ GEÇEN KÖYLÜLERE HİZMET ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Festivalde bir gün öncesinde yapılan biber yarışması sahiplerine ödülleri takdim edildi.
Çok sayıda katılımın gerçekleştiği Biber Yarışması’nda birinci Ramazan Dede, ikinci Durmuş Alpaslan, üçüncü ise Fatma Terzi oldu.
Biber Yarışması’nda birinci Ramazan Dede altın bilezik, ikinci Durmuş Alpaslan çeyrek altın, üçüncü Fatma Terzi bir gram altın ile ödüllendirildi.
Davul zurna ekibinin hazır bulunduğu festivalde Kırşehir Belediyesi Mehteran takımının gösterisi ilgiyle izlendi. Kelle atma gibi geleneksel oyunların yanı sıra gençler çalan oyun havalarıyla doyasıya eğlendi. Festivalde ayrıca çekilişler çekilerek yüzlerce hediye sahiplerini buldu. Kırşehir’den, Ankara’dan ve çevre illerden binlerce vatandaşın katılım gösterdiği 14. Geleneksel
Gülüce Pilavı ve Biber festivali büyük bir coşku ile gerçekleşirken, Vatandaşlar 14. Geleneksel Gülüce Pilavı ve Biber Festivali’nin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm Kırşehir Çayağzı Kasabası Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyelerine ve tüm yardımseverlere teşekkürlerini sunarak, geleneksel Gülüce Pilavı ve Biber Festivali’nin devamı diledi.

Kaynak: Kırşehir Çiğdem

Comments

comments

Bu haber 17210 kez okundu.
Genel - 23:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.