GÜNDÜZ MEZARLIK, AKŞAM MEYHANE

Medrese Mahallesi’nde Kümbetaltı mezarlığının içerisinde bulunan Fatma Hatun Kümbeti,mahallelinin ifadesine göre akşam olduğunda gençlerin alkol alma mekanı olduğunu, çocuklarını yol kısmına dahi çıkaramadıklarını, kendi imkanlarının bağırıp çağıran, kızlı erkekli uygunsuz vaziyette mezarlığı  kullanan kişileri çıkartmaya yetmediğini,emniyet güçlerini devamlı aramak zorunda kaldıklarını bildirdi. Mezarlık içerisinde görev yapan temizlik birimlerinin çok sayıda alkollü içecek kutusu topladığı gözlenirken, […]
Genel - 6 Eylül 2017 16:22 A A

Medrese Mahallesi’nde Kümbetaltı mezarlığının içerisinde bulunan Fatma Hatun Kümbeti,mahallelinin ifadesine göre akşam olduğunda gençlerin alkol alma mekanı olduğunu, çocuklarını yol kısmına dahi çıkaramadıklarını, kendi imkanlarının bağırıp çağıran, kızlı erkekli uygunsuz vaziyette mezarlığı  kullanan kişileri çıkartmaya yetmediğini,emniyet güçlerini devamlı aramak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Mezarlık içerisinde görev yapan temizlik birimlerinin çok sayıda alkollü içecek kutusu topladığı gözlenirken, kümbetin iç alanının Kırşehir Belediyesi ekiplerinin malzeme deposu olarak kullanıldığı gözlendi. İçerideki koltuk ve oturakların ne için kullanıldığı belirlenemezken bu tarihi esere kimin sahip çıkacağı merakla bekleniyor.

Hem asayiş olarak hem kültür varlıklarını koruma olarak şu anda mahallelinin rahatsız olduğu mevzuya konu olan mezarlık ve kümbet Çanakkale de şehitlikte alkol tüketip halay çeken tarih ve ölülerimize saygısı olmayan kişilerin mantığının burada da yaşadığının göstergesi olarak görünüyor.

kitabesinden öğrenildiğine göre Abdullah kızı Fatma Hatun için İlhanlı ileri gelenlerinden Hoca Aka tarafından 1288 yılında yaptırılmıştır, alt kısmında mumyalık olduğu bildirilen kümbetin gelecek nesillere sağlıklı aktarılabilmesi için bütün kültür dostu sorumluları göreve davet ediyoruz.

Comments

comments

Bu haber 19840 kez okundu.
Genel - 16:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.