HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜN DEN AÇIKLAMA

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA Halk sağlığı il müdürü Bekir Demirbaş yapmış olduğumuz KARLI ÇEŞMESİ MİKROP SAÇIYOR NE BEKLİYORSUNUZ haberimiz üzerine gazetemize açıklamada bulundu. Demirbaş; Sadece şimdi değil hiç bir dönemde ,sadece kârlı çeşmesi değil şehrin içerisinde bulunan su kaynaklarının tüketebilir olmadığını, yaptıkları incelemeler sonrasında tespit ettiklerini , defalarca tabela ve bilgi notu astıklarını, basın yolu […]
Genel - 19 Ağustos 2017 12:00 A A

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Halk sağlığı il müdürü Bekir Demirbaş yapmış olduğumuz KARLI ÇEŞMESİ MİKROP SAÇIYOR NE BEKLİYORSUNUZ haberimiz üzerine gazetemize açıklamada bulundu.

Demirbaş; Sadece şimdi değil hiç bir dönemde ,sadece kârlı çeşmesi değil şehrin içerisinde bulunan su kaynaklarının tüketebilir olmadığını, yaptıkları incelemeler sonrasında tespit ettiklerini , defalarca tabela ve bilgi notu astıklarını, basın yolu ile bildiri yaptıklarını halkımızın bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini bildirdi. Mikro biyolojik olarak kontrolü sağlanamayan herhangi bir klorlama ve dezenfektana uğramayan bu çeşme sularının kaynaklarının belirsiz olduğu, kaynak çevrelerinin korunak sız olduğu, depolama yapılamadığı ve dezenfekte edilemediği için her zaman riskli olduğunu bildirdi.

Halkımız tarafından yaptığımız tahliller bazı kimseler tarafından sonucuna bakılmadan ” buranın tahlili yapılmış en iyi bu çeşme çıkmış ” tabiri kullanılan çeşmeler dahil hiç bir ara çeşmesinin kullanılmaması gerektiğini bildiren Demirbaş, çok iyi olarak bilinen bir çeşmemiz de  arsenik bulunduğunu uzun süreli kullanımda kanser yapma riskinin olduğunu halkımızın ara çeşmelerinden gıda tüketimi olarak kullanılmamasını istediklerini bildirdi.

Bilinçli su tüketimi için çalışma yapacaklarını bildiren il müdürü Demirbaş çeşitli projelerini yakında uygulamaya sokacaklarını söyledi. Şehrin şebeke suyundan şehrin bir çok bölgesinden hafta sonları dahil her gün numune aldıklarını ve analize tabi tuttuklarını mikro biyolojik olarak risk oluşturacak bir durum yaşanmaması için sürekli iş basında olduklarını söyleyen Demirbaş, ilce ve köylerde de çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Comments

comments

Bu haber 5290 kez okundu.
Genel - 12:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.