Herkesten Gizli Çaldığı Saz İle 50’den Fazla Beste Yaptı

Kırşehir’de 64 yaşındaki 3 çocuk annesi Ayşe Tekin, eşinin yardımıyla öğrendiği saz ile 200 adet şiir ve 50’den fazla türkü yazdı. Halk Eğitim Merkezi’nden emekli kurs öğretmeni olan Ayşe Tekin, kimseden destek almadan saz çalmayı öğrendi. Tekin, 10 yıl önce vefat eden eşinin çok iyi saz çaldığını ve ona özenerek kendi kendine saz çalmayı öğrendiğini […]
Manşet Haberleri - 1 Kasım 2019 10:37 A A

Kırşehir’de 64 yaşındaki 3 çocuk annesi Ayşe Tekin, eşinin yardımıyla öğrendiği saz ile 200 adet şiir ve 50’den fazla türkü yazdı.

Halk Eğitim Merkezi’nden emekli kurs öğretmeni olan Ayşe Tekin, kimseden destek almadan saz çalmayı öğrendi. Tekin, 10 yıl önce vefat eden eşinin çok iyi saz çaldığını ve ona özenerek kendi kendine saz çalmayı öğrendiğini belirtti.

“NOTA BİLMEM”

Fakir bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Ayşe Tekin, “Herhangi bir kursa gitmedim. Kimse öğretmedi. Eşim emekli öğretmendi. O çalardı, ben de söylerdim. O işe gittikten sonra da sazını elime alıp çalmaya, söylemeye başlardım. Nota öğrenmek için kurslara gittim ancak kendi tarzımı oluşturmuştum. Saz çalmayı notayla öğrenmedim, nota ile de çalamam.”dedi.

“ÇOCUKKEN DE TÜRKÜ SÖYLERDİM”

5 yaşından beri türkü söylediğini ifade eden Tekin, “Müziğe merakım çocukluktan başladı. 5 yaşımda olduğum zamanları çok iyi hatırlıyorum. Bir bahçemiz vardı. Annem beni bağı bekle diye götürürdü ama ben bağı beklemeye değil türkü söylemeye, şarkı söylemeye giderdim. Bir dalın tepesine çıkıp akşama kadar türkü, şarkı söylerdim” diye konuştu.

“KORKUDAN GİZLİ ÇALARDIM”

Toplumda yanlış anlaşılma korkusundan dolayı gizliden saz çalıp, kendi bestesini yazan Ayşe Tekin; “Neşet Ertaş aşığı bir insanım. Kırşehir aşığı bir insanım. Şimdiye kadar hep böyle gizlilerde kaldı. Sazı çalıyordum ama hiç kimseye saz çaldığımı söylemiyordum. Çünkü toplumda yanlış anlaşılma korkusu vardı. Birileri kızacak, bir şey diyecek diye çoğu şey içimde kaldı. Bir gün öldüğüm zaman bu bestelerim ziyan olmasın dedim. Sazı dışarıya çıkarmam bu şekilde başladı. En sonunda kendi kendime karar verdim. Bu sazı çalıp besteleri de insanlara duyurmam lazım. Keşke daha önce olmuş olsaydı. Şuan çok mutluyum. Bazı şeyler kısmet olmuyormuş.” ifadelerini kullandı.

“HER KONUDA ÇALIP SÖYLERİM”

200 adet şiir ve 50’den fazla besteye sahip olan Ayşe Tekin, gözünden sakındığı defterini yanı başından hiç ayırmıyor. Repertuarında birçok eseri barındıran Tekin, ”Özgecan o dönemde medyada çok yer aldı. Çok üzüldüm. Onun adına bir beste yaptım. Annem için beste yaptım. Helikopter şehitleri için yaptım. Uzun hava bozlak kendi stilimde çalıp söylüyorum.” dedi.

Ayşe Tekin ayrıca KIYŞAD, Musiki Cemiyeti ve Kırşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Konservatuarı’nın aktif üyesi olarak türkülerini seslendiriyor.

Comments

comments

Bu haber 5416 kez okundu.
Manşet Haberleri - 10:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.