İMKANINIZ OLSAYDI, HANGİ HAYVAN OLURDUNUZ?

Bazı okurlarımız bizim köşe yazılarımız da eleştirisel bi yaklaşım bekliyor. Maalesef yazının sonuna kadar okuma zahmetine sokacağız bu yazıda. Bu hafta, yıllardır tanıştığım insanlara belirli seviyelerde yakınlık oluştukdan sonra gizledikleri kişiliklerini daha net elde edebilmek için sorduğum soruyu siz değerli okuyucularımıza arz ediyorum. Bu soruya hakaret içerikli değil de daha zengin içeriklere sahip olmak için […]
Genel - 11 Aralık 2017 11:50 A A

Bazı okurlarımız bizim köşe yazılarımız da eleştirisel bi yaklaşım bekliyor. Maalesef yazının sonuna kadar okuma zahmetine sokacağız bu yazıda.

Bu hafta, yıllardır tanıştığım insanlara belirli seviyelerde yakınlık oluştukdan sonra gizledikleri kişiliklerini daha net elde edebilmek için sorduğum soruyu siz değerli okuyucularımıza arz ediyorum.

Bu soruya hakaret içerikli değil de daha zengin içeriklere sahip olmak için sunduğumuzu hatırlatarak soruyorum ;

“HAYVAN OLMA İMKANINIZ OLSAYDI, HANGİ HAYVAN OLURDUNUZ” ?

Böyle bir sorunun asıl irdelendiği nokta seçtiğiniz hayvanın hangi özelliğine sahip olmak istemektir. Örneğin “ Eşşek olmak istiyorum “  diye aldığım bir cevabı hatırlıyorum, fazla yükü çekmeye hazır bir yapısı olduğunu düşündüğüm bu arkadaşta insanların ortalamasından daha fazla inat olduğu kanaatine varmıştım, bu konuda eminimki  uzmanların söyleyeceği sayfalar dolusu çıkarım vardır ama nacizane ben yaşadıklarımdan örnekler vererek konuya değişik bir bakış açısı getirmek istedim.

Pandasından At’ına bir çok cevap aldığım soruma, balık ve kuş gibi onlarca çeşidi olan hayvanların cinsini veren dostlarımda oldu, kişiliği oturmamış değil kesif kavramın toplumsal yaygınlık olmadığı kanaati beliriyor böylece, kuş ama kartalmı serçemi, karga olmak istersen bilgelik kokarsın, kartal da asalet ve yırtıcılığı ön plana çekersin.. kuş genellemesi özgürlüğe kanat çırpmanın özlemi olduğu belli, keşke gitsem bu diyardan zılgıtı içeren bir cevap sanki.

At ve köpek de sadakat ön plana çıkarken  çok önemsediğim tilki ve tırtıl cevaplarıydı.

Tilki canlıların en kurnazı ama karnı bir türlü doymaz, kümes kümes gezer doğru dürüst bişey de yemez.

Tırtıl ise Allahın bahşettiği yaşam döngüsünde etrafında oluşan gıdaların döne döne keyfini çıkartır. Elde edilmeye çalışan azim ve bahş edilen bolluk..

Sen ne olurdun derseniz, şahsımın en sevdiği, en korktuğu hayvan aynı.

Olmak isteyeceğim hayvan da aynı ; “ARI”.. bunun yorumunu da siz değerli okurlara bırakıyorum.

Haftalık yazılarımızda eleştirisel olmamızı bekleyen, her satırımızda eleştiri arayan dostlarımızı da mahzun bırakmayalım onlar için de başlığın altını dolduralım.

“TAVŞAN KORKTUĞU İÇİN KAÇMAZ, KAÇTIĞI İÇİN KORKAR”

Mesleğinin ve konumunun hakkını veren kişilikli insanları ayırt ederek diyorumki ;

Necaset böceği kadar eko sisteme faydası olmayan ,Korkarak haber yapan, siyasilerden korkarak hiç bir iş yapmayan bürokratlar, seçilememe korkusuyla torbalar dolusu yalan söyleyen siyasetçiler.

Sizler gözümüzde birer tavşansınız.

Haddimizi aşarak kırdığımız hayvan varsa onlardan özür dileriz.

 

Comments

comments

Bu haber 5642 kez okundu.
Genel - 11:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • Halil ekici 11 Aralık 2017 20:34

    Tek kelimeyle harika usta seni begenerek takio ediyorum. Arı cok isabetli kimseden korkmada çekinmeden söylenmesi gerekenleri hak için söylüyor arı gibi kanat çırpıyorsun.. ama Tek eksik gözlük.