İNSAN HAKLARINA AYKIRIDIR

Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şubesi Öğretmenlerin dinlenme hakkıyla ilgili Başbakanlığa dilekçelerle başvuruda bulundu. Şube başkanlığından yapılan açıklamada; Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şubesi olarak; Nöbetçi Öğretmen Dinlenme Zamanı ile ilgili topladığımız dilekçeleri 01.03.2018 tarihinde Başbakanlık makamına gönderdik. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal TÜRK : “ÖĞRETMENLERE ÖĞLE ARASI NÖBET GÖREVİ VERİLMESİ İNSAN HAKLARINA AYKIRIDIR. […]
Genel - 2 Mart 2018 10:18 A A

Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şubesi Öğretmenlerin dinlenme hakkıyla ilgili Başbakanlığa dilekçelerle başvuruda bulundu.

Şube başkanlığından yapılan açıklamada;

Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şubesi olarak;

Nöbetçi Öğretmen Dinlenme Zamanı ile ilgili topladığımız dilekçeleri 01.03.2018 tarihinde Başbakanlık makamına gönderdik.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Kırşehir Şube Başkanı Bilal TÜRK :

“ÖĞRETMENLERE ÖĞLE ARASI NÖBET GÖREVİ VERİLMESİ İNSAN HAKLARINA AYKIRIDIR.

Bilindiği üzere okullarda tam gün eğitim yapılması nedeniyle öğretmenlere nöbetçi olduğu günlerde tam gün nöbet görevi verilmekte; dolayısıyla öğretmenler bu süre zarfında beslenme, dinlenme gibi en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktadır.

Bu durum gerek ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere gerek Anayasa’ya gerekse 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırıdır.

Tam gün nöbet tutan öğretmenler de diğer çalışanlar gibi gün içinde yemek, çay gibi ihtiyaçları nedeniyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyaç duymaktadır. Bu en temel insan hakkıdır.

Okulun düzeninden sorumlu olan, eğitim ve yönetim işlerinin yürütülmesine katkı sağlayan, okuldaki eksiklikleri tespit eden, gerekli kontrolleri yapan nöbetçi öğretmenlere öğle arasında da nöbet görevi verilmesi, öğretmenlerin adeta robot yerine konulması, nefes almadan çalışması anlamına gelmektedir.

Türk Eğitim-Sen bu kadar insani bir talebin görmezden gelinmesini kabul etmemektedir. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığı, ara vermeden çalışmanın motivasyonu da düşürdüğünü, öğretmenleri sağlıklı bir çalışma ortamından uzaklaştırdığını, öğretmenleri huzursuz kıldığını hesaba katmak durumundadır.

Düşünün kesintisiz çalışan bir insandan verim elde edebilir misiniz? Ya da başarılı olmasını; okula, öğrencilere faydalı olmasını, okulda düzeni sağlamasını bekleyebilir misiniz?

Zaten birden çok nöbet görevi verilerek öğretmenlere angarya iş yaptırılırken, bir de nöbetin bu haliyle uygulanması çok açık söylüyoruz ki, insan hakkı ihlalidir. Bu tür yaklaşımların eğitime bir katkı sağlamayacağından, aksine eğitimi geriye götüreceğinden, öğretmenleri Bakanlığa küskün hale getireceğinden bihaber misiniz?

Bir kez daha vurguluyoruz: Beslenme, dinlenme ve ibadet gibi en temel ve insani ihtiyaçları karşılama hakkı verilmeksizin tüm gün nöbet görevi verilmesi hakkaniyete uygun ve insani değildir; yasaları da çiğnemektir.

Sendikamız bu doğrultuda tüm Türkiye genelinde dilekçe kampanyası başlatmıştır.  Türkiye’nin dört bir yanından topladığımız dilekçeleri Milli Eğitim Bakanlığı’na iletileceğiz ve yapılan yanlışlığa dikkat çekeceğiz.

Sendikamızın talebi; öğretmenlerin nöbet görevini düzenleyen ilgili yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesidir. Yapılacak düzenleme ile birlikte tam gün nöbet tutan öğretmenlere öğle dinlenme hakkının açıkça düzenlenmelidir. Aksi bir yaklaşımı kabul etmiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” dedi.

 

Comments

comments

Bu haber 6909 kez okundu.
Genel - 10:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.