İŞKUR budur,bundan başkası İŞTİR…

Ülkemiz de 2000 li yıllara girilirken dalgalı eğitim politikaları ve ideolojik sebeplerden dolayı MESLEKİ EĞİTİM yok olma noktasına gelmiş ve ülkede nitelik, özellik, yeterlik; vasıf; Sart; aranmaksızın personel aranmakta oldu ve sonuç günümüzde ülkenin en büyük sorunlarından birisi olan işsizlik belası ilk sıralarda hep yerini korudu. Devletin en çok çalışan kurumlarından birisi olan İŞ-KUR verimlilik […]
Genel - 27 Temmuz 2017 16:00 A A

Ülkemiz de 2000 li yıllara girilirken dalgalı eğitim politikaları ve ideolojik sebeplerden dolayı MESLEKİ EĞİTİM yok olma noktasına gelmiş ve ülkede nitelik, özellik, yeterlik; vasıf; Sart; aranmaksızın personel aranmakta oldu ve sonuç günümüzde ülkenin en büyük sorunlarından birisi olan işsizlik belası ilk sıralarda hep yerini korudu.

Devletin en çok çalışan kurumlarından birisi olan İŞ-KUR verimlilik olarak da azami gayreti göstererek nizami bir politika ortaya çıkartmaya çalışıyor.

Bu bağlamda ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜNE yaptığımız ziyaret ve incelemede gördük ki büyük emek büyük özveri var.

2011-2017 arasında farklı meslek gruplarında değişik kategorilerde 68 kurs açan Kırşehir il müdürlüğü

Verdiği HİBE lerle de yüz güldürmeye devam ediyor.

Kırşehir il müdürü Metin Ülgen Kaya ile yaptığımız görüşmede, kursları, hibeleri, projeleri detaylı olarak anlattı.

Özel politikalar ve projeler ürettiğini bildiren Kaya, engelli, kadın ve eski hükümlü lerin kurslarını anlatırken heyecanını gizleyemedi.

İfadelerinde ‘ işsizliğin en büyük paydaşlarından bir tanesi olan iş beğenmeme yi kırmak için ekibimizle aralıksız çalışıyoruz, sahada esnafımızla devamlı diyalog halinde bulunuyoruz, gerek yurtdışı örneklemelerimiz gerekse yurt içindeki diğer kurum müdürlükleri ile kesintisiz koordinasyon ağı kuruyoruz, bu memlekette işsizlik kadar mesleksizlik de kalmasın diye gereken ne varsa yapacağız ‘ dedi.

Engelli, kadın, eski mahkûmlara 14 farklı meslek grubunda 31 kurs açtıklarını belirten kaya, istihdam garantili  ( esnaf odalarının talebi ile doğan kurslar )  olarak 7 farklı meslek dalında 15 kurs açtıklarını bildirdi,  istihdam garantili olmayan kurslara da değinen Metin Ülgen kaya, 18 farklı meslek grubunda 37 kurs açtıklarını söyledi.

Kursiyerlere Günlük 25 ila 45 lira arasında yevmiye verdiklerini belirten Kaya, 8 engelliye ve 1 eski mahkûma verdikleri HİBE ile GİRİŞİMCİLİK KURSLARINA dikkat çekti, şu an birçok kişinin bu kurlardan başarıyla çıktığını hibesini alarak da işini kurduğunu ve şu anda yanında istihdam ürettiklerini belirtti. Oto yıkamacılık tan , medikal yara temizleme cihazı alımına kadar, süt inekçiliğinden ev yemeklerine kadar dış cepheden, demir doğrama atölyesine kadar bir çok girişimciye yeni iş yeri kazandırıldığı belirterek istihdam kurulundan geçen bir çok projenin de yakında hayata geçeceğini bildirdi..

Kapılarının çalışmak, üretmek öğrenmek isteyen herkese sonuna kadar açık olduğunu belirten il müdürü Metin Ülgen Kaya hibelerinden yararlanarak iş yeri açan kursiyerlerini de yalnız bırakmadıklarını devamlı irtibat halinde olduklarını belirtti. Daha da somutlaştırmak için bizi sanayi bölgesinde öz yılmaz firması olarak beton direk imalatı yapan Yılmaz Adıyaman ın yanına götürdü.

Girişimcilik kursu etabından sonra 36 bin tl hibe alarak kollarını sıvayan Adıyaman Kırşehir’in ve çevre illerin beton direk talebini karşılamaya çalışıyor. Devletten 100 lerce bin lira desteğini alıpta yatırım yapmadan sıvışan iş adamlarını görünce Yılmaz Adıyaman’ın alın terinin her damlasının pırlanta değerinde olduğunu ve bu girişimciye verilen hibenin de ne kadar kıymetli olduğu ortaya çıktı.

Üretim sürecini detayları ile anlatan Yılmaz Adıyaman İŞKUR a verdiği destek ve yardımlar için teşekkür ederken gayretlerinin daha fazla üretim yaparak, daha fazla istihdam ve kdv üreterek İŞKUR un verdiği destek karşılığında devletimize destek olmaktır dedi.

İŞKUR il müdürü Metin Ülgen Kaya ‘işte bu kardeşimiz gibi insanlar desteğin karşılığını alınteri dökerek, dürüst, azimli çalışması ile kaliteli ürün çıkartarak vermiştir.bizi mahcup etmemiştir. İşlerinde başarılar diliyorum dedi.

Comments

comments

Bu haber 5760 kez okundu.
Genel - 16:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.