İTHAL CEVİZLER KAMAN CEVİZİ DİYE SATILIYOR

Kaman Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Arif Göçmen, bazı ithal ceviz türlerinin, lezzeti ve ince kabuğu ile bilinen Kaman cevizi diye satıldığını belirtti. Göçmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllardaki don olayları nedeniyle Kaman cevizinde düşük üretim gerçekleştiğini, bu nedenle piyasada fazla bulunmadığını ifade etti. Bu yıl, geçen senelere göre üretimin arttığını dile getiren Göçmen, Türkiye’nin […]
Genel - 17 Ekim 2017 12:38 A A

Kaman Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Arif Göçmen, bazı ithal ceviz türlerinin, lezzeti ve ince kabuğu ile bilinen Kaman cevizi diye satıldığını belirtti.

Göçmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllardaki don olayları nedeniyle Kaman cevizinde düşük üretim gerçekleştiğini, bu nedenle piyasada fazla bulunmadığını ifade etti.

Bu yıl, geçen senelere göre üretimin arttığını dile getiren Göçmen, Türkiye’nin farklı bölgelerine satış yapıldığını aktardı. Göçmen, piyasada fazla miktarda ithal deviz olduğuna dikkati çekerek, ucuza satılan cevize temkinli yaklaşılması uyarısında bulundu.

Kaman cevizinin fiyatının 30 lira civarında olduğuna işaret eden Göçmen, şunları kaydetti:

“Yabancı ceviz piyasada çok fazla ve Kaman’da da bu cevizler satılıyor. O cevizler Ukrayna, Şili, İran gibi ülkelerden gelen ithal cevizler. Bazı kişiler, ithal cevizi Kaman cevizi diye satıyor. Alan kişiler de Kaman cevizi aldığını zannediyor. Mesela Kaman cevizini elinize aldığınız zaman içi sallanmaz. İki elinizin arasına alıp bastırıp kırdığınızda içi tam çıkar, parçalanmaz. Bu gibi basit yöntemlerle Kaman cevizi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kaman cevizini ilgili kooperatiflere, derneklere kayıtlı üyelere sorarak alsınlar.”

Comments

comments

Bu haber 12416 kez okundu.
Genel - 12:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.