İzmir’de Yaşayan Kırşehirliler Geleneklerimizi Yaşatıyor

İzmir’de yaşayan Kırşehirliler bir araya geldikleri dernek çatısı altında Kırşehir’in unutulmaya yüz tutmuş geleneklerini yaşatıyorlar. Şehir dışına oldukça fazla göç veren şehrimiz, gittiği yerde memleketini unutmayan Kırşehirliler sayesinde adını ve geleneklerini yaşatmaya devam ediyor. Bu illerden biri olan ve Kırşehir’den de oldukça göç alan Egenin incisi İzmir’de Kırşehirliler bir araya gelerek Kırşehir’in unutulmaya yüz tutmuş […]
Genel - 12 Kasım 2019 12:06 A A

İzmir’de yaşayan Kırşehirliler bir araya geldikleri dernek çatısı altında Kırşehir’in unutulmaya yüz tutmuş geleneklerini yaşatıyorlar.

Şehir dışına oldukça fazla göç veren şehrimiz, gittiği yerde memleketini unutmayan Kırşehirliler sayesinde adını ve geleneklerini yaşatmaya devam ediyor. Bu illerden biri olan ve Kırşehir’den de oldukça göç alan Egenin incisi İzmir’de Kırşehirliler bir araya gelerek Kırşehir’in unutulmaya yüz tutmuş oyunlarını oynuyor, sohbet ediyor ve kaynaşıyor.

İzmir Çiğli Harmandalı’da yaşayan İç Anadolulular köy kültürünü yaşatmak amacıyla Harmandalı İç Anadolulular Derneği’nde bir araya geliyor. Burada sohbetler diliyor çaylr içiliyor ve İç Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş orta oyunları oynanıyor.

1 Ocak 2019’da Ünal Özdemir Başkanlığında dernekleşen İç Anadolulular hafta sonları kahvaltıda bir araya geliyor, piknikler yapıyor ve memleket özlemini hemşehrileriyle giderme imkanı buluyor.

Derneğin herkese açık olduğunu belirten Başkan Yardımcısı İsmail Ekim, “1 ocak 2019 yılında İzmir Çiğli Harmandalı’da bulunan İç Anadolulular olarak bir araya gelip dernekleşme kararı aldık. Kuruluş amacımız gurbette yaşayamadığımız örf adet gelenek ve göreneklerimizi burada yaşamak toplum içerisindeki yerimizi belli etmektir. Derneğimiz sadece İç Anadolululara değil bize gönül veren herkese açıktır. Derneğimiz her gün açık olup haftanın belirli günlerinde İç Anadoluya özgü orta oyunlarımızı oynuyoruz. Bunun yanı sıra kahvaltı piknik ve çeşitli ziyaretler gibi etkinliklere de yer veriyoruz.” dedi.

Derneğin çeşitli etkinliklerini paylaştığı Facebook adresi:

https://www.facebook.com/%C4%B0%C3%A7-Anadolu-K%C3%BClt%C3%BCr-E%C4%9Fitim-ve-Yard%C4%B1mla%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi-2006528136063009/

 

 

Comments

comments

Bu haber 9505 kez okundu.
Genel - 12:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.