Jandarma Kuruluşunun 178. Yılını Kutluyor

Kamu Düzeninin Sağlanması, Korunması Ve Asayiş Görevlerinin Gerçekleştirilmesini Sorunsuz Bir Şekilde Yapma Gayesi İçerisinde Görev Yapan Jandarma, Kuruluşun 178. Yılını Kutluyor. Jandarma Teşkilatı’nın 178. kuruluş yıldönümü kutlamaları Kırşehir’de, bugün düzenlenecek törenle kutlanacak. Bugün saat 10.00’da Anıt Meydanı’na çelenk konulmasıyla başlayacak kutlama programında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kırşehir İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin […]
Genel - 14 Haziran 2017 11:29 A A

Kamu Düzeninin Sağlanması, Korunması Ve Asayiş Görevlerinin Gerçekleştirilmesini Sorunsuz Bir Şekilde Yapma Gayesi İçerisinde Görev Yapan Jandarma, Kuruluşun 178. Yılını Kutluyor.

Jandarma Teşkilatı’nın 178. kuruluş yıldönümü kutlamaları Kırşehir’de, bugün düzenlenecek törenle kutlanacak.

Bugün saat 10.00’da Anıt Meydanı’na çelenk konulmasıyla başlayacak kutlama programında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kırşehir İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Altuntaş’ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşması sonrasında Kırşehir Valisi Necati Şentürk konuşacak.

Jandarma veya Türkiye Cumhuriyeti Jandarması (Jandarma Genel Komutanlığı), Türkiye’de il ve ilçe belediye sınırları dışında kalan yerler ile Polis teşkilatı bulunmayan yerlerde, sahil ve denizlerimizde Sahil Güvenlik teşkilatı sorumluluk sahası dışında kalan ve Sahil Güvenlik Teşkilatı bulunmayan yerlerde (sadece bazı baraj, göl, gölet ve nehirlerde) kendisine 2803 sayılı Jandarma Teşkilatı Görev ve Yetkileri Kanunu ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda ve diğer yasalarda verilen görevleri yerine getiren askerî güvenlik ve kolluk kuvvetidir. Bu alan Türkiye yüzölçümünün % 92’sini kapsamaktadır. Jandarmanın görevi emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlamak, diğer yasa ve nizamların kendisine verdiği görevleri yerine getirmektir. Jandarma personeli; subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, askerî öğrenci, erbaş, erler ile sivil memur ve işçilerden oluşur, İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapmaktadır.

Comments

comments

Bu haber 10816 kez okundu.
Genel - 11:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.