Kaman’da Festival Bayram Oldu

Kırşehir Kaman ilçesinde düzenlenen 28. Kültür, Sanat ve Ceviz Festivali yoğun bir katılımla devam ediyor.
Genel - 7 Ekim 2019 11:48 A A

Kırşehir Kaman ilçesinde düzenlenen 28. Kültür, Sanat ve Ceviz Festivali yoğun bir katılımla devam ediyor.

İkinci gününde yöresel ürün stantlarıyla misafirlerini ağırlayan Kaman’da festival geçen yıllara göre daha fazla ilgi görüyor.

KAMAN’DA İLK CEVİZ AĞACINI BEN DİKTİM”

Kaman’da ilk ceviz hasadına kendisinin başladığını belirten 82 yaşındaki Neşet Alkan her yıl festivale katıldığını ve Kaman cevizinin daha fazla tanıtılması gerektiğini söyledi. Alkan 24 yıl önce ilk ceviz ağacını diktiğini ve o günden beri bu işle uğraştığını ifade etti.

TÜRKİYE’DE BİR İLK: KAVUN VE KARPUZ PEKMEZİ

Hiçbir yerde duyulmamış olan kavun ve karpuz pekmezini üreten girişimci Canan Ülkü “Denedim ve başardım.” dedi. Eşiyle birlikte yetiştirdikleri kavun ve karpuzları satarak geçimlerini sağlayan Canan Ülkü, kavun ve karpuz pekmezinin de ilk üreticisi oldu.

Ülkü; “Eşim pazarda kavun karpuz satıyor. Bu yıl da mahsulümüz çoktu. Kavun ve karpuzların ziyan olmaması için ben de pekmez yapmayı denedim ve sonucu güzel oldu. Bunu ilk yapan kişi benim. Üzümün, dutun pekmezi oluyorsa kavun ve karpuzun neden olmasın? Sağlık için çok faydalı ve tadı da çok güzel. Kaman Ceviz Festivalinde de ürünümüzü tanıttık ve satışlarımız çok iyi gidiyor. Belediyemizden Allah razı olsun.” dedi.

MANİSA’DAN KAMAN’A MACUN YOLCULUĞU

Manisa’nın meşhur mesir macunu da Kaman’daki festivalde yerini aldı. Manisa’dan Kaman’a gelen Müfit Eraslan, “Kaman’da festival coşkulu geçiyor. Cevizleri güzel, insanları güzel. Türkiye’nin her yerine gidiyorum. Kaman’da festival bir başka güzel geçiyor.” ifadelerini kullandı.

“YURTDIŞINDAN HER YIL CEVİZ İÇİN GELİYORUM”

Almanya’da yaşayan ve ceviz festivali için her yıl Kaman’a gelen İlyas Çarpışan da festivalin bu yılki coşkusundan memnun olduğunu dile getirdi. Çarpışan: “9 yıl önce Kaman Çağırkan kasabasındaki bahçemize ceviz ektik. Ben her yıl izin günlerimi bu festivale göre ayarlarım. Kendi yetiştirdiğimiz cevizimizi burada alıcılara sunuyoruz. Festival Kaman’ımızı her yerde tanıtıyor. Hiçbir ülkede Kaman cevizi gibi ceviz bulamazsınız. Festivalimiz de Kaman cevizinin tanıtımında önemli katkılar sunuyor. Bu yıl çok daha coşkulu geçtiğini düşünüyorum. Belediyemize de bu organizasyon için teşekkür ediyorum” dedi.

KAMAN CEVİZİ REÇEL OLDU

Kaman’da ürettiği cevizlerden pekmez yapan üretici Fuat Turhan festival coşkusundan memnun olduğunu dile getirdi. Turhan, Kaman cevizinden ürettiği reçellerin sağlığa oldukça faydası olduğunu belirterek herkesi festival coşkusuna ortak olmaya davet etti.

“FESTİVAL BU SENE BİR BAŞKA GÜZEL”

Festivale katılan ve etkinliklerin çok güzel olduğunu belirten Şeref Uludağ, her yıl festivale gelerek ceviz çeşitlerinden satın aldığını ve oldukça memnun olduğunu söyledi. Uludağ, şenliğin böyle güzel olmasında emeği geçen Kaman Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Comments

comments

Bu haber 9742 kez okundu.
Genel - 11:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.