KAYNAKÇI KADINLARIN ATEŞLE İMTİHANI

Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bir fabrikada kaynakçı olarak çalışan 9 kadın, mesleklerini en az erkekler kadar başarılı bir şekilde sürdürüyor. Hepsi ayrı bir hikaye ile daha önce hiç bilmedikleri kaynakçılık mesleğini seçen kadınlar, usta çırak ilişkisiyle başladıkları işlerinde elde ettikleri başarıyla işverenin de gözdesi oldu. Fabrikanın bağlı olduğu firmanın yönetim kurulu başkanı Fatih Aydın, AA […]
Genel - 26 Eylül 2017 13:41 A A

Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bir fabrikada kaynakçı olarak çalışan 9 kadın, mesleklerini en az erkekler kadar başarılı bir şekilde sürdürüyor.

Hepsi ayrı bir hikaye ile daha önce hiç bilmedikleri kaynakçılık mesleğini seçen kadınlar, usta çırak ilişkisiyle başladıkları işlerinde elde ettikleri başarıyla işverenin de gözdesi oldu.

Fabrikanın bağlı olduğu firmanın yönetim kurulu başkanı Fatih Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara’da 22 yıldır genleşme tankları ve kazan üretimi yaptıklarını belirterek, Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde ikinci fabrikalarını açtıklarını söyledi.

Rusya ve Orta Asya ülkelerine ihracat yaptıklarını belirten Aydın, Rusya’ya yaptığı bir iş seyahatinde kadın kaynakçıları gördüğünü, o fabrikanın yöneticilerinin tavsiyesiyle Kırşehir’deki fabrikalarında kadın kaynakçı çalıştırmaya karar verdiğini ifade etti.

Usta çırak ilişkisiyle önce bir kadınla çalışmalara başladıklarını anlatan Aydın, başarılı oldukça sayıyı 9’a yükselttiklerini dile getirerek, daha önce erkeklere göre planlanan fabrikada tadilatlar yaparak kadınlar için elbise değiştirme kabinleri ve diğer değişiklikleri yaptıklarını aktardı.

Kadın kaynakçılardan çok memnun olduğuna vurgu yapan Aydın, şöyle konuştu:

“Kırşehir kırsal bölgede olduğu için yetişmiş eleman bulmakta büyük zorluk çektik. Kaynakçı bulmakta zorlandık. ‘Kadın işçi istihdam edelim.’ diye düşündük. Burası kırsal bölge olduğu için kadın çalıştırmanın belirli zorlukları var. İlk önce bir iki bayan arkadaşı aldık, kaynakta yetiştirdik. Başarılı oldu. Devamında sac işlemede de kadın yetiştirmeye karar verdik. Onları cesaretlendirdik. ‘Mahallenizden, apartmanınızdan bayan arkadaşlar getirin, biz burada yetiştirelim.’ dedik. İşi öğrendikten sonra çok güzel kaynak yapıyorlar. Toplam kadın istihdamımız 25’e çıktı. Kaynakta elde ettiğimiz başarıdaki sinerjiyi pres basmada, pres şekillendirmede de devam ettirdik.”

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle özellikle kadınlara yönelik kaynakçı kursu açmayı planladıklarını dile getiren Aydın, “Kadın kaynakçı çalıştırma mayası tuttu, bunun devamını getireceğiz.” ifadesine yer verdi.

– “Sabahtan akşama kadar ateşin, kaynağın karşısındayız”

Kadın kaynakçılardan Meral Öcal da yaklaşık bir yıldır bu fabrikada kaynakçı olarak çalıştığını ve mesleğini severek yaptığını dile getirdi.

Fabrika yöneticilerinden de destek aldıklarını belirten Öcal, şunları kaydetti:

“Bence bir bayanın yapamayacağı meslek yoktur. Kaynakçılıkta olduğu gibi her işin bir zorluğu var. Sabahtan akşama kadar ateşin, kaynağın karşısındayız ama kolay ekmek kazanmak yok. Bize bu işi başarabileceğimizi söylediler. Biz de onları mahcup etmedik ve başardık. Kazanlar, genleşme tankları, boyler kazanlarının gövdelerini ve kaynaklarını yapıyoruz. Bütün kazanları biz çıkarıyoruz. Başta zorluk çektik ama çabalayınca oluyormuş. Hepimiz ev geçindiriyoruz. Bu kaynak ya da başka iş olabilir. Alnımızın teriyle kazanarak ailemize destek oluyoruz. İşimi severek yapıyorum.”

İşçilerden Birsen Şen de Avustralya’dan Kırşehir’e geldiğini, iş bulmakta zorlandığı zamanlarda bir iş ilanıyla kaynakçı olma macerasının başladığını söyledi.

Birsen, “İş başvurusu yaptığımda bana, ‘Kaynak yapabilir misin?’ diye sordular. Kabul ederek kaynak öğrenmeye başladım. 10 aydır işimde mutluyum ve başarılıyım. Severek yapıyorum. Bayanlar olarak bu işi başardığımızı düşünüyoruz. Çok zevkli bir meslek. Erkekler bunu kabullenmese de onlardan daha iyi kaynak yaptığımızı kanıtlıyoruz.” sözlerine yer verdi.

 

Comments

comments

Bu haber 9825 kez okundu.
Genel - 13:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.