KIRŞEHİR DSYB’DEN BUZAĞI DESTEĞİ

Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin yoğun gayretleri, verimli çalışmaları ile hak ettiği değeri görmeye başlayan  “Damızlık Sığır Yetiştiricileri” yeni ödeme döneminde desteklerden yararlanabilmek adına başvuru dilekçelerini bağlı bulunduğu kuruma iletiyor.   Doğduğu işletmede 4 ayını tamamlayan buzağı başına  700 Tl alacak alan üyelerin kayıt yaptırmaları için geçerli olan süre 31 Ağustos’da son bulacağı bildirilirken, […]
Genel - 3 Ağustos 2018 11:47 A A

Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin yoğun gayretleri, verimli çalışmaları ile hak ettiği değeri görmeye başlayan  “Damızlık Sığır Yetiştiricileri” yeni ödeme döneminde desteklerden yararlanabilmek adına başvuru dilekçelerini bağlı bulunduğu kuruma iletiyor.

 

Doğduğu işletmede 4 ayını tamamlayan buzağı başına  700 Tl alacak alan üyelerin kayıt yaptırmaları için geçerli olan süre 31 Ağustos’da son bulacağı bildirilirken, konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinden yapılan açıklamada;

“Uğraştan ziyade artık bir sektör haline gelen hayvancılık yerel haklımızın temel geçim kaynağı haline gelmiştir. Beş yıl öncesine kadar çevre illere göre geri planda kalan ilimiz son dönemde damızlık birliğinin yoğun çabasına karşılık vererek hızlı bir yükselişe geçmiş ve gelişim olarak önemli yol katetmiştir. Hayvancılık sektöründeki girdi maliyetlerindeki ciddi artış sektörü sekteye uğratmasına rağmen Kırşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bu olumsuz durumu hizmet ağına yenilerini ekleyerek yok etmeye çalışmaktadır. Hayvancılığın temeli olan ve uzun vadeli olarak kaliteli hayvancılığın kilit noktası haline dönüşen döl kontrolü programını başarıyla yürüten Kırşehir ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği dünya bazında dereceleri bulunan spermaları yetiştiricilerin hizmetine sunmaktadır. Damızlık Sığır Yetiştiriciliğini bir bütün olarak ele alıp her açıdan üyelerini destekleyen birlik üye olmayan üreticilerinde sorunlarına çözüm üreterek sivil toplum kuruluşu olmanın hakkını layıkıyla vermektedir.

Döl kontrolü kapsamındaki spermalardan doğan, aşıları tam olarak yapılmış ve doğduğu işletmede 4 ayını tamamlayan buzağı başına üyeler 700 lira almaktadır. Birlik bünyesinde bulunan ve kalite bazında yüksek değerlere sahip yerli sperma kullanımında ise bu destek buzağı başına 750 liraya çıkmaktadır.

Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyesi olmayan işletmeler buzağı desteklemelerinden yararlanabilmesi için bulunduğu il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir”

Comments

comments

Bu haber 6512 kez okundu.
Genel - 11:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.