“Kırşehir halkı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bağırlarına basmıştır”

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası , Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir‘e gelişinin 99. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, mesajında, düşman kuvvetlerinin İstanbul ve Anadolu’yu işgal etmesinden sonra çaresizliğe karşı bir umut güneşi gibi doğan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkmasıyla ve ardından yapılan Erzurum ve Sivas Kongrelerinde […]
Genel - 24 Aralık 2018 15:18 A A

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası , Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir‘e gelişinin 99. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, mesajında, düşman kuvvetlerinin İstanbul ve Anadolu’yu işgal etmesinden sonra çaresizliğe karşı bir umut güneşi gibi doğan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkmasıyla ve ardından yapılan Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar doğrultusunda onurlu bir direniş başlatıldığını belirtti.

Anadolu halkının birlik ve beraberlik ruhunu perçinlemek, direniş ruhunu tüm Anadolu’ya yaymak amacıyla Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Ankara’ya geçerken 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e uğradığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

“O gün Kılıçlı Köprüsü mevkisinde geneli gençlerden oluşan kararlı ve inançlı Kırşehir halkı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Heyet-i Temsiliye üyelerini adeta bağırlarına basmış, kurtuluş yolundan asla vazgeçmeyeceklerini bildirmişlerdir.
O zor günlerde, büyük bir kararlılık göstererek Anadolu halkına önderlik ederek bağımsızlığa kavuşturan ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü ilimizde ağırlamanın onurunu 99 yıldır yaşıyor, Onun çizdiği o aydınlık yoldan ve bizim için ekmek, su kadar önemi olan Cumhuriyet değerlerinden asla vazgeçmeyeceğimizi, o gün Kılıçlı Köprüsü’nde bulunan gençlerin azim ve kararlığıyla bir kez daha bildiriyoruz.”

Comments

comments

Bu haber 9629 kez okundu.
Genel - 15:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.