Kırşehir İçin Turizm Atağı Milletvekilinden Geldi

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Kırşehir turizminin gelişmesi için TBMM’ye araştırma önergesi sundu. CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Kırşehir turizminin gelişmesi için Kırşehir’in olması gereken düzeyde bir turizm kenti olamamasının nedenlerinin belirlenmesi, bu alanda gelişme sağlanması ve gerekli çalışmaların yapılması için TBMM’ye araştırma önergesi sundu. İşte o önerge; Kırşehir, Hititlerden Bizans’a, Bizans’tan Osmanlı’ya binlerce yıllık […]
Manşet Haberleri - 14 Kasım 2019 18:23 A A

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Kırşehir turizminin gelişmesi için TBMM’ye araştırma önergesi sundu.

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Kırşehir turizminin gelişmesi için Kırşehir’in olması gereken düzeyde bir turizm kenti olamamasının nedenlerinin belirlenmesi, bu alanda gelişme sağlanması ve gerekli çalışmaların yapılması için TBMM’ye araştırma önergesi sundu.

İşte o önerge;

Kırşehir, Hititlerden Bizans’a, Bizans’tan Osmanlı’ya binlerce yıllık tarihi ile Anadolu’nun kalbinde tüm tarihsel birikimi ve kültürüyle saklı bir hazine durumundadır. Yunus Emre’den Aşıkpaşa’ya; Ahi Evran’dan Hacıbektaş’a Anadolu Türk kültürünün mayasını oluşturan alimleri de yetiştiren ve onların kültürel mirasını da barındıran bir şehirdir. Ayrıca Kapadokya’nın da kapısıdır. Ancak Cumhuriyet tarihi boyunca turizm alanındaki potansiyeli bir türlü işlevsel hale gelememiştir. Turizmin ekonomiye olan katma değer yapısı düşünüldüğünde, Kırşehir’in sadece tarım ve hayvancılık olan ekonomik faaliyetlerine de katkı sağlayacağı aşikardır.

Turizm sektörünün genişlemesi bakımından oldukça önemli bir kapasiteye sahip Kırşehir’in olması gereken düzeyde bir turizm kenti olamamasının nedenlerinin belirlenmesi, bu alanda gelişme sağlanması ve gerekli çalışmaların yapılması için Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 104 ve 105’inci Maddeleri gereği ekte sunulan gerekçe çerçevesinde Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Metin İLHAN /Kırşehir Milletvekili

GEREKÇE

Kırşehir eski çağlardan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu anlamda tarihi belgelerdeki, eski adlarından bazıları şunlardır: Eski çağlarda “Parnassos” ya da “Makissos”, Hititler döneminde “Ahiyuva”, Roma ve Bizans dönemlerinde ise “Kapodakya” isimleri ile anılmıştır. Tunç çağını yansıtan Kalehöyük, Hitit döneminden “Malkaya” kazı alanı tarihe ışık tutmaktadır. Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde Kırşehir Türk Kültür merkezlerinin en önemlilerinden biri haline gelmiştir. Türk dilinin öncüsü Aşıkpaşa, Gökbilim Medresesinin kurucusu Cacabey, Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli, Süleyman Türkmani, Ahmedi Gülşehri, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli gibi Türk-İslam şair, düşünür ve mutasavvıflarını yetiştirmiştir. Böyle bir kültürel birikim sonucu Kırşehir’in ilim ve güzel sanatlar dalında da tarihsel bir yapısı bulunmaktadır.

Kırşehir’de turizme konu olacak birçok değer vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: Müze ve Ören Yerleri: Mucur, Kepez ve Dulkadirli yeraltı şehirleri; Büyükkale, Yassıhöyük, Kalehöyük, Büyükteflek, Kurutlu arkeolojik kazıları. Cami ve Türbeler: Cacabey Gök Bilim Medresesi, Ahi Evran-ı Veli Camisi; Aşık Paşa, Ahmedi Gülşehri, Şeyh Edebali, Süleyman Türkmani ve Yunus Emre türbeleri. Termal Merkezleri: Şifalı suları ile Terme, Karakurt, Bulamaçlı ve Mahmutlu kaplıcaları. Baraj ve Göller: Doğal plajı, kamp, bungalov, doğa yürüyüşü, su sporları imkanı olan Hirfanlı Barajı, Çuğun ve Obruk gölleri. Kaleler:Hititlerden kalma Kuş Kalesi ve Keçi Kalesi. Kervansaraylar: Anadolu Selçuklu döneminden kalma Kesikköprü Kervansarayı. Kiliseler: Üçayak, Derefakılı, Aflak ve Aksakallı kiliseleri. Korunan Alanlar: Seyfe Gölü Tabiat Koruma Alanı ve Kuş Cenneti.

Yukarıda sıralanan tarihi değerlerin yanı sıra zengin bir edebiyat hazinesi, cennetten bir köşe olan Japon bahçesi, tarihi bir geçmişi olan halıcılık, onyx taş işlemeciliği, geçmişi Orta Asya’ya dayanan Türk müzik kültürü, yöreye özgü leziz yemekler, kalitesi uluslararası standartlarca onaylanmış Kaman cevizi ve tuzdan yapılmış hediyelik eşyalar gibi Kırşehir’e özgü başkaca turizme konu olacak kaynakları da vardır. Böyle bir turizm potansiyeline sahip olmasına karşın maalesef Kırşehir için bu alanda vasatın ötesine gidebilen çalışmalar yapılmamıştır.

Kırşehir’in doğal, kültürel ve tarihi değerlerini ortaya çıkarmak, korumak, geliştirmek, gelecek nesillere aktarmak; turizmi çeşitlendirmek, teşvik etmek ve Kırşehir kültürünü tanıtmak ayrıca turizm alanında hak ettiği lider konumunda bir şehir haline getirmek için gerekli adımların ivedilikle atılması elzem durumdadır. Bu anlamda ekonomik açıdan geri kalmış sadece tarım ve hayvancılık alanlarında ekonomisini sürdürmeye çalışan Kırşehir’in turizm alanındaki çok zengin potansiyelinin gün yüzüne çıkması şehir ekonomisine de katma değer anlamda büyük katkı sunacaktır.

Comments

comments

Bu haber 2521 kez okundu.
Manşet Haberleri - 18:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.