“Kırşehir Sağlık Yönetiminde Büyük Hayal Kırıklığı!”

Kırşehir Sağlık-Sen Başkanı Yasin Yücesan, Sağlık’ta sorunların çözümünü yapmakla görevli olanların, çözmemekte ısrar ettiklerini açıkladı. Yücesan “Sağlık Müdürlüğü yönetiminde sorunları çözmekle görevli olanların işini gücünü bırakıp, sendika üyelerine baskı yaparak sendika seçimlerinde kendisine destek arayışında bulunmalarını kabul edemiyoruz” diyerek Kırşehir il yöneticilerini göreve davet etti… Yasin Yücesan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kırşehir sağlık teşkilatında uzun zamandır sular […]
Genel - 23 Temmuz 2018 23:29 A A

Kırşehir Sağlık-Sen Başkanı Yasin Yücesan, Sağlık’ta sorunların çözümünü yapmakla görevli olanların, çözmemekte ısrar ettiklerini açıkladı.

Yücesan “Sağlık Müdürlüğü yönetiminde sorunları çözmekle görevli olanların işini gücünü bırakıp, sendika üyelerine baskı yaparak sendika seçimlerinde kendisine destek arayışında bulunmalarını kabul edemiyoruz” diyerek Kırşehir il yöneticilerini göreve davet etti…

Yasin Yücesan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kırşehir sağlık teşkilatında uzun zamandır sular durulmuyordu. Yönetimdeki bu belirsizlik ve aciz tutum, son günlerde tam anlamı ile Ayyuka çıkmış durumda. Bu kaos ortamında sorulması gereken bir çok soru var. Milletvekillerimizin üstün gayreti hükümetimizin desteği ile Kırşehir halkına yakışır hastaneler ve sağlık birimleri yapıldı, içleri teknoloji ile donatıldı, modern şekilde dizayn edildi, hastalar için her türlü konfor düşünüldü, ameliyathaneler ve branş artırıldı. Bu güzel gelişmeler yaşanırken neden hastalar, çalışanlar ve vatandaşların büyük bir kısmı hayatından memnun değil. Neden böyle bir çelişki yaşanıyor. Hiç kimsenin bu halka bunu yaşatmaya hakkı yok.
             Çalışanlar, hastalar ve Kırşehir halkı ile yüz yüze yaptığımız görüşmeler neticesinde, yaşanan bu olumsuz ortamın yönetimden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Yönetimin bu milletin evlatları ile iletişim kuramadığı, kendi birimleri arasında kopukluk ve koordine eksikliği oluştuğu, yaşanan sorunların İl Sağlık Müdürü ve Başhekim tarafından kabul görmemesi nedeni ile ortada kalması İl Sağlık Müdürlüğü ve hastanede keyfi yönetimler uygulaması, çalışanların sık sık yerleri değiştirilerek rencide edilmeleri gibi nedenler gözlemlenmiştir.
              Göreve geldiği ilk altı ay boyunca sadece çalışanlar ve odalarının taşınması ile meşgul olan İl Sağlık Müdürü gayri ciddi bir tutum sergileyerek asli görevlerini tamamen ihmal etmiştir. Sağlık-sen olağanüstü seçim döneminde üstüne vazife olmadan ortaya adaylar çıkarmaya çalışmış, diğer adaylar ile de sürekli iletişim kurarak gerilimin artmasını sağlamıştır. Sağlık yönetimi ve Kırşehir’in sağlık sorunları ile ilgilenmesi gerekirken diğer farklı alanlara müdahale eden İl Sağlık Müdürü, yönetimde ve hizmette büyük boşluklar ve sorunlar oluşmasına seyirci kalmıştır.
                Sistem ve programdan uzak bir yönetim sergileyen hastane yönetimi, halkın çaresiz durumuna duyarsız kalmıştır. Gözlemlerimiz sonucu, branşlarda belirtilen doktor sayısı ile poliklinik alanındaki doktor sayısı arasında sürekli büyük uçurumlar vardır. Sanki yirmi yıl sonrasına gidilmiş gibi aylar sonrasına ameliyat ve tıbbi görüntüleme günleri verilmektedir. Hastalardan ameliyat öncesi, hastanenin temin etmesi gereken sarf malzemeleri ve cihazlar istenmektedir. Kırşehir Sağlık Yönetimi  bu tutumu ile Sayın Cumhurbaşkanımızın çok hassas olduğu sağlıktaki 2023 hedeflerine tamamen aykırı davranmaktadır. Yönetimdeki oluşan bu zafiyetler il ve ilçedeki bütün sağlık kurumlarındaki, sistem, disiplin, hijyen, hiyerarşik düzen, yemek, çalışma ortamı ve insani değerlere olumsuz yansımaktadır.
Hal bu vaziyette iken, insanlar doğal olarak İl Sağlık Müdürü, Başhekim ve Yönetim kadrosunun ne iş yaptığını çok merak etmektedir.
                Sağlık teşkilatındaki bu çöküş devam ederken bu yaşananlar ve hayal kırıklığı yetmezmiş gibi yönetim yeni bir macera ile halkın huzuruna çıkmıştır. Ekim ayında yapılacak olan Sağlık- sen olağan seçimlerine Başkan yardımcısını aday olarak çıkaran sağlık yönetimi konuya şimdiden müdahil olmuş, yönetimin sağlık hizmetlerini ve sorunlarını askıya alarak siyasete soyunduğunu büyük bir gururla açıklamıştır. İşlerin neden yolunda gitmediğini bilmek için sihirbaz olmaya gerek yok. Beyler bir kez olsun devletin size bahşettiği oturduğunuz koltuğun hakkını verin lütfen. Sizden millet asli işinizi doğru dürüst yapmanızı istiyor. Sendika demek siyaset demek, sendika demek sahaya inmek demek, sendika demek makam koltuğunda oturarak iki tarafı da yönetirim dememek. Sendika demek gece gündüz gezerek hizmet vermek demek. Bu durumda siz kime hizmet etmeyi düşünüyorsunuz? Aday olan sayın yönetici. Lütfen tercihinizi yapınız ve meydana öyle çıkınız. Devletin makam ve yetkilerini kullanarak, çalışanları baskı altına alarak, yerlerini değiştirerek, mobbing uygulayarak, tehdit ederek, maddi kısıtlamalar getirerek, eşlerinin çalıştığı yeri sorarak elde edeceğiniz bir başarının sizce bir anlamı olur mu?
Kırşehir halkı, Kırşehir’i seven, Kırşehir’e gönülden hizmet edecek yeni bir yönetimi bekliyor. Halkımız siyasi temsilcilerine inanıyor ve güveniyor.”

Comments

comments

Bu haber 8094 kez okundu.
Genel - 23:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Mehmet 25 Temmuz 2018 18:03

  Çok yuvarlak konuşmuş pem anlamadım birisine mesaj göndermiş ama şimdi kim aday biz kime oy vereceğiz

 • EKREM 26 Temmuz 2018 18:21

  Hatırladım bu adamı birkaç ay önce sendikadan istifa edip sona sendika başkanı olan değil mi?

 • İPEK DEMİR 27 Temmuz 2018 21:21

  1. Hangi yönetici hangi çalışana baskı yaptı eğer böyle bir baskı yok ise Kırşehir Sağlık Müdürlüğünü zan altında bırakmak ne kadar ahlaki. Eğer baskı var ise bu durum mobinge girer ki yasal bir karşılığı muhakkak vardır.

  2. Toplum ve sağlık çalışanlarının mutsuz olduğundan bahsediliyor. Bu tespit herhangi bir ankete mi dayalıdır yoksa algı oluşturmak için söylenmiş bir söz müdür?

  3. Sağlık müdürünün görevi nelerdir ve hangi görevini aksatmıştır bu açıkça yazılmalıdır. Aksi halde Sağlık müdürünün görevini yapmadığı sözü bir iftiraya girer.