KIRŞEHİR ŞEKER DEĞERİNİN ÇOK ALTINA SATILDI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı  Niğde Bor Şeker Fabrikası ve Kırşehir Şeker Fabrikası’nın satışı için ihale gerçekleştirdi. İhaleler Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), Kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirildi. ŞEKER KOTASI FAZLA OLAN UCUZA GİTTİ Yapılan ihalede fabrikaların satış fiyatı dikkat çekti. Kırşehir Şeker Fabrikasının şeker kotası Bor Şeker Fabrikasına göre daha yüksek olmasına rağmen […]
Genel - 7 Nisan 2018 23:23 A A

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı  Niğde Bor Şeker Fabrikası ve Kırşehir Şeker Fabrikası’nın satışı için ihale gerçekleştirdi. İhaleler Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), Kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirildi.

ŞEKER KOTASI FAZLA OLAN UCUZA GİTTİ

Yapılan ihalede fabrikaların satış fiyatı dikkat çekti. Kırşehir Şeker Fabrikasının şeker kotası Bor Şeker Fabrikasına göre daha yüksek olmasına rağmen daha düşük fiyata satıldı.

Bor Şeker Fabrikasının 62 bin ton, Kırşehir Şeker Fabrikasının ise 70 bin 250 ton şeker kotası bulunuyor. Ancak bugün yapılan ihalede Bor Şeker Fabrikası 336 milyon liraya Doğuş’ta kalırken, şeker kotası daha yüksek olmasına rağmen Kırşehir Şeker Fabrikası’nı 330 milyon lira ile Tutgu Gıda aldı.

50 MİLYON LİRA UCUZA SATILDI!

Kırşehir Şeker Fabrikası ile ilgili olarak ihalede oluşan fiyat, ihaleye katılan firmalar arasında da şaşkınlıkla karşılandı. Bor Şeker Fabrikası’na göre rakamın çok düşük kaldığına dikkat çeken firma sahipleri, Kırşehir Şeker Fabrikası’nın 50 milyon lira daha ucuza satıldığı yorumunda bulundular.

İLK İHALEYE KATILAN FİRMALAR

İlk ihaleye, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Tüzünler Tarım Ürünleri Hayvancılık Gıda İnşaat Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Erser Grup Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ- Sterk Plast Ltd. Ortak Girişim Grubu, Bergiz İnşaat AŞ katıldı.

336 MİLYON LİRA İLE DOĞUŞ’TA KALDI

İhalede ilk olarak kapalı zarf içinde elemesiz teklifler alındı. Üç elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 245 milyon lira, artırım aralığı ise 1 milyon lira olarak belirlendi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi, 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ verdi. Teknik olarak sonuçlanan ihalenin neticesi, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından açıklanacak.

ÖİB, ilk kez yatırımcıları ilan etmeden bugün ihale yapacağını duyurdu. Bor Şeker Fabrikası için ihale birazdan başlayacak. Salonda Niğdeliler, çiftçiler, CHP’li yönetici ve milletvekilleri var. Vekiller ihale öncesi Özelleştirme İdaresi’nde basın toplantısı yaptı.

SALONDA GERGİNLİK

Salona CHP’li yönetici ve milletvekilleri alınmak istemedi. Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, CHP’lilere ihaleyi sağlıksız hale getirdiklerini söyleyince, vekiller “Neyi, kimden gizliyorsunuz? Bizim gelmemiz sizi neden rahatsız etti? Biz mi ihaleyi sağlıksız hale getiriyoruz?” dedi.

Salonda CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal,CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, CHP Parti Meclis üyesi Semra Dinçer ile Niğde ve Kırşehir’den hem partililer hem de çiftçiler yer alıyor.

İKİNCİ TURA GEÇİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “Şeker vatandır, vatan satılamaz” diyerek ihaleyi protesto etti. Ağbaba; “Bu ihale hukuksuzdur, kimse gelmesin diye saat 11.00’de duyurdunuz. Ama biz 2019’da bunu bu fabrikaları yeniden devletleştireceğiz dedi. CHP’li vekillerin dışarı çıkmasının ardından ihaleye devam edildi. İlk turda Bor Şeker Fabrikası için kapalı zarflarla teklifler alındı. En yüksek teklif 175 milyon 500 bin TL olarak açıklandı.

KAZANAN DOĞUŞ OLDU

İhalenin açık artırma bölümünde Doğuş ile Kayseri Şeker yarıştı. En yüksek teklifi 336 milyon lirayla Doğuş Çay verdi. Kayseri Şeker ihaleden çekildi.

İŞTE TEKLİF VERENLER

İş Kaya İnşaat Anonim Şirketi

Tüzünler Tarım Ürünleri Anonim Şirketi

Erser Grup-Sterk Ortak Girişimi

Bergiz Anonim Şirketi

Doğuş Yiyecek İçecek Üretim Anonim Şirketi

Kayseri Şeker Anonim Şirketi

Mutlucan Tuz Madencilik

Albayrak Turizm Seyahat Anonim Şirketi

KAZANAN TUTGU GIDA

Kırşehir ihalesi 200 milyon TL’yle başladı.

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ihalesinin açık artırma bölümünde ise Kayseri Şeker Fabrikaları ile Tutgu Gıda yarıştı. Kazanan 330 milyon TL ile Tutgu Gıda oldu.

KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASINA TEKLİF VEREN FİRMALAR

1- Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

2- Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

3- Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

4- Kayseri Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi

5- Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Turizm Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

6- Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

7- Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret Anonim Şirketi

8- Fermas İnşaat Anonim Şirketi

9- Bergiz İnşaat Anonim Şirketi

10- Eksim Yatırım Holding Anonim Şirketi

11- Çağlayanlar Enerji ve Gübre Sanayi Ticaret Limited Şirketi

 

Comments

comments

Bu haber 11862 kez okundu.
Genel - 23:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.