KIRŞEHİR SİYASETİNİN SON DURUMU

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde erken seçime giderken, Partilerin oy dağılımında bir çok sefer Türkiye’nin aynası olmuş Kırşehir de siyasi partiler ve adaylık yarışında olacak aday adayları yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Genel seçimlerin kısa sürede yapılacak olması bir çok aday adaylığı düşünen bürokrat ve Devlet memurunu tek ayak üstünde bırakırken genel merkezin aldığı MKYK kararları […]
Genel - 25 Nisan 2018 23:31 A A

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde erken seçime giderken, Partilerin oy dağılımında bir çok sefer Türkiye’nin aynası olmuş Kırşehir de siyasi partiler ve adaylık yarışında olacak aday adayları yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Genel seçimlerin kısa sürede yapılacak olması bir çok aday adaylığı düşünen bürokrat ve Devlet memurunu tek ayak üstünde bırakırken genel merkezin aldığı MKYK kararları sonrası bir çok adayın da adaylığını açıklamayacağı gelen bilgiler arasında.

AK PARTİ

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısından yeni atama yapılan teşkilatların istifa etmemesi yönünde 8-10 ili kapsamayan bir tavır takındığı gelen bilgiler arasında, Kırşehir’in 8-10 il içerisinde olup olmadığı kesinleşmezken  adaylıklarda “Gençleşme” düşünüldüğü gelen bilgiler arasında.

Mevcut vekiller yerini korur algısı çok dile getirilmezken bu yönde görüş belirten yetkililerde mevcut.

Hacı Turan’ın adaylığına kesin gözle bakılırken Ankara’dan aday olup Kırşehir’e 3 vekille hizmet edeceği söylemler arasında.

“Gençleşme” hareketi için ilk akla gelen kimse eski gençlik kolları başkanı ve İş-kur İl müdürü Metin Ülgen Kaya’nın ismi en net aday adayları arasında, Perşembe günü Kurumuna İstifasını sunup Öğleden sonra adaylık başvurusunu yapacağı öğrenildi,  diğer genç siyasetçiler için Kaman bölgesinden Gökhan Bulut ve Merkezden Doktor Abdulvahap Şahin olduğu iddia ediliyor.

Gazeteci Alparslan Demirbaş’ın aday adaylığını ilk açıklayanlar arasında olduğu biliniyor.

Diğer kesinleşmiş aday adayı Ahi Evran Üniversitesindeki görevinden Perşembe günü itibariyle istifa edip başvurusunu yapacak olan Profesör Dr. Harun Çiftçi.

CHP

Bu güne kadar girdiği bütün seçimlerde temayül yoklaması alan ve bu karara uyan parti olarak beliren Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir İl başkanlığı bu seçime temayül yoklaması yapmadan girecek ve muhtemel en güçlü aday olarak Yılmaz Zengin’i gösterecek.

CHP MKYK sının almış olduğu karar olarak Mevcut İl, İlçe ve Belediye başkanlıklarında istifa istemediği gelen bilgiler arasında, belirli bölgelerde Genel Merkezin izni doğrultusunda bu kararın bozulacağı duyumlarının Perşembe Günü saat 16.00 civarında Kırşehir İl Başkanı Yılmaz  Zengin’i ilk resmi aday adayı görebileceğimiz beklentilerini yükseltiyor.

Yıldırım Kaya’nın  Sincan da iki gün önce Kırşehirliler gecesinde yapmış olduğu Ankara’dan aday olarak Kırşehir’e 3. vekil olarak çalışmak istiyorum açıklaması Kırşehir de adaylık düşünen partililerin yolunu açacak gibi görünüyor.

İYİ PARTİ

Seçimin tartışmasız en çok merak edilen ve ilkleri yaşayacak olan partisi olan İYİ partide Kırşehir için partililerin genel yorumu “Bir oy fazla alan aday olsun” davranışı hakimken oklar Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen’i gösteriyor. Beklentisi olmayan taban profili çizen partililerin Müfit Göçen’in adaylığıyla aktif saha çalışmasına girmesi an meselesi, Perşembe akşamına kadar kesin sonuç beklenirken Eğer İl başkanı Müfit Göçen aday adaylığını açıklamazsa hem genel merkezde görev alan Kırşehirli siyasetçiler hemde parti kurulduğundan beri emek veren partililer yoğun şekilde partiye başvuruda bulunacak gibi. Partiye yeni dahil olan ve aktif siyaseti ilk defa yapacak bir çok saygın kişinin başvuru için beklediği gelen bilgiler arasında.

MHP

Cumhur ittifakı ile milletin oylarına talip olan Kırşehir de bir çok isim konuşulurken belli olan adaylardan çok adaylığı olmayacakların netleşmesi dikkat çekiyor.

Yıldırım Türk’ün kesinlikle siyaset yapmayacağını beyan etmesi ve eski Tunceli valisi Mustafa Erkal’in kaybedilen seçimlerin ardından Genel Başkan sayın Devlet Bahçeliyi istifaya davet etmesi üzerine tekrar aday olmak istese de olamayacağı söyleniyor.

İl başkanı Arif Kılıç’ın ismi genel beklenti olarak kamuoyunda yankılansa da kendisinin aday olmak istemediği ve teşkilatının başında seçime girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Değişik kurum ve bölgelerden bir çok kişinin aday adaylığı başvurusunda bulunacağı ve 12-15 aday adayı aralığında bir rakamın görüleceği tahmin edilen Milliyetçi Hareket Partisinde en açık isim ve Perşembe günü adaylığını açıklayacak olan Oğuz Sulusaray olarak netlik kazanıyor.

Oğuz Sulusaray’ın etiSEM merkez müdürlüğünü uzun yıllar başarıyla sürdürdükten sonra  Türkiye’nin tam teşekküllü tek merkezi olan   Etimesgut  Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevin1. olağanüstü seçimli kongresine seçimle gelmesi, Kamu yönetimi ve siyaset bilimi uzmanı olması, 2007-2011 yılları arasında TBMM de danışmanlık görevi yapması Genel Merkez ile yakın ilişkileri olması kendisini en belirgin net aday adayı yaparken, Perşembe günü istifasını sunup Cumartesi günü Kırşehir İl yönetimine başvurusunu yapacağı bilgisi alındı.

İsmi geçen diğer aday adaylarının bir kısmının görevlerinden istifa etmeleri gereken son gün olan 26 nisan Perşembe günü saat 17.00 ye kadar netleşmesi beklenirken, aktif devlet görevinde olmayan partililerin süreci bekleyecekleri bilgisi alındı.

SAADET PARTİSİ

Şu an’a kadar en net aday adaylığının yaşandığı parti olan Saadet Partisinde 7 kişi başvurularını yaptı.

5 erkek ve iki kadın aday adayının yarışacağı ve temayül sonuçlarını genel merkeze ileteceği tarih ise 26 Nisan perşembe. Saadet partisinde kesinleşen adaylar şu şekilde

  • Ali Köksal ( il başkanı )
  • İbrahim Köksal (harita mühendisi )
  • Hüseyin Eserer ( imam-emekli )
  • Halil Çabuk ( teşkilat başkanı )
  • Ramazan Ay ( merkez ilçe başkanı ) iki kadın aday adayının isminin ilerleyen süreçte açıklayacağı Saadet Partisinde yeni aday adaylarının çıkacağı tahmin edilirken temayül sonucuna uyulacağı bildiriliyor.

Kırşehir Aktüel’in siyasi arenadan edindiği izlemler doğrultusunda son durum bu şekilde oluşurken hafta sonuna kadar yeni isimler aday adaylığını açıkladıkça siz değerli okuyucularımıza anında duyuru yapılacaktır.

( Parti isimleri alfabetik sıraya göre yapılmıştır)

Comments

comments

Bu haber 10015 kez okundu.
Genel - 23:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.