KIRŞEHİR’İN “ABDAL ATEŞİ” 9 AY HAZIRLANDI ŞİMDİ KAHVE KÖŞELERİNDE DARMADAĞIN

2017 Şubat ayında Vali Necati Şentürk ve Milletvekili Mikail Arslan’ın girişim ve teklifi ile Kırşehir Kültürünün lokomotifi olan Abdal kültürünün ekipleşmesi, Şehir içi ve Şehir dışı Organizasyonların, fuarların Kırşehir Kültür Temsilcisi olması adına 9 ay çalıştırılıp dağıtılan ekibin akıbeti merakla bekleniyor.     BU TOPLULUKLA DALGA GEÇİLİYOR Kimisi İzmir’den alıp getirilmiş kimisi Kaman’dan 60 “Usta” […]
Genel - 11 Haziran 2018 02:29 A A

2017 Şubat ayında Vali Necati Şentürk ve Milletvekili Mikail Arslan’ın girişim ve teklifi ile Kırşehir Kültürünün lokomotifi olan Abdal kültürünün ekipleşmesi, Şehir içi ve Şehir dışı Organizasyonların, fuarların Kırşehir Kültür Temsilcisi olması adına 9 ay çalıştırılıp dağıtılan ekibin akıbeti merakla bekleniyor.

 

 

BU TOPLULUKLA DALGA GEÇİLİYOR

Kimisi İzmir’den alıp getirilmiş kimisi Kaman’dan 60 “Usta” sanatçı, dışarıdan birisi geldiğinde karşılama komitesinin hemen yanında kullanılan,yaz sezonunda düğünleri reddederek 9 ay boyunca talim yapan, kendi tabirleriyle gece gündüz çalışma yapıp “gürül gürül davul çalan” abdallar, kahve köşelerinde pineklediklerini belirterek “Bu Toplulukla Dalga Geçtiler” sitemini ediyorlar.

NEŞET ERTAŞ ADINI KULLANIYORLAR AMA ……..

Rahmetli üstat Neşet Ertaş’ın ismini Türkiye’de bilmeyen sevmeyen yok, Kırşehir deyince akla gelenlerden bir tanesi, onun kültürünü yaşatacak tek toplulukta bu insanlar diyen abdallar, Neşet Ertaş ismini kullanıyorlar ama onun kültürüne sahip çıkılmıyor diyerek beklentilerini dile getiriyorlar..

KOCA KIRŞEHİR BİZE SAHİP ÇIKAMIYORSA BİZ DAHA BİŞEY DEMİYELİM

Neden kuruldu neden kaldırıldı merak ediyoruz diyen Kırşehir Kültür elçileri, halen beklediklerini, kendileri için dikdirilen elbiselerin askılarda eskiyip eskimeyeceklerini merak ettiklerini ve bu konuda bi açıklama beklediklerini söylediler.

Koca Kırşehir bize sahip çıkamıyorsa onlara biz daha bi şey demiyoruz diyorlar, kimseye dargın olmadıklarını ifade ederek, Kırşehir’in tanıtımında kendi kültürlerinin son temsilcileri olarak görev almak istediklerini dile getirdiler.

Şimdi kahve köşelerinde bekleyen Abdal Ateşi 9 ay çalışarak kendilerine haber vermeden dağıtılmalarının sebebini sorarak, gelecekleri hakkında bilgi almak istiyorlar.

 

Comments

comments

Bu haber 13741 kez okundu.
Genel - 02:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • esenyel 11 Haziran 2018 07:33

  Kırşehir’in Başka Kültürü yokkkkkkk… sahip çıkalım kültürümüze… bu sorunu defalarca gündeme getiren basın temsilcisilerine teşekkür etmeniz lazım eksiğimizi gösteriyorsunuz diye..hayırlı ramazanlar memleketim..

 • gurbetçi 11 Haziran 2018 09:49

  Neşet Ertaş’ın emanetlerine verilen sözler tutulsun

 • semih 16 Haziran 2018 14:17

  Kırşehirin başka sorunu kalmadımı şimdi.. davulcular olsa nolur olmasa nolur.. avrupa birliğine girmek için bu işleri bırakmamız lazım..

 • aşık 17 Haziran 2018 11:21

  bu süreci çok yakınen biliyorum.. ne sözler verildi.. hepsini bi devlet kurumuna yerleştireceklerdi.. verilen sözlerin hiç birisi tutulmadı, benim babamın oğulları değil kardeşim ama ben kırşehir sevdalısıyım kırşehir aşığıyım, kırşehir’in başka övüneceği bişey varsa anlatsınlar dinleyelim.. bu arkadaşlara yazık edildi edilmeye devam ediyor.. inşallah siyasiler ve devlet adamları gözünün önünü görür bişeyler yaparlar.