Kırşehir’in Adını Seracılıkta Duyuracak Projeler

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yürütülen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında ‘Tarım ve Jeotermal’ alanda pilot üniversite seçilen üniversitemizin projelerinden biri ‘Termal Seralarda Kümelenme’ projesinin bir parçası olan Ar-Ge Serasında uygulama çalışmalarına başlandı.
Manşet Haberleri - 29 Nisan 2020 18:04 A A

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yürütülen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında ‘Tarım ve Jeotermal’ alanda pilot üniversite seçilen üniversitemizin projelerinden biri ‘Termal Seralarda Kümelenme’ projesinin bir parçası olan Ar-Ge Serasında uygulama çalışmalarına başlandı.

Ar-Ge Serada Domates, Salatalık ve Blok Biber Üretimi Yapılıyor

Ar-Ge Serasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Başak, üretime başlanılan beş kompartımanda domates, salatalık ve blok biber yetiştirdiklerini anlatarak Ar-Ge Serasının üniversitemiz için çok önemli bir çalışma ve uygulama alanı olduğunu belirtti. Kırşehir’in seracılıkta adını duyuracak çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini belirten Başak, ilerleyen günlerde diğer iki kompartımanda da süs bitkilerinde çoğaltım ve kesme gül dikimi yapacaklarını söyledi. Ar-Ge çalışmaları ile ürünlerde verimi ve kaliteyi artırma çalışmaları yaptıklarını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Hakan Başak, Ar-Ge Serasından elde edilecek bilgiler ve veriler ışığında ilimizde seracılığı etkin hale getireceklerini belirtti.

Ar-Ge Seramız Kırşehir’in Geleceğine Yöne Verecek Çalışmalar Yapıyor

İlimizde bilinçli tarım yapılmasını ve geleceğin ziraatçılarını yetiştirmeyi hedef edinen ve 2019 yılı Haziran ayında çalışmalarına başlanarak bin 535 m² alan üzerine kurulan Ar-Ge Serası, 28 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen törenle açıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ar-Ge Serası; işletme binası, idari ve makine bölümleri olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Toplamda 465 m²  olan Ar-Ge Serasının idari kısmı 262 m²  ve makine kısmı ise 203 m² ‘den oluşuyor. İdari kısımda tarım üreticilerinin toplantılarını düzenleyeceği çok amaçlı bir salon, iki ofis, mutfak ve soğuk hava deposu yer alırken bin 535 m² olan venlo tipi cam araştırma serası yedi kompartımandan oluşuyor. Açıldığı günden bu yana yoğun çalışmaların yapıldığı Termal Seralarda Kümelenme Projesi kapsamında üniversitemizde kurulan Ar-Ge Seramız, Kırşehir’in geleceğine yöne verecek çalışmalarına devam ediyor.

Rektör Karakaya: “Ar-Ge Seramızda Yapılacak Çalışmalar Bölgede Örnek Olacak”

Termal ve Jeotermal alanında yürüttüğü projelerle kalkınmaya katkı sağlayan üniversitemiz aynı zamanda diğer üniversitelere model oluşturmaya devam ediyor. Ar-Ge Seramızda ekime başlanmasının Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında yürüttükleri çalışmaların COVİD-19 Salgınının olduğu bu dönemde de aralıksız devam ettiğini dile getirdi. Proje ile Kırşehir’de çok faklı bitkilerin ekimini yaparak yeni ürünler elde etmek istediklerini kaydeden Rektör Karakaya, Ar-Ge Serası ile ilimizde iş alanlarının artmasına ve Kırşehir’in kalkınmasına fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

Comments

comments

Bu haber 3914 kez okundu.
Manşet Haberleri - 18:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.