KIRŞEHİR’İN ALTIN OĞLU’NUN 21. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Kırşehir’in yetiştirdiği değerli insan, dürüstlük timsali, adına türküler yakılan hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ali Altın’ın bugün ölümünün 21. Yıldönümü. Sosyal demokrat çizgide yetişip büyümüş, okumuş doktormuş, profesör olmuş, Kırşehirlilere yaptığı hizmetlerle anılan Prof. Dr. Mehmet Ali Altın, önce Hacettepe Üniversitesi’nde, ardından Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev […]
Genel - 6 Aralık 2017 13:01 A A

Kırşehir’in yetiştirdiği değerli insan, dürüstlük timsali, adına türküler yakılan hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ali Altın’ın bugün ölümünün 21. Yıldönümü.

Sosyal demokrat çizgide yetişip büyümüş, okumuş doktormuş, profesör olmuş, Kırşehirlilere yaptığı hizmetlerle anılan Prof. Dr. Mehmet Ali Altın, önce Hacettepe Üniversitesi’nde, ardından Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. Mesleki kariyerine Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam ederken, aynı hastanede başhekimliğe kadar yükselen Mehmet Ali Altın, mesleki kariyerinde çalışkanlığı ve hemşerilerine düşkünlüğü ile tanınıyordu.

Mehmet Ali Altın 1995 yılında Anavatan Partisi’nden Kırşehir Milletvekili seçildi. Kırşehir ve Kırşehirlilere daha yararlı olacağı “Altın çağında” amansız hastalığa yakalanan Altın, ders verdiği üniversitede pankreas kanserine yakalandı ve bir süre tedavi gördükten sonra, hayatının en verimli çağında 6 Aralık 1996 tarihinde henüz 46 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

“Kırşehir’in Altın Oğlu” olarak anılan Doktor Mehmet Ali Altın, Neşet Ertaş’ın o unutulmaz dizelerinde “İnsanlıktır onun yolu, Yüreği insanlık dolu, Kırşehir’in Altın oğlu, Doktor Mehmet Ali Altın” olarak yerini almış, yıllarca dilden dile, gönülden gönüle Kırşehirlinin yüreğine dokunmuştu.

Kırşehir Aktüel Gazetesi olarak Mehmet Ali Altın’ı ölümünün 21. yılında bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyor, ruhu şad, mekânı cennet olsun diyoruz.

Kırşehir milletvekili iken amansız bir hastalığa yakalanan ve 1996 yılında çok genç yaşta vefat eden Dr. Mehmet Ali Altın’ın ölümü, her Kırşehirli gibi büyük usta Neşet Ertaş’ı da derinden üzmüştür. Neşet Ertaş, Dr. Mehmet Ali Altın’ı aşağıdaki dizelerinde böyle anlatmaktadır.

Çarığınan köyünden gelen
Tıp okuyup doktor olan
Hastanın halından bilen
Doktor Mehmet Ali Altın

İnsanlık kaynıyor kanı
Hizmet vermektir her anı
Kardeş bilen tüm insanı
Doktor Mehmet Ali Altın

İnsanlıktır onun yolu
Yüreği insanlık dolu
Kırşehir’in altın oğlu
Doktor Mehmet Ali Altın

O hep insanları sevmiş
Bencilliği çoktan kovmuş
Sanki hizmet için doğmuş
Doktor Mehmet Ali Altın

Oturup yerinde durmayan
Hiç bir insanı kırmayan
Kimseden çıkar görmeyen
Doktor Mehmet Ali Altın

Köyü Yağmurlu Obası
Nur olsun doğuran anası
Yoksul fakirler babası
Doktor Mehmet Ali Altın

Nice acıları tadan
Acı demiyerek yutan
Lütuftur bize Tanrı’dan
Doktor Mehmet Ali Altın

Garibim iyiliği çoktur
Bartıl yemez yüzü aktır
Bakana yakışan doktor
Sayın Mehmet Ali Altın

Comments

comments

Bu haber 11337 kez okundu.
Genel - 13:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.