Kırşehir’in En İlginç Camisine Malezyalı Turist Akını

2 yıl önce Bakara suresindeki bir ayetten esinlenerek dizayn edilen Mehmet Mermer Hamidiye Camii’ne yurtdışından gelen turistler hayran kalıyor.
Manşet Haberleri - 28 Kasım 2019 12:11 A A

2 yıl önce Bakara suresindeki bir ayetten esinlenerek dizayn edilen Mehmet Mermer Hamidiye Camii’ne yurtdışından gelen turistler hayran kalıyor.

Kırşehir’de 2017 yılında Azerbaycanlı 3 ressam tarafından Bakara Suresinin 22. ayetinden esinlenerek tasarlanan Mehmet Mermer Hamidiye Camii, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğruyor.

İstanbul’dan 18, Malezya’dan ise 45 kişilik grup haberlerden ve sosyal medyadan gördükleri Mehmet Mermer Hamidiye Camii’ne ziyarette bulundu. Turistler, duvarları kavak ağaçları ve çiçeklerle, kıblegahı şelale, tavanı gökyüzü figürüyle resmedilen, minberi ve etrafı çitle çevrili, zemininde çimen ve toprak görünümlü halıyla kaplı caminin atmosferine hayran kaldı.

“İLGİDEN ÇOK MEMNUNUZ”

Mehmet Mermer Hamidiye Camii Yaptırma Derneği Başkanı İsmet Yapıcı ilgiden çok memnun kaldıklarını dile getirdi. Yapıcı, “Biz, camimizi altın varak ve gümüş şamdanlarla süslemedik. Sadece doğayı kullandık. Yerli turistlerin yanında yabancı turistleri de camimizde görmek bizi mutlu etti. Kırşehir’e de turizm anlamında katkı sağlayacağız.” Dedi.

TURİSTLERİN YENİ UĞRAK YERİ OLACAK

Kırşehir Belediyesi Turizm Birim Başkanı Erdal Kılıç, turistlerin camiye hayran kaldıklarını belirterek, “Bundan sonra Kırşehir’de turistlerin uğrak yerlerinden biri olacak. Çeşitli Müslüman ülkelerden gelen turistleri her hafta Mehmet Mermer Hamidiye Camii’ne de getireceğiz. Hepsi camiye hayran kaldı.” Dedi.

“CENNET BAHÇESİ GİBİ”

İstanbul’dan 18 kişilik kafile grubuyla gelen ve daha önce böyle bir eser ile karşılaşmadığını söyleyen Sanem Tuluay, “Kırşehir’e bayıldım. Zaten gizli bir hazine olduğunu türkülerle hissediyorduk ama görünce, tanıyınca burada hissedince eksik kalmış bir gezi olarak hissettik. Tarihi camileri bir tarafa bırakırsak yeni yapılan camiler içinde kalbime en fazla dokunanlardan bir tanesi oldu. Caminin içine girince bir ferahlık hissettim. Sanki cennet bahçesine giriyormuşum gibi hissettim” dedi.

Comments

comments

Bu haber 9005 kez okundu.
Manşet Haberleri - 12:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.