Kırşehir’in İkinci Hazinesi: Adem Göçer

Kültür ve Turizm Bakanlığının “Yaşayan İnsan Hazineleri” envanterine giren davulcu Adem Göçer davul yapımı ve icrası noktasında ödüle layık görüldü.
Manşet Haberleri - 13 Şubat 2020 12:22 A A

Kültür ve Turizm Bakanlığının “Yaşayan İnsan Hazineleri” envanterine giren davulcu Adem Göçer davul yapımı ve icrası noktasında ödüle layık görüldü.

Ömrünü davul çalmaya adayan 52 yaşındaki Adem Göçer, UNESCO tarafından 2003 yılında kabul edilen ‘Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce “Yaşayan İnsan Hazineleri” ödülüne layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden ödülünü alan Göçer, “Çok duyguluyum, sevinçliyim. Bu ödül bir tek benim değil, ödül vilayetim Kırşehir’in, insanlarımın, abdallarımızın bu ödül.” dedi.

TENEKELERLE DAVUL ÇALIYORDU

Babasının yanında tenekelerle yetişip davul çalmayı öğrendiğini anlatan Göçen, “Ertaş’tan sonra beni âcizane bu unvana layık gördüler. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Babamın yanında yetiştim. O dönemlerde tenekelerle davul çalmaya başladım. Soba borularını delerek içine ip takıp çalarak büyüdüm. Yanımda çok da sanatçı yetiştirdim. Benim aşiretim nasıl Ertaş’ın türkülerini özenle söylüyorlarsa beni de örnek aldılar. Kırşehir’de saz ve zurna yapımı atölyeleri ile abdallar uzaklara da gitmiyor artık.” diye konuştu.

KIRŞEHİR’DE İKİNCİ HAZİNE

Davulcu Adem Göçer, merhum bozlak ustası Neşet Ertaş’tan sonra Yaşayan İnsan Hazineleri ödülünü alan ikinci kişi oldu. Göçer’in başarısının diğer alanlara da yayılması için çalıştıklarını belirten Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır, “2006 yılında Neşet Ertaş, Yaşayan İnsan Hazinesi ödülünü almıştı. Cumhurbaşkanımızın elinden Adem usta, davul yapımı ve çalgıcılığı noktasında ödül aldı. Diğer branşlarda Kırşehir, yaşayan insan hazineleri konusunda da müracaatlarını yapacak. Kırşehir Türkiye’de müzik alanında tek il. Belediye, valilik ve üniversite ortaklığında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şehri müzik alanında çok şey bekliyor” dedi.

 

Comments

comments

Bu haber 990 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Manşet Haberleri - 12:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.