Kırşehirli Öğretmenden Küresel Başarı

Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu Müdürü Aynur Bayazit, her yıl yaptığı farklı projeler ve eğitimde kullandığı yeni yaklaşımlar ile dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına girmeyi başardı.
Manşet Haberleri - 10 Nisan 2020 16:14 A A

Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu Müdürü Aynur Bayazit, her yıl yaptığı farklı projeler ve eğitimde kullandığı yeni yaklaşımlar ile dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına girmeyi başardı.

Kırşehir’de anaokulu müdürlüğü yapan Aynur Bayazit, Onursal Başkanlığını Bill Clinton’un yaptığı Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi tarafından Dünyanın En İyi 50 Öğretmeninden biri seçildi.

UNESCO ile işbirliği içinde olan İngiltere merkezli Varkey Vakfı “Dünyanın En İyi 50 Öğretmenini” 140 ülkeyi temsil eden, büyük jüri ile belirledi. Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu’nda müdürlük görevinde bulunan Aynur Bayazit, her yıl yaptığı farklı projeler ile dünyadaki en iyi 50 öğretmen arasına girmeyi başardı.

“BU GURUR HEPİMİZİN”

18 yıllık meslek hayatım boyunca görevimi ilk gün duyduğum heyecan ve mutluluk ile yaptım. “Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur” sözünden hareketle geleceğin ışığı öğrencilerim için farklı projeler hayata geçirerek onların gelişimine katkı sağladım.

Eylül ayında Hindistan’da Küresel Öğretmen ödülü alarak ülkemi büyük bir gururla temsil ettim. Global Teacher Prize jürisi tarafından dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçildim ve Ekim ayı içerisinde düzenlenecek törende ülkemi uluslararası bir platformda ikinci kez temsil edecek olmanın onurunu yaşıyorum. Zorlu koşullarda ve imkânsızlıklara rağmen pes etmeden çalışmanın, tüm enerjimle ulaşabildiğim ve dokunabildiğim kadar yüreğe ulaşmanın haklı gururu bu. Bu meşakkatli yolculukta desteğini esirgemeyen Valimiz Sayın İbrahim Akın’a, Milli Eğitim Müdürüm Sayın Şevket Karadeniz ve tüm ekibime sonsuz teşekkür ediyorum. Bu gurur hepimizin.

SAYISIZ PROJE SAYISIZ ÖDÜL

Okulundaki otizmli öğrencilerin eğitimi için farklı projeler gerçekleştiren Bayazit, 2015 yılında Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu’nda göreve başladığında otizmli çocukların gelişimi için Erasmus projesi hazırladı. Bu proje, başarı hikâyesinin başlangıcı oldu. “Özel Arkadaşım Bu Atölye Senin İçin” projesini başlatan Bayezit, öğrenci aileleri ile kurduğu eğitici materyal ve oyuncak atölyesiyle çocukların iletişim ve kaynaşma becerilerini geliştirdi. Bu çalışma 2017 yılında Eğitimde Yenilikçilik bölge ödülüne layık görüldü. 2018 yılında başlattığı “Minik Ahiler Değerlerini Öğreniyor” projesi ile öğrenci aileleri ve öğretmenlerle ile birlikte sevgi, saygı, yardımlaşma, paylaşma duygularını anlatan hikâye kitapları yazdı. Bu kitaplar TRT ve Devlet Tiyatroları sanatçıları tarafından seslendirildi. Kitapları ücretsiz olarak 5250 çocuğa ulaştırdı. Hikâye kitaplarının kostümlerini hazırlatarak 7 anaokulu ve 150 öğrencinin katıldığı Tiyatro Şenliği düzenledi. Kimsesiz çocuklara masal etkinliği yaptı. “Yaratıcı Düşün Hayalini Üret” projesi ile 4 okula Robotik-Kodlama ve Akıl Oyunları Atölyesi kurdu. Microsoft Hololens sistemini Türkiye’de ilk kez okuluna getirmeyi başardı. Konya Ovası Kalkınma Ajansı’na hazırladığı “Benim Hikayem Kop’la Yazılıyor” projesi ile 4 Anaokulu, Belediye ve İl Sağlık Müdürlüğüne Oyun Terapisi sınıfı kurdu ve 25 öğretmenin bu eğitimden faydalanmasını sağladı. Bunun gibi birçok projeye imza atan ve 2 kez yılın öğretmeni seçilen Aynur Bayazit, 6000 eğitim kurumuna danışmanlık yapan AKS Education tarafından 73 ülkede, 12 bin öğretmen arasından ‘Küresel Öğretmen’ ödülüne layık görüldü.

Bayazit, özellikle okul öncesi eğitimin önemine dikkat çeken, okul öncesi eğitim programını proje tabanlı öğrenme ile zenginleştiren, sınıf içi farklı öğrenme yöntemleri geliştiren, dijital öğrenmeleri içeren, okul aile işbirliğinin üst düzeyde olduğu ulusal ve uluslararası çalışmalar yapıyor.

HABER:ZAHİDE VURAL

Comments

comments

Bu haber 6498 kez okundu.
Manşet Haberleri - 16:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.