KKTC Başbakanı Kırşehir’deydi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Kırşehir’de tarihi ve kültürel mekanları ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.
Manşet Haberleri - 5 Mart 2020 10:11 A A

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin TatarKırşehir‘de tarihi ve kültürel mekanları ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Tatar, Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ı ziyaretinin ardından Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin türbesinde dua okudu. Ahi Evran Külliyesi’nde incelemelerde bulunan Tatar, daha sonra restorasyonu devam eden Cacabey Camisi ve yanındaki Açık Hava Astronomi Müzesi’ni gezdi. Tatar, ziyaret ettiği tarihi ve kültürel mekanlarla ilgili Vali Akın’dan bilgi aldı.

Vali İbrahim Akın, Ahiliğin başkenti, bir tarih ve kültür şehir aynı zamanda UNESCO’nun Müzik Şehirler Ağı’na giren ve müzik şehri olan Kırşehir’de, Başbakan Ersin Tatar’ı ağırlamaktan mutlu olduğunu söyledi. Kırşehir Valiliği şeref defterini imzalayan (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, Türkiye ile, Anadolu insanı ile her türlü güzellikleri ve kültürümüzü paylaşmaktır. Ekonomik, sosyal, kültürel ilişkilerimizin gelişmesine yıllardır çeşitli münasebetlerle kaynaşma içindeyiz. 1974’den sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yerleşmiş çok sayıda Anadolu insanımız var. Kırşehir’den de kardeşlerimizin olduğunu biliyorum. Kültürel faaliyetlerin devamı ve kaynaşma Kıbrıs halkı ile Anadolu halkının kaynaşması birlik ve beraberlik içinde güçlenme ve haliyle refah ve mutluluğu artması, kültürün paylaşılması ve bu iletişim çağında bu imkanları kullanarak yakınlığımızın daha da artması en büyük temennimizdir” dedi.

Ziyaretlere, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da eşlik etti.

Comments

comments

Bu haber 738 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Manşet Haberleri - 10:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.