Maaş ve Özlük Hakları Kararı Hayal Kırıklığı

Türkiye Kamu-Sen Kırşehir İl Başkanı Bilal Türk Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun maaş ve özlük haklarına ilişkin kararını hayal kırıklığı olarak tanımladı.
Manşet Haberleri - 29 Ağustos 2019 19:01 A A

Türkiye Kamu-Sen Kırşehir İl Başkanı Bilal Türk Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun maaş ve özlük haklarına ilişkin kararını hayal kırıklığı olarak tanımladı.

Kırşehir Kamu-Sen tarafından yapılan açıklamada:

 “2020-2021 yıllarını içeren maaş ve özlük haklarına ilişkin karar, kamu çalışanlarında büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu. Kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılından beri uyardığımız üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun, kamu görevlilerinin ve emeklilerin sorunlarını çözecek nitelikte olmadığı bir kere daha ortaya çıkmış oldu. Çoğunluğu atanmışlardan oluşan bir Hakem Kurulu’nun objektif bir karar veremeyeceğine ilişkin kaygıların boşuna olmadığı görüldü.

Kamu görevlileri yeni bir ekonomik cendereye sokulmuş oldu. Hakem Kurulunun verdiği bu karar ekonomik gerçeklerle karşılaştırıldığında hem bu karara sebep olanlar hem de toplu sözleşme sürecini sulandıran yetkili konfederasyon kamuoyu vicdanında sorgulanacaktır. Zaten memurlar, emekliler ve aileleriyle birlikte sayıları 20 milyona ulaşan bir kesimin geleceğini belirleyen bu önemli sürecin, bir fazla üyeyle dahi yetkili olmuş konfederasyon başkanının iki dudağı arasına terk edilmesi başlı başına bir garabet unsuruydu. Milyonlarca çalışanımız sözleşmelilere kadro, 3600 ek gösterge, vergi dilimlerinin adil bir biçimde düzenlenmesi, yardımcı hizmetlilerin sorunlarının çözülmesi, mülakat uygulamasından vazgeçilerek liyakat ilkesine göre hareket edilmesi, emeklilerin maaşlarının yükseltilmesi gibi hayati konuların dahi tartışılmadığı bir toplu sözleşme sürecine tanıklık etti. Haliyle havanda su dövmekten başka bir işe yaramayanlar, iki yılda bir gelen bu ve benzeri sorunların tartışılarak bir sonuca bağlanması fırsatını tepmiş oldu. Bütün bu olumsuzluklar yanında hizmet kollarına ilişkin taleplerin de aynı dönemde gündeme getirilme zorunluluğu, toplu pazarlıkların içinden çıkılamaz bir hale gelmesine ve tam bir keşmekeşe dönmesine yol açtı.” ifadelerine yer verildi.

Comments

comments

Bu haber 4662 kez okundu.
Manşet Haberleri - 19:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.