MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT TALEP HAKKI

Kırşehir’de kurulup vatandaşlara Kırşehir’den hizmet veren Akaröz Hasar Danışmanlık yetkilileri tarafından Trafik kazalarında yaralanan, sakatlanan ve vefat eden vatandaşların bilinçlenmesi açısından açıklama yapıldı. Tazminat Davası Nedir? Borçlar kanununun 41. Maddesi “Gerek kasten gerek ihmal ve teseyyüp yahut tedbirsizlik ile haksız bir surette diğer kimseye bir zarar ika eden şahıs, o zararın tazminine mecburdur” şeklindedir. Buna […]
Genel - 27 Aralık 2017 09:54 A A

Kırşehir’de kurulup vatandaşlara Kırşehir’den hizmet veren Akaröz Hasar Danışmanlık yetkilileri tarafından Trafik kazalarında yaralanan, sakatlanan ve vefat eden vatandaşların bilinçlenmesi açısından açıklama yapıldı.

Tazminat Davası Nedir?

Borçlar kanununun 41. Maddesi “Gerek kasten gerek ihmal ve teseyyüp yahut tedbirsizlik ile haksız bir surette diğer kimseye bir zarar ika eden şahıs, o zararın tazminine mecburdur” şeklindedir.

Buna göre bir kişi kasten, ihmal ederek, tedbirsiz davranarak bir başkasını zarara uğratırsa zarara uğratması halinde tazmin borcu doğar. Hukukta kişiler uğradıkları zararların giderilmesini tazminat davaları ile talep eder.

Maddi ve Manevi Zarar Kavramı Neleri Kapsar?

Trafik kazalarında meydana gelen zararlar maddi olabileceği gibi manevi zararlar da söz konusu olabilir. Ortaya çıkan maddi ve manevi zararların yanında zarar gören kişinin tedavisinden kaynaklanan veya ölüm halinde defin masraflarını da talep edilebilir. Hatta araçta meydana gelen zararlar ve araçta bulunan eşyanın uğradığı zararında tazmini mümkündür.

Kimler Dava Açabilir?

Eğer trafik kazası mağduru hayatta ise borçlar kanununun 41. 45. Ve 47. maddeleri uyarınca bizzat kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Eğer mağdur vefat etmiş ise onun vefatı ile maddi ve manevi zarar gören yakınları, annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı,bakım ve desteği altındaki kişiler maddi ve manevi zararlarının tazmini için dava açma hakkına sahiptirler.

  Maddi ve Manevi Tazminat Kapsamı ve Miktarı Nasıl Belirlenir?

Trafik kazası sonucunda ölüm olayı gerçekleşmişse; Mirasçıları, ölenin desteğinden yoksun kaldıklarından destekten yoksun kalma tazminatı ile cenaze ve defin masraflarını talep edebileceği gibi, ölenin, ölümü nedeniyle duydukları elem, acı ve üzüntü nedeniyle manevi tazminatta talep edebilirler.

Yaralanma meydana gelmişse; Meydana gelen iş ve güç kaybı nedeniyle iş ve güçten yoksun kalınan gün boyunca, çalışamadığı ve kazançtan yoksun kaldığı için, çalışamayıp yoksun kaldığı kaybı, tedavi görmüşse tedavi masraflarını isteyebilecektir. Aynı şekilde manevi tazminat talebinde de bulunabilecektir.

Sakatlık olmuşsa; Kişi sakatlık oranına göre meydana gelecek iş ve güç kaybına göre zararını talep edebilecek, tedavi masraflarını isteyebilecek ve manevi tazminata hak kazanabilecektir. Ayrıca, araçlara veya eşyalara verilen zararların karşılanmasını istenebilecektir.

Tazminatın hesaplanmasında davacının ekonomik durumu ve uğramış olduğu zararların tam olarak tespiti çok önemlidir. Bu hesaplama sırasında hasarlar delilleriyle tam olarak ispat edilemez ise asgari ücret üzerinden zararın hesaplanması ve daha düşük tazminat miktarları söz konusu olacaktır. Özellikle manevi tazminat soyut bir kavram olduğundan kazazedenin uğramış olduğu zararların net ve çok iyi bir şekilde, delilleriyle birlikte ortaya konulması gerekmektedir. Bu hususta AKARÖZ HASAR DANIŞMANLIK’TAN yardım almanın önemi özellikle tazminat miktarının doğru ve tatmin edici olması yönünden önemlidir.

SON 10 YIL İÇERİSİNDE SİGORTALI, SİGORTASIZ & FAİLİ MEÇHUL ARAÇLAR TARAFINDAN MEYDANA GELEN TRAFİK KAZALARINDA OLUŞAN YARALANMA – SAKATLIK VE ÖLÜM GİBİ DURUMLARIN SONUCUNDA TAZMİNAT, TEDAVİ MASRAFLARI, ARAÇ DEĞER KAYIPLARI GİBİ TAZMİNAT TALEPLERİNİZ HUKUKİ ÇERÇEVEDE DEĞERLENDİRİLEREK MAĞDURİYETİNİZ GİDERİLİR.

YOLCU KONUMUNDAKİ MAĞDURLARA %100 KESİN ÇÖZÜM ŞOFÖR OLARAK MAĞDUR OLANLAR İSE KUSUR DAĞILIMINA GÖRE HAK TALEP EDEBİLİR.

Türkiye’nin Neresinde Olursanız Olun Sizin veya Yakınlarınızın SON 10 YIL İÇERİSİNDE Geçirdiği Sakatlık veya Ölüm İçeren KAZA HAKLARINIZI ALABİLİRSİZİNİZ.

  • TRAFİK KAZASI
  • YANLIŞ TEDAVİ
  • İŞ KAZASI
  • SAKATLIK

 

AKARÖZ HASAR DANIŞMANLIK

0850 840 60 43

0505 099 56 76

0386 212 44 55

Comments

comments

Bu haber 8141 kez okundu.
Genel - 09:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.