MAHKEME KADIYA MÜLK OLMAZ

Millet olarak en köklü geleneklerimizden birisi olan Nevruz Bayramı, ilimizde düzenlenen törenle kutlandı.   Valilik önünde düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Belediye Başkanı Vekili Emre Şahinci, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.   AEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salahaddin Bekki tarafından yapılan Nevruz konulu konuşma ile başlayan program, […]
Genel - 20 Mart 2018 23:42 A A

Millet olarak en köklü geleneklerimizden birisi olan Nevruz Bayramı, ilimizde düzenlenen törenle kutlandı.

 

Valilik önünde düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Belediye Başkanı Vekili Emre Şahinci, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

AEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salahaddin Bekki tarafından yapılan Nevruz konulu konuşma ile başlayan program, çeşitli şiirlerin okunması, Halk oyunları gösterisi ve vatandaşlara Ahi helvası ikramı ile devam etti.

Nevruz programı, Sayın Valimiz ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından Nevruz Ateşi yakılarak demir dövülmesi ile sona erdi.

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 21 Martta kutlanan Nevruz şöleninin baharın gelişini, tabiatın canlanışını ve kainatın dirilişini sembol ettiğini söyledi.

21 Martta kainatın dirildiğini, toprağa can geldiğini, ağaçlar çiçek açtığını belirten Vali Necati Şentürk, “Tüm bunların esas manası diriliştir. Türklerin Ergenekondan çıkış günüdür 21 Mart. Kurtuluş günü olarak kutlanan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde bağımsızlıklarını simgeleyen Nevruz, bin yıldan fazladır kutlanıyor. Milli kültürümüzde var olan bu bayramı bir şölen havasında kutluyoruz. Allah milli birliğimizi bozmasın.” dedi.

İhlas Haber Ajansından Enderhan Öz’ün gündem dışı soru sormak istemesi üzerine soruyu kabul eden Vali Necati Şentürk, “ emekliye neden erken ayrıldınız sorusu üzerine “ yaptığı açıklamada şöyle dedi ;

“3-4 tane bayram bir araya geldi. Nevruz’dan hemen önce emeklilik dilekçesini vermiş olmam da bir anlam ifade ediyor. 41 yıl mülki idare amirliğine hizmet ettim. Mülki idarenin hemen her kademesinde görev yaptım. 11 yıldır da valilik yapıyorum. En uzun süre valilik görevini de Kırşehir’de yaptım. Her güzel şeyin mutlaka bir sonu var. Temmuz ayında zorunlu olarak emekli olacaktım. 3 ay önce olması da benim iç.in çok fazla bir anlam ifade etmedi. Bir insan zirvedeyken bırakmayı da bilmeli, ben inanıyorum ki bu memlekete güzel hizmetler yaptık. Halkın hep desteğini gördüm. Halk hep yanımda oldu. Halkın ’Vali babası’ olduk. Onlarında hizmetkarı olduk. Onlar ’Vali baba’ dedi bizde onlara ’bizlerde sizin hizmetkarınızız’ dedik. İlkler yapıldı. Kırşehir ilkleri yaşadı”dedi.

 

“Mahkeme kadıya mülk olmaz. Söylediklerimin arkasındayım

Valilik görevinin mutlak bir gün sonunun geleceğini belirten Vali Şentürk, ’Mahkeme kadıya mülk olmaz’ diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Devlet şahıslarla kaim değildir. Devlet Baki, şahıslar ölümlüdür. Geldiğim günden beri diyorum ki ’Allah devletimize milletimize zeval vermesin’ Balkon konuşmamda da söyledim. Mehmetçik destan üstüne destan yazıyor. Girilmez denen yerlere giriyor. Dünyanın en güçlü ordularına parmak ısırttırıyor. Bu bakımdan ben söylediklerimden asla pişmanlık duymam. Ne söyledimse aşikar söylerim. Ne söyledimse halkımın önünde söylerim. Gizli kapaklı bir şey yoktur. İnanmadığım şeyleri de söylemem. Söyledikleriminde arkasında dururum. Devletimize asla ihanetimiz olmamıştır. 41 yıl bu devlete şerefle şanla hizmet etmişim. Bir gün, dinlenmemek kaydıyla. Son konuşmamızda final oldu. Bilerek konuştum. Mesele vatan ve din olunca hiçbir şey gözümüzün önüne gelmez”

 

 

 

Comments

comments

Bu haber 7224 kez okundu.
Genel - 23:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.