MAL ORTADA

  Sırbistanla yapılan “ET” ticaretinin gölgesinde YERLİ MALI HAFTASI kutlanırsa, adama derler ki ; NE YERLİSİ KARDEŞİM, MAL ORTADA, HEPSİ İTHAL BUNLARIN.. Şimdi bu yazıyı okuduğunuz, telefon, tablet, bilgisayar, gazete kağıdının hiç birisi YERLİ MALI değil, inanmayan kapağının altına baksın, ya Çin,ya Taywan, ya Amerika…yani MAL ORTADA.. Buğday’dan  samana kadar, pul biberden, nohuta kadar günlük […]
Genel - 18 Aralık 2017 22:23 A A

 

Sırbistanla yapılan “ET” ticaretinin gölgesinde YERLİ MALI HAFTASI kutlanırsa, adama derler ki ; NE YERLİSİ KARDEŞİM, MAL ORTADA, HEPSİ İTHAL BUNLARIN..

Şimdi bu yazıyı okuduğunuz, telefon, tablet, bilgisayar, gazete kağıdının hiç birisi YERLİ MALI değil, inanmayan kapağının altına baksın, ya Çin,ya Taywan, ya Amerika…yani MAL ORTADA..

Buğday’dan  samana kadar, pul biberden, nohuta kadar günlük ihtiyacımız ve tarım ülkesiyiz diye övündüğümüz mahsüllerimiz bizim yirmide birimiz toprak ve tarım arazisi olan ülkeler den geliyor.

Piyasayı regüle etmek adına, yerli üretimin geleceğini kör kuyulara salarken YERLİ MALI kutlarsak, adama derlerki ; mal ortada neyini kutluyorsun… otursun amcalar, bu Necip milletin, çilekeş halkın vergisini, para kanallarını tutan amcalar, akademisyenler, siyasetçiler, bürokratlar YERLİ VE MİLLİ ATAĞI gerçekleşsin, yatırımı eğitime, teşfiğe, verelim..

Kafalar millli ve yerli olmadan olmayacak şeyler yapıyoruz.

Kemal Derviş yasalarını hatırlamayan yoktur, tütün ekme, buğsay ekme, pancar ekme…. afyon ekme diyen Sam Amcaya  karaoğlan kafa tuttu diye ambargo uygulamıştı, aynı Sam amca işini şansa bırakmadan meclise dışardan girdi ve bizim temel ihtiyaçlarımızda dışa bağımlılığı artırdı. Hemde en milliyetçi parlementerlerin kabul oylarıyla… o dönemi iyi süzenler hatırlayacaktır dönemim kargaşasını.

Allah rızası için kıralım bu prangaları, yırtalım dağları, enginlere sığmayalım…

Devlet eliyle dağıtılan sığırlar bile ithal… bizim yerli   hayvancılık, yerli tarım, yerli sanayi, yerli enerji, yerli ekonomi için yerli kafanın iyice parlaklaşması lazım.

Yerli savunma ve yerli tohumla başlayan atılımın devam etesi lazım, tarım kredi kooperatifinin sitesine girince 1659 tarım kredi koopertifinde, 186 hizmet noktasında Bulgaristan ve Macaristan dan ithal saman satışları başladı diye gururlanan yöneticinin şişkinliği kanına dokunmayan adamın Milliliğinden de Yerliliğinden de şüphe ederim.

Kültürümüz gitti o gidiş, adamlar DEDE KORKUT MASALLARI nı almış, elemiş elemiş film yapmış.

Hadi canım abartma diyen kardeşim, game of thrones  dizisi ile DEDE KORKUT daki KIZILÇA HANIM’ı yanyana koy, tek parça fark bulamazsın.

Hızır Reis’in kaptanların dan Hasan paşa nın adını MEZZA MORTO HASAN PAŞA ya çıkaran olayla ağzımızın suyunu akıtarak izlediğimiz KARAİP KORSANLARI bire bir aynıdır.

Dilimiz zati garip, adet kültür gelenek bitmeye geldi, komşuluk hak getire, yardım edene aptal denecek haldeyiz zaten.. çalışma gayret beceri gibi kabiliyetlerimizde kaybolunca, bide hızrsızımız, uğursuzumuza alkış tufan kıyamet kopunca, utanma ar haya perdeleri yırtılınca YERLİLİK NE HADDİMİZE, İŞTE MAL ORTADA..

Comments

comments

Bu haber 7462 kez okundu.
Genel - 22:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.