MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR! PERFORMANS TUZAĞINA HAYIR!

Kırşehir Eğitim-İş Şube Başkanı Levent AKÇA performans sistemini kabul etmedikleri bir açıklama yayınladı, 2016 yılında dava konusu yaptıkları sistemin tekrar gündeme gelmesini eleştiren Akça, Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansları olmadığını dile getirdi. Kırşehir Eğitim-İş Şube Başkanı Levent AKÇA’nın yaptığı açıklama şu şekilde; Bir ülkenin geleceği eğitim ile şekillenir. Çağdaşlığın göstergelerinden birisi de eğitime ve […]
Genel - 10 Nisan 2018 23:16 A A

Kırşehir Eğitim-İş Şube Başkanı Levent AKÇA performans sistemini kabul etmedikleri bir açıklama yayınladı, 2016 yılında dava konusu yaptıkları sistemin tekrar gündeme gelmesini eleştiren Akça, Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansları olmadığını dile getirdi.

Kırşehir Eğitim-İş Şube Başkanı Levent AKÇA’nın yaptığı açıklama şu şekilde;

Bir ülkenin geleceği eğitim ile şekillenir. Çağdaşlığın göstergelerinden birisi de eğitime ve dolayısıyla eğitimin temel öznelerinden olan öğretmene verilen değerle ölçülür.

Ne yazık ki son zamanlarda eğitim sistemi bir yandan paralı hale getirilerek özelleştirilmeye çalışılırken bir yandan da öğretmenlerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sistematik bir şekilde itibarsızlaştırmaya çalışılmaktadır. Eğitime temel bir insan hakkı mantığıyla değil bir işletme mantığıyla bakan anlayışlar, öğretmenlik mesleğini toplum gözünde değersizleştirilmektedir.

MEB tarafından 2016 yılında devreye sokulan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptığımız, performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir.

Bakanlığın hayata geçirmeye çalıştığı performans değerlendirme sisteminde öğretmenler her yıl, öğrencilerin, velilerin, meslektaşlarının ve eğitim yöneticilerinin değerlendirmesi ile karşı karşıya kalacak. Bakanlık 4 yılda bir düzenleyeceği sınavla öğretmenlerin ‘mesleki yeterliklerini’ ölçecek.

MEB’in amacının eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak olduğu herkesin malumu olmuştur.

Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansları değildir. Öğretmen eğitimin temelidir ancak öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının ulusal olması, siyasi değil ulusal hedeflerin ön plana çıkarılmasıdır.

Eğitim-İş olarak, Bakanlığın eğitimde yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek ve okullarda bilimsel, laik, ulusal, demokratik ve nitelikli bir eğitim anlayışını yerleştirmek yerine, öğretmeni itibarsızlaştıracak, iş güvencesini ortadan kaldıracak bir eğitim anlayışını yerleştirmesine izin vermeyeceğiz.

Bu amaçla, 5-6 Nisan 2018  tarihlerinde tüm iş yerlerimizde “Mesleğimiz Onurumuzdur! Performansa Hayır!” kokart eylemimizi başlattık, 9 Nisan 2018 Pazartesi günü tüm şube ve temsilcilik binalarımıza “Performans Dayatmasına Hayır!” pankartları astık,eğitim iş kolundaki sendikalarla performansa karşı tepkileri ortaklaştırmak için görüşmeler yaptık. Bu haklı, meşru ve demokratik eylemlerimize sendikalı-sendikasız tüm öğretmenlerimizi destek vermeye çağırıyoruz. Performans uygulaması kaldırılana kadar eylemlerimiz devam edecektir.

Comments

comments

Bu haber 7397 kez okundu.
Genel - 23:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.