MİLLİ EĞİTİM’DE MIŞ, MUŞ SKANDALI…

15 yaşındaki 9. Sınıf öğrencisi çocuğunun adaletsizliğe uğradığı için mücadele başlatan baba Seyit Yorgancı çok sert konuştu. 2017 yılı ocak ayında bir grup Kırşehir Osman Yalçınkaya Anadolu Lisesi öğrencisinin bir başka kız çocuğu öğrencinin izinsiz fotoğrafını çekerek, üzernde photosohop la müstehcen hale getirilmesi üzerine mayıs ayında  baba Seyit Yorgancı aranarak, “oğlunuz bir kız çocuğunun  fotoğrafını çekti, […]
Genel - 4 Kasım 2017 13:50 A A

15 yaşındaki 9. Sınıf öğrencisi çocuğunun adaletsizliğe uğradığı için mücadele başlatan baba Seyit Yorgancı çok sert konuştu.

2017 yılı ocak ayında bir grup Kırşehir Osman Yalçınkaya Anadolu Lisesi öğrencisinin bir başka kız çocuğu öğrencinin izinsiz fotoğrafını çekerek, üzernde photosohop la müstehcen hale getirilmesi üzerine mayıs ayında  baba Seyit Yorgancı aranarak, “oğlunuz bir kız çocuğunun  fotoğrafını çekti, üzerinde oynadı müstehcen hale getirdi, yayınladı, suçuda kabul edip herşeyin altına imza attı okula gelin” dendi.

Bunun üzerine okula gittiğinde belge ve delil gösterilmeyen seyit yorgancının mücadelesi başladı.

Fotoğrafı çeken başka birisi,üzerinde oynayan başka birisi olduğunu ispatlayan ve bunları ses kaydı şeklinde alan Yorgancı, ses kayıtlarını müfettişe iletti. Bunun üzerine oğlunuzun imzası var dedikleri belge ortadan kayboldu ve şimdi bulunamıyor dedi.

Fotoğrafı çeken öğrenciye 3 gün, montaj yapan öğrenciye 5 gün okuldan uzaklaştırma verilen olayda, olay esnasında orda bulunan oğlunun okuldan kayıt alma cezasına çarptırıldığını, onur ve gururuyla oynadıklarını, psikolojik tedavi ve ilaç almak zorunda bırakıldığını belirtti.

Kabahati gerçekleştiren çocuğun babasının aynı okulda öğretmen olarak çalıştığı için adaletsiz olarak verildiğini, cürmü işleyen çocuğun babasının ses kayıtları olduğunu, bu ses kayıtlarını müfettişe sunduklarını ama müfettişin “babanın yalan söyleme ihtimali “ var diyerek suçun yönünü değiştirmeye çalıştığını söyledi.

Cürmü işleyen çocuğun babası öğretmen ses kaydındaki ifadesinde “ rehber öğretmene dedimki, ben şuayip öğretmenin oğlu diye torpil istemem, cezası neyse yazın verin, En fazla yere bakanlardan birisi benim, çocuğum adına hepinizden özür diliyorum. Açık söylüyorum, hata yapmış, ben burada çocuklara doğruluk dürüstlükü anlatıyorum, ama benim kendi çocuğum yanlış işler peşinde koşuyor, bunun içinde özür diliyorum.

Bu ifadeleri gözyaşlarıyla belirten öğretmen üzgünlüğünü dile getirirkenidare ve Milli Eğitim müfettişlerinin hükmü neye göre verdiklerini anlamadığınısöyleyen Yorgancı, bir çocuğun hayatını karartmak bu kadar mı kolay dile sitem etti.

Maksadının diğer çocukların ceza almasını sağlamak değil, adil bir sonuca ulaşmaya çalışmak olduğunu bildiren baba yorgancı, “ eğer bu suçun cezası çekene ve montaj yapana 3-5 gn ise olay anında orda bulunan çocuğun kaydı neden okuldan siliniyor. Adaletsizliğinde bir sınırı var, bu işe bakacak kurum kim, ugandadan milli eğitim müdürü gelip bakmayacak ya “ diyerek sitem etti.

Olayın özünde ki fotoğraf ortada yok, her hangi bir yerde yayınlama yok, çocuğun ben yapmadım imzalı ifadesi ortada yok, çocuğa zorla imza attırılmaya çalışılan okulun tanzim ettiği belge ortada yok, bimerden gelen yazıda fotoğrafı çeken isim belli montaj yapan belli ama milli eğitim MIŞ MUŞ larla ceza veriyor.

İfadesiz, evraksı işlem yapılamadığına göre,yapMIŞ etMİŞ le bu işler yürümez, bu olayın bütün velilerin başına gelebileceğini, kendisinin haksızlığa geçit vermeyeceğini, çocuğunun işlediği suç neyse cezasının da çekmesini istediklerini söyleyen Seyit Yorgancı , bu olayda yanlış karar veren, taraf tutan, ihmali bulunan kim varsa hepsinin cezasını çekmesi gerektiğini söyledi.

 

Comments

comments

Bu haber 7199 kez okundu.
Genel - 13:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.