MİLLİ GAZETE MANŞETTEN GİRDİ

Milli gazetenin bugünkü manşetinde içerisinde Kırşehir Şeker Fabrikasınında bulunduğu 14 şeker fabrikasının 20 şubata kadar ihale ilanına çıkacağı bilgisi yer aldı. Ülkenin şu anki Harekat durumu dikkat çekilen haberde Amerikanın istediği satışın, raporlarının sır gibi saklandığı, adrese teslim olmasından korkulduğu ve apar topar yapılması eleştirildi. Milli gazetenin haberi şu şekilde ; Şekerde büyük satış! 14 […]
Genel - 16 Şubat 2018 09:18 A A

Milli gazetenin bugünkü manşetinde içerisinde Kırşehir Şeker Fabrikasınında bulunduğu 14 şeker fabrikasının 20 şubata kadar ihale ilanına çıkacağı bilgisi yer aldı.

Ülkenin şu anki Harekat durumu dikkat çekilen haberde Amerikanın istediği satışın, raporlarının sır gibi saklandığı, adrese teslim olmasından korkulduğu ve apar topar yapılması eleştirildi.

Milli gazetenin haberi şu şekilde ;

Şekerde büyük satış! 14 tane stratejik fabrika birden satılacak!

Türkiye’nin ABD ve teröre karşı mücadele verdiği bir dönemde, ülkenin en önemli fabrikaları yangından mal kaçırır gibi tek kalemde satılacak. 14 şeker fabrikasının satış tarihi ise belli oldu. Hükümet, 20 Şubat’a kadara ilana çıkaracak.

İŞÇİLER KAYGIYLA İZLİYOR

KamuoyUNUNAfrin’de teröre karşı verilen mücadeleye kilitlendiği bir dönemde şeker fabrikalarının alelacele satışa çıkarılması büyük bir tepkiye  neden oldu. Yüz binlerce çiftçi ve fabrikalarda çalışan şeker işçisi, gelişmeleri kaygıyla izliyor.

Rapor sır gibi saklanıyor

HÜKÜMET, Özelleştirme İdaresi’nin fabrikaların özelleştirilmesine yönelik Ak Yatırım’a hazırlattığı Strateji Raporu’nu da sır gibi saklıyor. Özelleştirme Strateji Raporu’nun açıklanmaması şeker fabrikalarının satışına yönelik kaygı verici iddiaları gündeme getiriyor.

AMERiKA SATILMASINI iSTEMiŞTi

Şeker fabrikalarının yangından mal kaçırır gibi kamuoyunda hiç tartışılmadan ABD’nin küresel şirketi Cargill Raporu’nun ardından satışa çıkarılacak olması manidar bulundu. ABD merkezli Cargill Raporu’nda şeker fabrikalarının bir an önce özelleştirilmesi istenmişti.

Özelleştirme adı altında yapılacak satışla birlikte Anadolu’daki bütün verimli şeker fabrikaları satılmış olacak. Bu büyük satış sonrasında Anadolu topraklarında şeker pancarı üretimi büyük bir tehlikeye girecek. Zaten önlenemeyen göç, bu fabrikaların satışıyla birlikte daha da artacak.

Hükümet, şekerde yangından mal kaçırır gibi büyük bir satışa hazırlanıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın bölge milletvekilleri ile yaptığı görüşme sonrasında 14 tane şeker fabrikasının satışı için düğmeye basıldı. Buna göre, Afyon, Alpullu, Bor, Çorum, Elbistan, Erzincan, Burdur, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat ve Muş şeker fabrikaları satılacak.

STRATEJİK RAPOR SAKLANIYOR!

Türkiye için böylesine önemli fabrikaların satışı için bütün hazırlıklar yapılırken, Özelleştirme İdaresi’nin fabrikaların satışıyla ilgili olarak Ak Yatırım’a hazırlattığı stratejik raporu ise sır gibi saklanıyor. Bu durum ise fabrikaların satışıyla ilgili farklı iddiaları gündeme getiriyor. Fabrikaların birçoğunun değerli arazisi ve şeker kotası için satılacağı iddia edilirken, bu satıştan sonra Orta Anadolu bölgesinde pancar üretimi büyük bir tehlikeye girecek. Avrupa’da pancar üretiminde söz sahibi olan Almanya, Fransa, Hollanda ve Polonya bile şeker fabrikalarını gözü gibi korurken, hükümetin hiç tartışmadan fabrikaları gözden çıkarması büyük bir samimiyetsizlik olarak görülüyor.

40 KERE DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Şeker fabrikalarının kamuoyunda tartışılmadan ve sivil toplum örgütlerinin görüşü alınmadan yangından mal kaçırır gibi bir anda özelleştirilmek istenmesi Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamaları gündeme getirdi. Ağbal, şeker fabrikalarının stratejik önemine dikkat çekerek, “Türk Telekom’u, Tüpraş’ı özeleştirebilirsiniz ama iş şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geldi mi bu konuyu 40 kere düşünmemiz lazım” demişti. Ağbal’ın bu sözlerine rağmen fabrikaların hiç düşünülmeden satışa çıkarılacak olması büyük bir samimiyetsizlik olarak değerlendirildi.

ŞEKER FABRİKALARINA BÜYÜK OPERASYON!

20 Şubat’a kadar satış ilanına çıkılması beklenen özelleştirme ihalesi ile kamunun elindeki 25 şeker fabrikasının 14’ü satılacak. Satılacak 14 fabrikadan yarısı özelleştirme sonrasında kapanacak. Çünkü mevcut bütünlük bozulduğu için Erzincan, Erzurum, Alpullu, Kastamonu, Muş ve Bor gibi şeker fabrikalarının üretimi sürdürmeleri mümkün görünmüyor.

ANKARA VE ESKİŞEHİR SONRA…

Henüz satışa çıkarılmayan diğer 11 fabrika ile ilgili de farklı iddialar gündeme geldi. Bu fabrikaların içinde özellikle Eskişehir ve Ankara şeker fabrikalarının çok değerli arazisi bulunuyor. Bundan dolayı bu fabrikaların şimdilik elde tutulduğu kaydediliyor.

 

 

ADRESE TESLİM Mİ SATILACAK?

Diğer yandan Ereğli Şeker Fabrikası’nın da şimdilik satılacak fabrikalardan hariç tutulması da manidar bulundu. Çünkü Bor, Ereğli ve Ilgın şeker fabrikaları geçmişte yapılan portföy satışlarında bir arada değerlendirilmişti. Bor ve Ilgın şeker fabrikaları satılacak fabrikalar içinde yer alırken Ereğli Şeker Fabrikası’nın olmaması adrese teslim satış iddialarını kuvvetlendiriyor.

Comments

comments

Bu haber 9065 kez okundu.
Genel - 09:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.