Muhtarlar İlk Kez Koltuğundan Kalktı

‘Yatarak para kazanıyorlar’ sözlerine maruz kalan muhtarlar bu sözü boşa çıkaracak bir hamle yaparak muhtarlık ofislerinden dışarı çıktılar ve bir icraat gerçekleştirdiler.
Genel - 21 Ekim 2019 15:26 A A

‘Yatarak para kazanıyorlar’ sözlerine maruz kalan muhtarlar bu sözü boşa çıkaracak bir hamle yaparak muhtarlık ofislerinden dışarı çıktılar ve bir icraat gerçekleştirdiler.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 50 bini aşkın muhtar bulunmakta. Her muhtara 2019 yılı Ocak ayı itibariyle 1911 TL net maaş verilmeye başlandı. Yani aylık 95 milyon TL yıllık ise 1 milyar 144 bin TL’lik maaş ödemesi yapılıyor. Muhtarların SGK primlerini de Devlet ödüyor.

Ayrıca muhtarlara genel olarak belediye ve il özel idarelerince mekan da yapılıyor. Peki Muhtarlar bunun karşılığında ne yapıyor?

İlgili kanunun maddelerine göre muhtarların 17 adet görevi bulunmakta. Bunların içinde genellikle e-devlet üzerinden kolaylıkla sağlanabilecek ikametgah, nüfus kayıt örneği gibi belgeleri vermekle de yükümlü olan muhtarlar ‘yatarak para kazanmakla’ suçlanıyorlardı. Ancak muhtarlar bu söylentileri boşa çıkaracak bir hamle yaparak Vali İbrahim Akın’ı ziyaret etti.

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Vali Akın’ı makamında ziyaret eden ve ‘yoğun çalışmaları‘ hakkında bilgiler veren muhtarlar Vali ziyareti kapsamında kendilerini seçmenlerine gösterdiler.

Emekli mesleği olarak bilinen ve emekli maaşıyla geçinemeyen emmilerin, ikinci gelir kapısı olarak kullandığı muhtarlık mesleği, köylerde şehir merkezi ve kurumlarla halkın irtibatını sağlarken merkez mahallelerinde ne işe yaradığı merak konusu oluyordu. kurumlarla irtibatı bilgisayar üzerinden yapmayı reddedip, seçmen ve kurumlar arası mesafeyi yürüyerek kat eden emekçi muhtarlar, emeklerinin karşılığını ne kadar alabiliyor?!

Comments

comments

Bu haber 1935 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Genel - 15:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.