Neşet’in Torunları Ödüllerini Aldı

Neşet Ertaş anısına düzenlenen “Neşet Ertaş Türkülerini Okuma” ses yarışması finali düzenlendi.
Genel - 11 Aralık 2019 16:34 A A

Neşet Ertaş anısına düzenlenen “Neşet Ertaş Türkülerini Okuma” ses yarışması finali düzenlendi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Neşet Ertaş anısına düzenlenen liseler arası “Neşet Ertaş Türkülerini Okuma” ses yarışması için final programı düzenlendi. Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan gibi bozlak ustası ve halk ozanlarıyla Abdal müziği dünyaya yayılan ve müzik dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olan Kırşehir’deki yarışmada 10 öğrenci yarıştı.

Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda finale kalan 10 lise öğrencisi Neşet Ertaş’ın sevilen türkülerini seslendirdi. Jüri üyelerinin oylamasıyla dereceye giren öğrenciler belirlendi ve hediyeleri takdim edildi.

Birincilik Ödülünü “Kar mı Yağmış Yüce Dağlar Başına” türküsüyle Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Emin Arslan kazandı. İkincilik Ödülünü “Zor İmiş Meğer” türküsüyle Özel Kırşehir Bil Koleji Fen Lisesi öğrencisi Nigar Karakılıç almaya hak kazandı. Üçüncülük Ödülünü ise okuduğu “Yazımı Kışa Çevirdin” türküsüyle Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yavuz Selim Sarıyıldız aldı.

Protokol üyeleri dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti.

Ödül töreninin ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, kentin müzik kültürünü genç nesillerle yaşatmak istediklerini belirterek, “UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na müzik dalında dahil olmamız, Kırşehir’in kültürünün ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Ünlü saz ve söz ustası halk ozanı Neşet Ertaş’ı da türküleriyle yaşatmaya devam edeceğiz.” dedi.

Comments

comments

Bu haber 10285 kez okundu.
Genel - 16:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.