Öğretim Elemanlarından Solfej Eğitimi Konusunda Yeni Bir Kitap

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarıdan, Öğr. Gör. Cenk Şahin ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Erhan Yiğiter’in birlikte hazırladıkları “Türk Halk Müziği Dizileriyle Solfej Eğitimi” isimli kitapları yayınlandı. Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinden yapılan açıklamada; Türk halk müziği hem müzikal ve ritmik zenginlikleriyle ulusal kültürümüzün en önemli boyutlarından birini oluşturmakta, […]
Manşet Haberleri - 28 Şubat 2019 15:28 A A

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarıdan, Öğr. Gör. Cenk Şahin ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Erhan Yiğiter’in birlikte hazırladıkları “Türk Halk Müziği Dizileriyle Solfej Eğitimi” isimli kitapları yayınlandı.

Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinden yapılan açıklamada;

Türk halk müziği hem müzikal ve ritmik zenginlikleriyle ulusal kültürümüzün en önemli boyutlarından birini oluşturmakta, hem de zengin sözel içeriğiyle kuşaklararası edebi, kültürel, felsefi ve tarihsel birikimlerin aktarımını sağlamaktadır. Bu çalışma, mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda sürdürülen Türk halk müziği alan derslerinde yararlanılabilir olması amacıyla Türk halk müziğinin karakteristik müzikal dizileri ile ilgili temel bilgilere ve sıklıkla kullanılan aralıkların ve tartımların çalışılmasını sağlamaya yönelik oluşturulmuş solfej örneklerine de yer verilerek hazırlanmıştır. Türk halk müziğinin kendine özgü ses dizileriyle ilgili detaylı bilgiler veren ve solfej örnekleri içeren kaynakların sınırlı olması nedeniyle, çalışmanın ilgililere ve öğrencilere yararlı olacağı düşünülmektedir. ifadeleri kullanıldı.

 

Comments

comments

Bu haber 8437 kez okundu.
Manşet Haberleri - 15:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.